komentarze, opinie, gospodarka

Większa dostępność finansowania nieruchomości komercyjnych

Grz?dzi?ska_Anna

Anna Grzędzińska

Międzynarodowa firma doradcza JLL przygotowała pierwszy, kompleksowy raport dotyczący finansowania nieruchomości w Polsce. W tym celu spytano przedstawicieli 20 kluczowych graczy na rynku – banków i innych instytucji finansujących – o stopień zainteresowania finansowaniem projektów w Polsce, kryteria i typy nieruchomości, jakie mają największe szanse na pozyskanie kredytu, alternatywne źródła finansowania oraz warunki udzielania tego typu wsparcia.

Przeprowadzone przez JLL badanie potwierdza atrakcyjność polskiego rynku nieruchomości dla instytucji finansujących.74% ankietowanych wskazało wysokie lub bardzow ysokie zainteresowanie udzielaniem kredytów w tym segmencie.

71% ankietowanych oferuje finansowanie dłużne, 29% – alternatywne źródła finansowania (mezzanine, leasing finansowy i operacyjny i inne). 69% ankietowanych oferuje zarówno kredyty budowlane, jak i inwestycyjne.

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo atrakcyjnych warunków finansowania oraz malejących kosztów kredytu, instytucje finansujące  wymagają od kredytobiorców pełnego pakietu zabezpieczeń (standardowe gwarancje, hedging oraz kowenanty finansowe).

Banki oceniając  atrakcyjność nieruchomości zwracają uwagę na lokalizację, ważna jest też liczba najemców, a także reputacjadewelopera czy inwestora, poziom wkładu własnego i sytuacja biznesowa podmiotu ubiegającego się o finansowanie.

Anna Grzędzińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Finansowego, JLL, komentuje: „Z badania wynika, że spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych, najchętniej finansowane są projekty handlowe, zarównoobiektynajlepsze w swojej klasie, jak i te zmożliwością zwiększenia wartości, czyli valueadd. Zainteresowaniem cieszą się także projekty biurowei magazynowe. Z kolei, chęć kredytowania oportunistycznych nieruchomości z sektora handlowego i biurowego wyraziły głównie instytucje oferujące alternatywne źródła finansowania, które w zamian za przyjęcie większego ryzyka nastawione są na większe zyski.”