rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Polacy inwestują w nieruchomości za granicą

Niejeden Polak marzy o tym, by kupić na własność apartament za granicą. Jeszcze niedawno uważano, że to luksus tylko dla najbogatszych. To jednak mylna opinia. Wiele zagranicznych nieruchomości okazuje się być na kieszeń przeciętnego Kowalskiego z odłożonym kapitałem. Dzięki temu zainteresowanie nieruchomościami zagranicznymi stale wzrasta. Największą popularnością cieszą się apartamenty w Hiszpanii, Grecji oraz Bułgarii.

Europejskie statystyki obrazują , że w ostatnim czasie w większości krajów znacząco spadły ceny nieruchomości. Stawki w większości krajów europejskich spadają. Zgodnie z ostatnim raportem Knight Frank Global House Price Index ceny mieszkań w Grecji spadły o 11 procent w porównaniu do cen z 2012 roku. W Hiszpanii spadek cen liczy się na poziomie 8 procent, zaś we Włoszech o 5 procent.

Wzrost atrakcyjności cen jest zauważalny. Poniżej prezentujemy przykłady z oferty WGN, za jakie stawki możemy kupić apartamenty zagraniczne.
Mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 50 m2 na Gran Canarii w Hiszpanii można kupić za kwotę 70 tys. euro (około 280 tys. zł), a 75.metrowy apartament w Las Palmas kosztuje 130 tys. euro (około 520 tys. zł). Ceny za te lokalizacje w Hiszpanii nie od cen za mieszkania w Polsce.
Atrakcyjne ceny apartamentów w miejscach turystycznych w Hiszpianii i Grecji są wynikiem m.in. kryzysu gospodarczego.

Oczywiście nie powinno się decydować o zakupie apartamentu czy mieszkania. Eksperci ostrzegają, że np. W Hiszpanii kiedy gdy ceny były wygórowane, budowano bardzo dużo nieruchomości, niestety kosztem ich jakości. Dlatego zdarza się, że wakacyjne apartamenty w dobrych cenach mimo wszystko wymagają wkładu finansowego.

Nie wszędzie jednak ceny są tak dobre – Francja, Włochy czy Chorwacja odznaczają się dość wysokimi cenami w miejscowościach turystycznych.
Czy inwestycja w mieszkanie za granicą jest opłacalna? Jeśli chcemy osiągać zyski z najmu apartamentu w Hiszpanii lub Grecji, gdzie sezon trwa prawie przez cały rok, wydaje się to bardzo opłacalnym rozwiązaniem.
Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach jak np. dodatkowe koszty w postaci opłat, kosztów wyjazdów za granicę i remontów.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora