rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce po IQ 2022 roku

ej-yao-194786-unsplash
Jak prezentuje się sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce po I kwartale 2022 roku? W zależności od sektora, bywa różnie. Jednak ogólna sytuacja wygląda dobrze. Część sektorów się rozwija. Inne radzą sobie jeszcze z nowymi, postpandemicznymi realiami.

Spis treści:
Sektor mieszkaniowy jest wciąż na plusie
Magazyny wciąż w rozkwicie
Biurowce wracają do gry
Sektor hotelarski liczy na dobry sezon
Atrakcyjne grunty inwestycyjne na wagę złota
Rynek nieruchomości w Polsce w 2022 roku

Rynek nieruchomości w Polsce uporał się z trudną próbą, jaka dotknęła poszczególne sektory w okresie pandemii koronawirusa. Obecnie również ciężko mówić o w pełni stabilnej sytuacji, ze względu na wojnę na Ukrainie i jej wpływ na międzynarodową gospodarkę. Niemniej poszczególne sektory rynku nieruchomości starają się poradzić sobie w nowej rzeczywistości.

Sektor mieszkaniowy jest wciąż na plusie

Mieszkaniówka dobrze radziła sobie zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie. Obecnie sektor mieszkaniowy również nie może narzekać na brak ruchu. Pomimo faktu, że mieszkania na sprzedaż sukcesywnie drożały z miesiąca na miesiąc, deweloperzy nie odnotowali braku zainteresowania ze strony kupujących. Wręcz przeciwnie, mieszkania schodziły z rynku jak świeże bułeczki. W pierwszym kwartale bieżącego roku zakupowe nastroje osób poszukujących M. na sprzedaż nieco ostygły. Ceny za metr kwadratowy mieszkań na sprzedaż wzrosły na tyle, że wielu Polaków podjęło decyzję o wstrzymaniu poszukiwań.
Polski rząd uruchomił nowe programy w ramach Polskiego Ładu, które mają wspomóc sektor mieszkaniowy w utrzymaniu stabilnej pozycji. Mowa o programach „Mieszkanie bez wkładu własnego” oraz „Mój dom 70M2”. Zainteresowanie programem jest zauważalne, jednak póki co jest za wcześnie, aby mówić o jego skuteczności.
Nie tylko mieszkania z rynku pierwotnego, ale również te z rynku wtórnego cieszą się zainteresowaniem wśród kupujących. Posiadają one liczne zalety, dzięki czemu osoby poszukujące mieszkania na sprzedaż nie skreślają ich z listy wyboru.

Magazyny wciąż w rozkwicie

Sektor magazynowy najbardziej rozwinął się w okresie pandemii koronawirusa, spośród innych sektorów rynku nieruchomości w Polsce. Dynamiczny rozwój rynku e-commerce sprawił, że gwałtownie wzrosło zainteresowanie magazynami na wynajem. Większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się kompaktowe magazyny miejskie, w których przedsiębiorcy mogą wynająć stosunkowo niewielkie moduły. Większe przedsiębiorstwa interesowały się bardziej pozamiejskimi centrami logistycznymi, oferującymi duże powierzchnie magazynowe, a także powierzchnie biurowe i socjalne zlokalizowane pod jednym adresem.
Sektor magazynowy rozwijał się także w pierwszym kwartale bieżącego roku. Wiele wskazuje na to, że dynamika rozwoju wciąż będzie zadowalająca, chociaż z rynku zaczynają płynąć sygnały o możliwym nasyceniu sektora.

Biurowce wracają do gry

Biurowce w okresie pandemii miały ciężko. Budynki o charakterze biurowym zostały zamknięte w okresie lockdownu, a po jego odwołaniu nie powróciły do pełnej formy. Wszystko przez to, że wielu pracowników pozostało w swoich domach i dalej wykonuje pracę zdalnie. Część osób pracuje w systemie hybrydowym, dzieląc swoje obowiązki na pracę wykonywaną zdalnie oraz pracę wykonywaną w stacjonarnym biurze. Wszystko to jednak przyczyniło się do tego, że wielu przedsiębiorców zmniejszyło wynajmowane powierzchnie biurowe. W efekcie właściciele biurowców decydują się często na dzielenie przestrzeni na mniejsze moduły, aby pozyskać większą liczbę najemców na mniejsze lokale.
Obecnie widać rosnącą popularność biur typu flex. Może ona stać się nowym, popularnym standardem w segmencie biurowym.

Sektor hotelarski liczy na dobry sezon

Również sektor hotelarski stara się odzyskać dawną pozycję. Nie jest to proste, ponieważ to właśnie hotelarze najmocniej odczuli obostrzenia wprowadzone w okresie pandemii koronawirusa w kraju. Lockdown sprawił, że hotele opustoszały. Hotelarze musieli utrzymywać swoje obiekty hotelowe z innych źródeł. Wielu z tych, którzy nie posiadali zaplecza finansowego, w ostateczności musiało wystawić swoje hotele na sprzedaż.
Obecnie sektor hotelarski stara się odzyskać pozycję. Pomimo niepewnej sytuacji w kraju, na rynek trafiają kolejne nieruchomości komercyjne w segmencie hotelarskim. Hotelarze liczą na dobry sezon, który pozwoli im odzyskać dobrą pozycję. Jest na to rzeczywiście szansa, ponieważ – podobnie jak rok wcześniej – wielu Polaków decyduje się na spędzenie urlopu w kraju, rezygnując z wyjazdu zagranicznego. Należy przy tym zaznaczyć, że za taką decyzją nie stoi wyłącznie obawa przed opuszczaniem kraju w obliczu wojny na Ukrainie i pandemii koronawirusa w tle. Wiele hoteli prezentuje obecnie tak wysoki poziom i bogatą ofertę, że Polacy chętnie wybierają je na swoje miejsca wakacyjne. Poza luksusowymi pokojami, urlopowicze mogą liczyć na baseny wewnętrzne, oraz zewnętrzne, często posiadające wodne zjeżdżalnie. Hotele oferują też bogatą ofertę Wellness oraz SPA. Nie zapominają również o najmłodszych urlopowiczach, na których czekają wewnętrzne małpie gaje oraz zewnętrzne place zabaw.

Atrakcyjne grunty inwestycyjne na wagę złota

O małej dostępności atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych mówi się od dawna. Bieżący rok nie różni się w tym temacie od poprzednich lat. Deweloperzy i inwestorzy cały czas poszukują gruntów pod swoje nowe projekty inwestycyjne, które będą odpowiadały wyznaczonym przez nich kryteriom wyboru. W zależności od rodzaju inwestycji, deweloperów będą interesowały nieco odmienne rodzaje gruntów inwestycyjnych.
W segmencie mieszkaniowym poszukiwane są działki w centrum miasta, lub jego atrakcyjnych dzielnicach. Rosnącą popularnością cieszą się działki budowlane zlokalizowane na obrzeżach miast. Deweloperzy wybierają je, ponieważ wachlarz wyboru jest dość szeroki, a ceny za metr kwadratowy gruntów atrakcyjne. Dzięki zakupowi działki budowlanej po dobre cenie rynkowej, deweloperzy będą mogli dostarczyć na rynek mieszkania na sprzedaż w konkurencyjnych cenach.
Ciężko jest o dobrze zlokalizowane grunty inwestycyjne pod projekty magazynowe. Są one za to bogato dostępne poza aglomeracjami miejskimi. Takie tereny nadają się doskonale pod centra logistyczne, wymagające dużych powierzchni pod realizację projektu.
Wielu inwestorów i deweloperów gromadzi działki w swoich portfelach gruntów inwestycyjnych. Dzięki temu, kiedy chcą zrealizować jakiś projekt, dysponują gruntem pod jego realizację. Zawsze mogą również odsprzedać działkę po wyższej cenie, niż ją nabyli, co także stanowi dla nich dobry zarobek.

Rynek nieruchomości w Polsce w 2022 roku

Jak będzie prezentować się sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce po pierwszym kwartale 2022 roku? Można się spodziewać raczej niewielkich zmian. Każdy z sektorów uzyskał obecnie stabilizację i dąży do odzyskania dawnej pozycji lub jeszcze większego rozwoju – w zależności od sektora. Ciężko mówić o przyszłości rynku nieruchomości w Polsce, ponieważ sytuacja gospodarcza jest wciąż niestabilna. Wojna na Ukrainie i pandemia koronawirusa, o której wciąż się mówi działają na niekorzyść stabilności rynku nieruchomości w Polsce. Nastroje inwestorów i deweloperów pozostają jednak optymistyczne, co pozwala sugerować, że poszczególne sektory rynku nieruchomości będą się dalej rozwijać, chociaż w różnym tempie.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora