komentarze, opinie, gospodarka

Wartość inwestycji w nieruchomości na świecie przekroczy bilion dolarów

Agnieszka_Kołat_1Starzenie się społeczeństw będzie miało znaczący wpływ na wzrost rocznej wartości transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości do poziomu ponad 1 biliona dolarów w 2020 r. Według JLL, w 2015 r. w nieruchomości zainwestowano700 miliardów dolarów.Inwestorzy instytucjonalni (w tym fundusze emerytalne) aktywnie poszukują nowych form inwestowania.

JLL przewiduje, że roczna wartość transakcji transgranicznych (typu cross-border) wzrośnie do 500 miliardów dolarów do 2020 r. (50% udział w całkowitym prognozowanym wolumenie).

Do roku 2050 liczba osób powyżej 55 roku życia na świecie będzie wyższa niż wielkość całkowitej populacji w 1950. Zmiany demograficzne będą miały wpływ na strategie dotyczące rynku nieruchomości realizowane przez fundusze inwestycyjne. Fundusze będą poszukiwały nowych, ciekawych produktów, o atrakcyjnych stopach kapitalizacji.

Definicja produktów inwestycyjnych rozszerzyła się o m.in. obiekty służby zdrowia, domy spokojnej starości, akademiki oraz projekty mieszkaniowe.

Agnieszka Kołat, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w JLL, komentuje „Polska przyciąga dużych inwestorów instytucjonalnych – fundusze emerytalne czy ubezpieczeniowe, stawiające na dywersyfikację portfela. Sprzyja nam dobra kondycja gospodarki oraz wyższe niż w Europie Zachodniej stopy kapitalizacji. 2016 ma szansę zakończyć się mocnym wynikiem pod względem wartości transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości, szczególnie biorąc pod uwagę ogłoszoną w marcu transakcję kupna przez południowoafrykański fundusz Redefine Properties 75% udziałów w spółce Echo Prim eProperties – kontrolującej aktywa komercyjne grupy Echo Investment.”

Wartość ubiegłorocznych transakcji sięgnęła w Polsce 4,1 mld euro, co stanowi drugi najlepszy rezultat w historii rynku.

„Dostępność produktówalternatywnych w Polsce jest na razie mocno ograniczona, aczkolwiek stopniowo rośnie grupa inwestorów zainteresowanych lokowaniem kapitału w akademiki, szpitale czy mieszkania na wynajem”, dodaje Agnieszka Kołat.