Informacje dnia

Stopy procentowe bez zmian

nbpRada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że w październiku stopy procentowe w Polsce pozostaną na poziomie obowiązującym od marca 2015 r.

Podstawowa stopa procentowa NBP od marca 2015 r. pozostaje na najniższym w historii poziomie 1,5%. Co jakiś czas pojawiają się spekulacje dotyczące jej obniżenia lub terminu, kiedy można spodziewać się podwyżek. Z zapowiedzi szefa banku centralnego wynika, że najprawdopodobniej przez cały 2017 rok stopy się nie zmienią.

Jarosław Sadowski z Expandera podkreśla – że choć utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie to dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów, bo raty nie wzrosną – to jednak realnie oprocentowanie kredytów rośnie.

Według danych NBP ich średnie oprocentowanie wzrosło z 4,24% w kwietniu 2015 r. do 4,48% w sierpniu br. W tym przypadku głównymi przyczynami zmian było wprowadzenie podatku bankowego oraz wyższe koszty składek na BFG, wywołane upadłością SKOK-ów i SK Banku.

Sadowski podkreśla, że teoretycznie dobrą informacją jest spadek oprocentowania kredytów konsumpcyjnych z 8,6% do 7,79%. W rzeczywistości koszt takich zobowiązań niemal się nie zmienił w porównaniu z kwietniem 2015 r. Spadek oprocentowania został bowiem zrekompensowany wzrostem prowizji i innych kosztów.