rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Student housing w Polsce – rośnie liczba prywatnych akademików

chuttersnap-597667-unsplash
Student housing w Polsce widocznie się rozwija. Cały czas rośnie liczba prywatnych akademików. Studenci coraz chętniej korzystają z tego rodzaju pokoi na wynajem. Podpisując umowę z zarządcą akademika, zyskują pewność, że zostaną ulokowani w otoczeniu innych żaków. Dla wielu najemców jest to bardzo duży plus.

Spis treści:
Pokój, zamiast całego mieszkania
Mieszkanie na wynajem nie dla każdego atrakcyjne
Z pokojami jest podobnie
Prywatne akademiki z zaletami
Sąsiedztwo studentów to zaleta
Deweloperzy dostrzegają potencjał w ofercie dla studentów
Prywatne domy akademickie w największych polskich miastach
Potencjał prywatnych akademików

Student housing w Polsce cały czas jest w fazie rozwoju. Niemniej na mapie kraju zwiększa się liczba prywatnych domów studenckich. Inwestorzy dostrzegli potencjał, jaki drzemie w tym segmencie rynku. Zapotrzebowanie na pokoje do wynajęcia się zwiększyło, co rozpaliło zapał deweloperów.

Pokój, zamiast całego mieszkania

Wielu studentów, którzy stają przed koniecznością wyprowadzenia się z rodzinnego domu, musi podjąć decyzję o wynajęciu własnego lokum. Nie każdemu odpowiada jednak opcja wynajmu dużej nieruchomości na samym początku samodzielnej ścieżki życia. Z tego względu część studentów poszukuje nie całych mieszkań, a jedynie pokoi na wynajem.

Mieszkanie na wynajem nie dla każdego atrakcyjne

Znalezienie odpowiedniego mieszkania na wynajem nie jest wcale takie proste. Przede wszystkim, wynajmując lokum od prywatnego właściciela, student musi się liczyć z koniecznością przystania na zasady ustalone przez właściciela. Ponadto mieszkania na wynajem, które znajdują się blisko centrum miasta lub – co lepiej – w pobliżu uczelni wyższych, często mają podwyższone czynsze. Ponadto właściciele mieszkań na wynajem mogą oczekiwać zapłaty nie jednej, a nawet trzech kaucji.

Z pokojami jest podobnie

Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku pokoi na wynajem. Właściciele mieszkań, aby wygenerować wyższe zyski, często decydują się na wynajęcie każdego pokoju osobno. Wówczas lokatorzy mieszkania mają wspólną kuchnie i łazienkę, oraz przedpokój. Pokoje każdy z nich zamyka najczęściej na klucz. Nie każdemu taka opcja odpowiada. Mieszkania takie często mają kuchnie niewielkich rozmiarów, przez co lokatorzy muszą dzielić przestrzeń lub korzystać z pomieszczenia na zmianę.

Prywatne akademiki z zaletami

Studenci, którzy nie chcą wynajmować pokoju w prywatnym mieszkaniu, mogą skorzystać z oferty prywatnych domów studenckich. Tego rodzaju domy studenckie oferują żakom atrakcyjną formę wynajmu pokoi mieszkalnych. Prywatne pokoje w tego rodzaju nieruchomościach posiadają sporo zalet. Jak pokazuje bieżąca sytuacja na rynku, z ofert prywatnych akademików studenci korzystają coraz chętniej.
Prywatne domy studenckie mają sporo zalet. Przede wszystkim często budowane są w dogodnej dla studentów lokalizacji. Nawet, jeśli nie powstają w pobliżu uniwersytetów, deweloperzy budują je w miejscach, z których dojazd komunikacją miejską będzie dla studentów dogodny i szybki. Dla części studentów takie rozwiązanie jest nawet bardziej korzystne, gdyż po skończonych zajęciach mogą oddalić się od uczelni i odpocząć. Lokalizacja na obrzeżach miasta zapewnia też dostęp do terenów zielonych, które stanowią doskonałe miejsce do spokojnej nauki na łonie natury.
Kolejną zaletą domów studenckich jest cena za wynajem pokoju. Potrafi być ona niższa, niż w części prywatnych mieszkań na wynajem. Dodatkowym plusem jest atrakcyjny standard pokoi studenckich, które żacy mogą wynająć w prywatnych akademikach. Są one wykończone nowymi materiałami i wyposażone w nowoczesne umeblowanie. Rozkład mebli ma przy tym za zadanie zaoszczędzenie jak najwięcej miejsca do swobodnego poruszania się.

Sąsiedztwo studentów to zaleta

Kolejnym plusem prywatnych domów studenckich jest sąsiedztwo innych studentów w budynku. Dzięki temu studenci jednej uczelni mogą wynajmować pokoje w jednym budynku, co sprzyja zawiązywaniu się przyjacielskich więzi. Studenci mogą też wspierać się w nauce, wymieniać notatkami itp.
Kolejnym plusem prywatnych domów studenckich są dodatkowe udogodnienia, jakie oferują swoim mieszkańcom. W części inwestycji tego rodzaju znajdują się prywatne pralnie do użytku mieszkańców, suszarnie, rowerownie itp.

Deweloperzy dostrzegają potencjał w ofercie dla studentów

W obecnych czasach studentów nie zadowala byle lokum. Stale rosną wymagania żaków, a deweloperzy starają się odpowiadać na ich potrzeby. Potencjał tego segmentu rynku jest w Polsce duży. Można się spodziewać, że na przestrzeni kilku najbliższych lat przybędzie nowych inwestycji tego rodzaju.

Prywatne domy akademickie w największych polskich miastach

W Polsce stale przybywa prywatnych domów studenckich. Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje wraz z ich ofertą.

Pierwszą z przykładowych inwestycji jest projekt Akademik Polonia, który mieści się w centrum Katowic. Akademik oferuje pokoje jedno- oraz dwuosobowe. Do zalet inwestycji należy zaliczyć kameralne i gustownie urządzone pokoje z prywatnymi łazienkami. Dodatkowo akademik oferuje przestronną i funkcjonalną kuchnię do użytku najemców, zlokalizowaną na każdym z pięter budynku. Ponadto możliwe jest zakwaterowania według preferencji towarzyskich. Atutem jest również ochrona i monitoring, które zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo. Na terenie akademika znajduje się też parking. W budynku mieści się również pralnia.
Koszt najmu jest kosztem mieszkania bez dodatkowych opłat (media, energia, woda, CO, internet – wliczone w cenę). Akademik zlokalizowany jest w pobliżu dworca PKP i PKS. Inwestycję cechuje też niewielka odległość od większości katowickich uczelni, miejsc rozrywkowych, kulturowych i rekreacyjnych.
Miesięczny koszt wynajmu waha się od 899 zł za osobę w przypadku pokoju dwuosobowego z łóżkiem piętrowym, do 1559 złotych za pokój jednoosobowy w standardzie premium.

Student Depot to prywatne akademiki premium w kilku polskich miastach. Jednym z nich jest akademik zlokalizowany we Wrocławiu.

Akademik zlokalizowany jest blisko centrum miasta. Poza pokojami akademik oferuje strefę work&chill, gdzie studenci mogą wspólnie spędzić czas na nauce lub zabawie. Do dyspozycji mieszkańców jest również bezpłatna siłownia. Budynek posiada całodobową ochronę. Szybki internet dostępny jest zarówno w pokojach, jak i w strefach wspólnych akademika. Opłaty za media są wliczone w comiesięczną opłatę za wynajem. Studenci mają do wyboru pokoje jednoosobowe studio w cenie od 1765 zł/miesięcznie, oraz studio dla pary double w cenie od 2015 zł/miesięcznie. Wszystkie pokoje wyposażone są w prywatne łazienki z prysznicem oraz aneksy kuchenne. Każdy z pokoi ma 16 metrów kwadratowych powierzchni i jest nowocześnie umeblowany.
Lokalizacja akademika zapewnia łatwy dojazd środkami komunikacji miejskiej do kilku wrocławskich uczelni i uniwersytetów.

Potencjał prywatnych akademików

Student housing w Polsce cały czas się rozwija. Prywatnych domów studenckich, których jeszcze do niedawna było bardzo niewiele, obecnie ciągle przybywa. Tego rodzaju inwestycje sprawdzają się dobrze w dużych miastach regionalnych, gdzie liczba studentów jest duża. Ceny za pokoje akademickie różnią się wysokością w zależności od poszczególnych miast. Można się spodziewać, że z uwagi na obecny popyt, na mapie kraju cały czas będzie przybywać nowych inwestycji, dzięki czemu sektor student housing będzie się stale rozwijał.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora