rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowe inwestycje biurowe w Polsce – jakie projekty trafiają obecnie na rynek wynajmu?

floriane-vita-88722-unsplash

Nowe inwestycje biurowe w Polsce wciąż realizowane są na mapie miejskich metropolii. Jakie projekty trafiają obecnie na rynek biur do wynajęcia? Najbardziej flagowe projekty powstają w dużych miastach oraz stolicy. Zapewniają one przedsiębiorcom dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych na wynajem.

Spis treści:
Home office już nie tak modny?
Sektor biurowy na powrót się umacnia
Konkurencja na rynku zwiększa poziom projektów komercyjnych
Ekologiczne certyfikaty wartością dodaną dla biurowych nieruchomości
Projekty biurowe w Polsce w fazie realizacji

Home office już nie tak modny?

Duży wpływ na kondycję polskich biurowców oraz poziom ich wynajęcia ma obecnie system pracy. W okresie lockdownu Polacy obowiązkowo zetknęli się z pracą zdalną, wykonywaną w zaciszu własnego domu (tzw. home office). Po czasie okazało się, że taka forma wykonywania służbowych obowiązków dobrze sprawdza się w przypadku wielu pracowników. W efekcie po zniesieniu lockdownu duża część osób nie wróciła do biur stacjonarnych. Odbiło się to negatywnie na poziomie wynajęcia obiektów biurowych w całym kraju.
Obecnie jednak coraz więcej osób wraca do biur. Zdalny system pracy w dłuższej perspektywie czasu nie każdemu się jednak spodobał. O ile w dalszym ciągu sporo osób pozostaje w domowych zaciszach, o tyle nie brakuje również takich, które zatęskniły za biurowymi wygodami.
Na popularności zyskuje również hybrydowy model pracy, który łączy w sobie home office i pracę w stacjonarnym biurze. Pracownicy pracujący w takim systemie mogą część obowiązków służbowych wykonywać z dowolnego miejsca, a część w stacjonarnym biurze swojej firmy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, nie dziwi więc fakt, że liczba osób zainteresowanych pracą w takim systemie rośnie.

Sektor biurowy na powrót się umacnia

Czy biura na wynajem wciąż są potrzebne? Po zastoju, jaki dotknął ten sektor rynku nieruchomości, daje się obserwować ponowny wzrost zainteresowania ze strony najemców. Deweloperzy także stali się bardziej aktywni. Jeszcze niedawno część projektów, jakie miały wejść w fazę realizacji, zostało wstrzymanych. Inwestorzy obawiali się bowiem zbyt wysokich kosztów realizacji projektów inwestycyjnych. Obecnie, kiedy ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych nieco się uspokoiły, deweloperzy mogą trafniej oszacować koszty inwestycyjne związane z realizacją obiektów komercyjnych.
W realizacji jest wiele niedużych projektów, jednak oczy wielu przedsiębiorców zwrócone są w kierunku flagowych inwestycji, jakie w najbliższych latach zostaną ukończone.

Konkurencja na rynku zwiększa poziom projektów komercyjnych

Deweloperzy i prywatni inwestorzy, którzy podejmują się realizacji inwestycji biurowych, poprzedzają przygotowanie projektów wnikliwą analizą rynku. Sprawdzają, jakie biurowce zostały oddane do użytku, zwłaszcza w najbliższej okolicy planowanej przez siebie inwestycji. Ponadto weryfikują, jakie inne inwestycje są w budowie i co będą one oferowały przyszłym najemcom. Między innymi na tej podstawie weryfikują i udoskonalają własne projekty komercyjne.
W efekcie na rynek nieruchomości w Polsce dostarczane są coraz bardziej innowacyjne biurowce. Często są to budynki ekologiczne i energooszczędne. Ich właściciele starają się o uzyskanie certyfikatów, które to potwierdzają. Do najbardziej popularnych w Polsce należą BREEAM oraz LEED.

Ekologiczne certyfikaty wartością dodaną dla biurowych nieruchomości

Budynki biurowce, które posiadają ekologiczną certyfikację, są niejednokrotnie lepiej postrzegane przez potencjalnych najemców i zwracają ku sobie ich uwagę. W Polsce popularnymi systemami certyfikacji są BREEAM oraz LEED.

Building Research Establishment Environmental Assessment Method, czyli BREEAM, to wielokryterialny system oceny budynków. System ten został wprowadzony w Wielkiej Brytanii przez BRE Global. Weryfikuje on i poddaje ocenie, w jakim stopniu dany biurowiec jest ekologiczny, minimalizuje koszty użytkowania, ogranicza negatywny wpływ na środowisko itp.
Z kolei Leadership in Energy and Enviromental Design, czyli LEED, to system oceny jakości budynków, w tym o charakterze komercyjnym jak budynki biurowe. System LEED został stworzony przez niezależną amerykańską organizację Green Building Council.
Budynki, które posiadają ekologiczny certyfikat, nie tylko postrzegane są jako bardziej sprzyjające środowisku naturalnemu, ale również jako bardziej energooszczędne, a co za tym idzie, bardziej sprzyjające portfelom przyszłych najemców.

Projekty biurowe w Polsce w fazie realizacji

Obecnie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych realizowanych jest kilkanaście naprawdę dużych inwestycji o charakterze biurowym.

Przykładową, nowoczesną inwestycją biurową może być choćby Infinity – budynek realizowany w stolicy Dolnego Śląska. Biurowiec położony jest we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna, przy skrzyżowaniu. Na 7 kondygnacjach biurowiec zaoferuje ponad 22 tysiące metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej na wynajem. Ponadto w budynku będzie znajdowała się również powierzchnia handlowo-usługowa na wynajem, która obejmie łącznie około 2 tysiące metrów kwadratowych. Z zewnątrz budynek prezentuje się okazane, eksponując swój kształt poprzez szklaną elewację. Inwestycja zapewni również ponad 300 miejsc parkingowych. Jest to budynek biurowy klasy A, który posiada certyfikat BREEAM Excellent. Zakończenie budowy planowane jest już niebawem, jeszcze w 2023 roku. Inwestorem projektu jest firma Avestus Real Estate Tristan Capital Partners.

W stolicy z kolei powstaje inwestycja biurowa Vibe, której inwestorem jest Ghelamco Poland. Projekt realizowany jest w obrębie warszawskiej dzielnicy Wola. Autorem projektu inwestycji jest biuro architektoniczne z Warszawy – PIG Architekci. Wieżowiec zaoferuje docelowo ponad 86 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowe, około 2500 metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej oraz ponad 550 miejsc parkingowych. Deweloper planuje realizować w ramach kompleksu nie tylko biurowiec, ale również mini-park oraz pawilon z galerią sztuki. Zakończenie realizacji inwestycji zostało zaplanowane na 2025 rok.

Inwestycja Fern Office zlokalizowana przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi to kolejny przykład nowoczesnej architektury biurowej. Nieruchomość dostarczy na lokalny rynek 7624 metrów kwadratowych powierzchni najmu, z czego 3981 metrów kwadratowych zajmą biura, a 3643 metrów kwadratowych ma zająć przestrzeń usługowa. W ramach projektu powstanie też wielopoziomowy garaż, który zaoferuje 222 miejsca parkingowe. Do użytku najemców oddanych zostanie 170 miejsc parkingowych, natomiast pozostałe będą ogólnodostępne. Parking będzie wyposażony w udogodnienia, takie jak elektroniczna sygnalizacja dostępnych miejsc, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych czy zamykany parking dla rowerów. Inwestorem projektu jest OPG Property Professionals. Projekt ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2025 roku.

W Polsce powstaje coraz więcej nowoczesnych inwestycji o charakterze biurowym. Inwestorzy coraz chętniej podejmują się przy tym realizacji nie stricte samych biurowców, lecz inwestycji o charakterze mixed-use. Dzięki temu mogą szybciej ukończyć proces komercjalizacji obiektów. Ponadto wielofunkcyjne budynki są przez wielu najemców postrzegane jako bardziej atrakcyjne, ponieważ zapewniają dostęp nie tylko do komfortowych biur, ale również punktów gastronomicznych czy sklepów.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora