Inwestycje publiczne

Nowy dom parafialny parafii św. Barbary w Warszawie z pozwoleniem na budowę

Ogrody św. Barbary i kościół śś. Ap. Piotra i Pawła wieczoremNowoczesne centrum ewangelizacji – dom parafialny w centrum Warszawy – otrzymało zielone światło na realizację. Umożliwi ją uzyskane przez parafię św. Barbary ostateczne pozwolenie na budowę.

Projekt uwzględnia wiele funkcji, w tym edukacyjne i kulturalne. Oprócz wspierania duszpasterstwa obiekt będzie służyć zacieśnianiu sąsiedzkich więzów i budowaniu społeczności. Jego powstanie towarzyszy trwającej rewitalizacji Ogrodów świętej Barbary.
Nowy dom parafialny, mający stać się jednocześnie centrum ewangelizacyjnym na miarę XXI wieku, uzyskał ostateczne pozwolenie na budowę. Czteropiętrowy budynek ma spełniać najwyższe standardy dostępności.

– Informację o zezwoleniu na rozpoczęcie prac nasza wspólnota przyjęła z ogromną radością i satysfakcją. Ze względu na bliskość Dworca Centralnego, hotelu Marriott i innych wieżowców, codziennie odwiedzają nas nie tylko mieszkańcy, ale również okoliczni pracownicy i turyści. Obecnie parafia nie ma odpowiedniego zaplecza, aby skutecznie odpowiadać na współczesne wyzwania duszpasterskie i posługę wśród wszystkich tych osób. Chcemy, aby budynek dobrze służył społeczności – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie.

Powstanie nowego domu parafialnego łączy się z trwającą rewitalizacją Ogrodów świętej Barbary. W jej ramach zadbano o dotychczasową zieleń. Skatalogowano i oceniono stan niemal 200 drzew, a 92 z nich przeznaczono do specjalistycznej pielęgnacji. W planach są kolejne nasadzenia drzew i krzewów. Parafia zadba także o zabytki. Pierwszym działaniem w tym zakresie była przeprowadzona w ubiegłym roku renowacja figury Chrystusa i jawnogrzesznicy oraz okalającego ją klombu. Działania te wpisują się miejską strategię przyjaznych mieszkańcom zmian w Śródmieściu w ramach projektu „Nowe Centrum Warszawy”.

– Zależy nam na stworzeniu w tym miejscu zielonej oazy z jak największym udziałem powierzchni biologicznie czynnej. Usuwamy zbędne płyty chodnikowe, a alejki budujemy z przepuszczającej wodę nawierzchni mineralnej. Łącznie posadzimy w Ogrodach św. Barbary 30 nowych drzew. Wraz z postępem prac siatka nasadzeń będzie mocniej nawiązywać do historycznych planów Lindleya z przełomu XIX i XX w. – mówi Damian Majsterek, dyrektor projektu.

Obie koncepcje – rewitalizacja Ogrodów św. Barbary oraz projekt nowego domu parafialnego – powstały w renomowanej pracowni Juvenes-Projekt.

mat.prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora