komentarze, opinie, gospodarka

Polski rynek handlowy i sprzedaż detaliczna rosną jak na drożdżach

kamila_wykrota

Polska jest niekwestionowanym liderem w Europie pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży detalicznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, która od 2004 r. wzrosła aż o 66%. W ostatnich pięciu latach zarówno zasoby powierzchni handlowej, jak i wartość sprzedaży wzrosły łącznie o 20%.

Według prognoz w następnych 10 latach Polska może liczyć na wzrost wydatków konsumenckich w przeliczeniu na jednego mieszkańca o 40%, co świadczy o coraz większej zamożności polskiego społeczeństwa. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Cushman and Wakefield.

Głównym czynnikiem stabilnego wzrostu zasobów nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce, we wszystkich formatach i rodzajach obiektów, jest dynamicznie rosnąca sprzedaż detaliczna. Zasoby i wartość sprzedaży wzrosły łącznie o 20%. Pomimo nieznacznego spowolnienia w ostatnim czasie, podaż powierzchni handlowej nadal rośnie w stabilnym tempie 3% rocznie, natomiast wydatki konsumenckie rosły o 6-7% rocznie w ostatnich dwóch latach.

– Struktura wydatków konsumenckich w Polsce zmienia się, przypominając coraz bardziej strukturę charakterystyczną dla krajów o wyższym stopniu zamożności. Rynek wchodzi w nową fazę dojrzałości, co stwarza duże możliwości realizacji nowych projektów handlowych, formatów, konceptów i modeli funkcjonowania – mówi Kamila Wykrota, Partner, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.

W 2016 r. średnia wartość sprzedaży detalicznej w przeliczeniu na metr kwadratowy nowoczesnej powierzchni handlowej wyniosła 8150 euro rocznie.

W ostatnich pięciu latach najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano na największych rynkach regionalnych, tj. w województwie mazowieckim (Warszawa), śląskim (Katowice), dolnośląskim (Wrocław), wielkopolskim (Poznań) i pomorskim (Gdańsk).