rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nieruchomości magazynowe – lepiej kupić na własność, czy wynajmować?

samuel-zeller-14256-unsplash
Nieruchomości magazynowych na polskim rynku obiektów komercyjnych stale przybywa. Wielu przedsiębiorców potrzebuje nowoczesnej przestrzeni, aby ich biznesy mogły się rozwijać. Starsze budynki przechodzą modernizację, aby dostosować swoją ofertę do wymagań najemców i kupujących. Co jednak jest lepszym wyborem? Zakupienie nieruchomości magazynowej na własność, czy też jej wynajęcie?

Spis treści:
Nowoczesne magazyny potrzebne od zaraz!
Kupić czy wynająć? Dylemat przedsiębiorcy
Magazyny na sprzedaż
Rynek wtórny z szeroką ofertą
Magazyny na wynajem
Wybór jest kwestią indywidualną i zależy od specyfiki biznesu

Nowoczesne magazyny potrzebne od zaraz!

Nieruchomości magazynowe stanowią ten segment rynku, który w Polsce rozwija się prężnie. Obiektów komercyjnych cały czas przybywa. W związku z rosnącą konkurencją starsze obiekty są często modernizowane, aby w dalszym ciągu były atrakcyjne w oczach potencjalnych najemców albo nabywców. Na rynku widoczne jest stałe zapotrzebowanie na nieruchomości magazynowe. Przedsiębiorcy starają się cały czas rozwijać swoje firmy, a to z kolei generuje potrzebę zwiększania najmu bądź nabycia przestrzeni do przechowywania towarów.

Kupić czy wynająć? Dylemat przedsiębiorcy

Co lepiej wybrać – magazyn na wynajem, czy może magazyn na sprzedaż? To dylemat niejednego przedsiębiorcy. Decyzja o tym, jakiego rodzaju nieruchomość wybrać, nie zawsze jest prosta. Wiele zależy od specyfiki branży, w której działa przedsiębiorca. Kolejną kwestią jest poziom rozwinięcia firmy. Przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku chętniej nabywają nieruchomości na własność. Mimo wszystko na rynku nie brakuje firm, które posiadają stabilną sytuację, jednak ich właściciele w dalszym ciągu decydują się na najem.
Często za decyzją stoi budżet, jakim dysponuje aktualnie przedsiębiorca. Jeśli nie posiada on dostatecznie wysokiego zaplecza finansowego, aby nabyć magazyn na własność, to i tak musi wybierać spośród nieruchomości komercyjnych dostępnych w ofercie na wynajem. Istotna jest też branża, w jakiej działa. Czasami nawet jeśli firma na ugruntowaną pozycję na rynku, to charakter jej działalności i tak wymusza na niej pozostanie mobilną.

Magazyny na sprzedaż

Do zakup magazynów własnościowych można zaliczyć większe poczucie stabilizacji i przynależności. Pracownicy mają większą pewność, że ich miejsce pracy nie zniknie, na przykład z powodu relokacji magazynu. Dodatkowo sieć dostaw pozostaje niezmieniona, dzięki czemu jest znana wszystkim pracownikom. To usprawnia proces logistyczny i przyspiesza pracę. Atutem stałej lokalizacji jest też możliwość decydowania o nieruchomości. Właściciel budynku może go dowolnie modernizować, dzięki czemu przestrzeń może być dopasowywana do aktualnych potrzeb zespołu pracowniczego.
Wadą magazynów własnościowych jest brak możliwości relokacji. W przypadku niektórych biznesów mobilność jest bardzo istotna, dlatego posiadanie nieruchomości na własność nie jest korzystne. Szybka zmiana lokalizacji często nie jest możliwa, ponieważ właściciel obiektu musi najpierw go sprzedać, aby utrzymać płynność finansową. Proces sprzedaży zajmuje czas, a jak wiadomo, dla przedsiębiorców jest on fundamentalną wartością.
Jeszcze jedną kwestią jest konieczność dysponowania wystarczająco wysokim budżetem, aby nabyć magazyn na własność.
Popularną metodą budowy nieruchomości magazynowych jest BTO, czyli Build-To-Own. Polega to na tym, że przedsiębiorca zleca firmie zewnętrznej budowę obiektu skrojonego na miarę swoich potrzeb. Firma zewnętrzna realizuje nieruchomość, po czym przekazuje ją w całości na własność przedsiębiorcy, który zlecił budowę. Niekiedy takie magazyny budowane są na działkach, które należą do firm zlecających budowę magazynu. Przedsiębiorcy zyskują w ten sposób przestrzeń magazynową, która będzie odpowiadała ich wymaganiom, a dodatkowo znajdującej się w odpowiadającej im lokalizacji.

Rynek wtórny z szeroką ofertą

Na rynku stale pojawiają się nowe nieruchomości komercyjne w segmencie magazynowym. Jednak także sektor wtórny posiada szeroki wachlarz ofert godnych uwagi. Na rynku dostępne są magazyny z drugiej ręki, które znajdują się w naprawdę różnorodnej lokalizacji. Cechują się zróżnicowaną powierzchnią, różnym dostępem do centrów dużych aglomeracji miejskich oraz bliskością dróg szybkiego ruchu oraz autostrad. Ponadto, co często bywa kluczowe, magazyny te posiadają bardzo zróżnicowany standard, który pociąga za sobą wysokość wartości nieruchomości. Czasami więcej można nabyć niedrogo obiekt, na przykład nieruchomość magazynową do remontu. Po jej odnowieniu i dostosowaniu do indywidualnych potrzeb nowego właściciela, przedsiębiorca może zyskać obiekt skrojony na miarę, a dodatkowo ostateczna cena ukończenia nieruchomości może być niższa, niż w przypadku zakupu gotowego obiektu. Konieczność wykonania remontów pochłania jednak cenny czas, z czym trzeba się liczyć już na starcie wejścia w tego rodzaju inwestycję.

Magazyny na wynajem

Magazyny na wynajem cechują się tym, że można je wynająć za dużo mniejszą kwotę, niż nieruchomość własnościową. Oczywiście różnica jest taka, że pomimo opłacania nieruchomości, przedsiębiorca nie stanie się jej właścicielem. Niemniej to zdaje się wielu przedsiębiorcom nie przeszkadzać. Cenę najmu wliczają w koszty prowadzenia działalności. Najem pozostawia im możliwość zmiany lokalizacji w krótkim terminie, a jak wspomnieliśmy, mobilność jest dla wielu przedsiębiorców kluczową wartością.
Niska – w stosunku do ceny zakupu nieruchomości – cena najmu magazynów sprawia, że cieszą się one dużą popularnością. Najemca może wybrać taką nieruchomość, która będzie odpowiadała jego indywidualnym preferencjom. Dodatkowo, jeśli sytuacja w firmie się zmieni, i potrzebna będzie większa lub mniejsza powierzchnia, może on renegocjować umowę najmu lub zmienić lokalizację (po wygaśnięciu okresu wypowiedzenia).
Niekiedy magazyny na wynajem powstają pod sprecyzowanych przyszłych najemców. Mowa o nieruchomościach typu BTS, czyli Build-To-Suite. Magazyny budowane są pod wytyczne przyszłego najemcy. Zyskując dopasowaną przestrzeń, która w dalszym ciągu firma będzie mogła jedynie wynajmować, zobowiązuje się ona do zajmowania ją na okres długoletni. Deweloper zyskuje pewnego najemcę, z kolei najemca przestrzeń dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Obie strony mają w tym przypadku korzyści. Nie dziwi więc, że nieruchomości typu BTS cieszą się w Polsce popularnością.

Wybór jest kwestią indywidualną i zależy od specyfiki biznesu

Wybór pomiędzy magazynem na wynajem a magazynem na sprzedaż nie zawsze jest łatwy. Czasami przedsiębiorcom ciężko jest oszacować, czy – pomimo lukratywnie rozwijającego się biznesu – dana lokalizacja będzie dla nich sprzyjająca. Część przedsiębiorców byłaby chętna do osadzenia siedziby w jednej nieruchomości na stałe, jednak koszty jej nabycia przekraczają ich możliwości finansowe.
Z kolei innym zbyt mocno zależy na zachowaniu mobilności i możliwości przeniesienia się w krótkim czasie w inną lokalizację.
Polski rynek nieruchomości magazynowych jest różnorodny, cały czas wzbogaca się o nowe inwestycje komercyjne. Dzięki temu przedsiębiorcy mają szeroki wachlarz ofert do wyboru – zarówno tych dotyczących magazynów na wynajem, jak również magazynów na sprzedaż.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora