Inwestycje publiczne

Ranking kredytów hipotecznych 2013

Zostały  przeanalizowane oferty kredytów hipotecznych dostępnych w 21 bankach. W rankingu wzięto pod uwagę nie tylko oprocentowanie i wysokość marży, ale również sześć innych czynników, które mają wpływ na atrakcyjność oferty, między innymi ubezpieczenia oraz maksymalną kwotę kredytu.
Szukano kredytu w złotych dla trzyosobowej rodziny (2+1), która chce kupić mieszkanie za 250 tysięcy złotych na rynku wtórnym. Nie ma ona innych zobowiązań, poprzednie kredyty spłacali terminowo. Małżeństwo, oboje w wieku do 35 lat, wspólnie miesięcznie zarabia 6 tysięcy złotych, od banku musi pożyć 225 tysięcy złotych na okres 30 lat. Wybrało spłatę w ratach równych. Ma 10 procent własnego wkładu, czyli 25 tysięcy złotych. Największy nacisk położono na marżę, która jest składową oprocentowania, prowizję oraz koszt ubezpieczenia pomostowego. Poza tym analizowano inne dodatkowe, wymagane ubezpieczenia, które podnoszą koszty kredytu. Sprawdzono też, jaką sumę maksymalnie jest w stanie pożyczyć nam bank oraz czy wymaga od nas posiadania wkładu własnego.
Zwycięzca tegorocznego rankingu kredytów hipotecznych jest Deutsche Bank, który oferuje zerową prowizję oraz najniższą marżę. Naszej modelowej rodzinie pożyczy maksymalnie 250 tysięcy złotych na 25 lat. Nie jest wymagana polisa na życie. Za to ubezpieczenie pomostowe, które jest obowiązkowe podnosi marżę o 1,2 punktu procentowego.
Na drugim miejscu są oferty BNP Paribas. Przedstawił on dwie oferty kredytu hipotecznego w złotych, które uzyskały tyle samo punktów. Obie mają zerową prowizję. Różnią się m.in. wysokością marży przez pierwsze pięć lat. Maksymalnie ten bank jest w stanie pożyczyć nam niemal 530 tysięcy złotych. Na podobnym poziomie najwyższy limit oferują też inne banki.
Kolejny w rankingu jest kredyt hipoteczny, który oferuje BZ WBK. Oferta różni się od pozostałych 2,5-procentową prowizją. Koszt ubezpieczenia pomostowego podnosi marżę o 1 punkt procentowy. Koszt polisy na mieszkanie przez pierwszy rok to dodatkowe 0,08 procent wartości nieruchomości.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora