rynek nieruchomości na wynajem

Rendin: mieszkania na wynajem zagrożone przez niewypłacalnych najemców?

dan-gold-220226-unsplash
Zarówno inflacja jak i ceny wynajmu nieruchomości w wielu polskich miastach nadal rosną, tym samym realny staje się scenariusz niewypłacalności części najemców.

Spis treści:
Pewny najemca to pewny zysk
Klęska urodzaju na rynku najmu nieruchomości

Aktualna sytuacja może być postrzegana jako raj dla właścicieli mieszkań na wynajem, którzy ze względu na liczbę chętnych mogą swobodnie podnosić czynsz. Warto jednak pamiętać, że wyższe ceny mogą wykluczyć część potencjalnych najemców lub doprowadzić do problemów z wypłacalnością już po zawarciu umowy. Jednocześnie, w przypadku długotrwałych problemów z lokatorem nawet wysoka kaucja może okazać się niewystarczająca. Z tego powodu w przypadku decyzji o wynajmie warto skorzystać z usług firmy Rendin, która weryfikuje potencjalnego najemcę, dostarcza wzór umowy oraz gwarantuje zabezpieczenie finansowe do wysokości czterokrotnego czynszu.

Pewny najemca to pewny zysk

Jak wynika ze statystyk Rendin, firma w procesie weryfikacji odrzuca przeciętnie co trzeciego potencjalnego lokatora, a dzięki przeprowadzonej selekcji w przypadku pozytywnie zweryfikowanych kandydatów daje gwarancję pieniężną pokrycia niezapłaconych kosztów wynajmu do czterech miesięcy (nie tylko umownego czynszu, ale też opłat za media). Wspiera również wynajmującego we wszystkich kwestiach prawnych. Firma wprowadziła do swojej oferty także umowy w formie najmu okazjonalnego, która ułatwia i przyśpiesza procedurę eksmisji problematycznych lokatorów.

Obecna sytuacja na rynku niesie za sobą poważne zagrożenia, zwłaszcza w kwestii wiarygodności i wypłacalności najemców, niezależnie czy są nimi obywatele Polski z długą historią kredytową i stałym zatrudnieniem, czy uchodźcy będący w Polsce od kilku miesięcy. W Rendin weryfikujemy więc ich możliwości pokrycia zobowiązania z tytułu umowy najmu i co najważniejsze, ręczymy za pozytywnie zweryfikowanego najemcę. Oznacza to, że wypłacimy właścicielowi mieszkania należny mu czynsz i pokryjemy koszty zniszczeń nawet do wysokości czterokrotności czynszu, jeśli nie zrobi tego lokator – wyjaśnia Piotr Kula, Country Manager Rendin Polska.

Klęska urodzaju na rynku najmu nieruchomości

Na rynku wynajmu nieruchomości w polskich metropoliach sytuacja dawno nie była tak trudna. Według danych serwisu Otodom, ogłoszeń o wynajmie mieszkań jest o prawie 38% mniej niż w tym samym okresie 2021 roku. Najsilniej spadek ofert widoczny jest w Łodzi i Krakowie, gdzie ich liczba jest o ponad 70 proc. niższa, w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie, ogłoszeń jest o ok. 60 proc. mniej, a w Gdańsku – ponad 53 proc.1.

Skąd bierze się tak duży popyt? Na pewno znaczenie mają takie czynniki, jak napływ ukraińskich uchodźców, powrót pracowników do biur, a także spadek zdolności kredytowej Polaków, która dziś jest średnio aż o 40 proc. niższa niż rok temu2, co oznacza, że wielu z nich musi zrezygnować z zakupu własnego mieszkania i zasila rynek najmu.

Jednocześnie, wobec tak niewielkiej podaży i dużego popytu, a także z powodu szybującej inflacji, od początku roku obserwujemy podnoszące się koszty najmu nieruchomości. Na przykład w Gdańsku i Gdyni stawki w maju były aż o 28% wyższe niż w styczniu3. Wzrost cen widać też w ostatnich tygodniach. Średnie ceny ofertowe mieszkań na wynajem w maju br. – w porównaniu do kwietnia br. – wzrosły niemal we wszystkich miastach (od 1,1 proc. we Wrocławiu do 7 proc. w Gdańsku i 8,5 proc. w Rzeszowie)4.

Przed wybuchem wojny w Ukrainie sytuacja na rynku była unormowana, a popyt i podaż utrzymywały się we względnej równowadze. Obecnie jednak ofert jest znacznie mniej niż chętnych. Na platformie Rendin mamy do czynienia ze średnio 15-30 kandydatami na 1 mieszkanie, a rekord wyniósł 182 osoby chętne wynająć ten sam lokal. Wydawałoby się, że tak duża liczba zainteresowanych sprzyja właścicielom mieszkań, którzy mogą wynająć swój lokal drożej. Istnieje jednak obawa, że podwyżki czynszu, mogą paradoksalnie odbić się negatywnie na portfelach wynajmujących, gdy najemca nie będzie w stanie pokryć rosnących kosztów. Z tego powodu, w sytuacji gdy rynek jest tak rozgrzany warto zwrócić jeszcze większą uwagę na weryfikację najemcy i zabezpieczenie najmu – podsumowuje Piotr Kula, Country Manager Rendin Polska.

Obecny wysoki popyt na rynku najmu nieruchomości sprawia, że właściciele mieszkań mogą teoretycznie dyktować odpowiadające im stawki najmu jednocześnie zachowując możliwość wyboru najemcy, któremu zechcą zaufać. Warto jednak pamiętać, że oprócz właściwie zbalansowanej wysokości czynszu, zyskowność zależy także od odpowiedniej weryfikacji i zabezpieczenia finansowego umowy najmu.

1 Dane Otodom: https://www.otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/sytuacja-na-rynku-najmu-lipiec2022
2 Analiza HRE Investmments – https://heritagere.pl/analizy/czwarty-miesiac-z-rzedu-marze-hipoteczne-ponizej-2/165
3 Raport Expander I Rentier.io: https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-czerwiec-2022/
4 Dane Otodom: https://www.otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/sytuacja-na-rynku-najmu-lipiec2022


Źródło: Rendin.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora