rynek nieruchomości na wynajem

Nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym przybywa, ale powierzchni może zabraknąć?

hannes-egler-360942-unsplashNieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym przybywa, ale czy możliwym jest, że powierzchni może zabraknąć? Wydawać by się mogło, że nie ma takiej możliwości. Deweloperzy działają aktywnie na rynku, stale dostarczając nowych obiektów komercyjnych. Niemniej jednak czarny scenariusz jest możliwy do spełnienia.

Spis treści:
Magazyny na fali wznoszącej
Koronawirus popchnął segment magazynowy do przodu
Nieruchomości komercyjnych przybywa na całej mapie kraju
Prace na budowie z wojną w tle
Magazyny od ręki z droższą ceną wynajmu
Przyszłość rynku nieruchomości komercyjnych w segmencie magazynowym

Magazyny na fali wznoszącej

Rynek nieruchomości komercyjnych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Najlepszym tego przykładem są obiekty o charakterze magazynowym. Na mapie kraju przybywa nie tylko powierzchni do przechowywania towarów. Zwiększa się stale liczba centrów logistycznych, które oferują kompleksowe powierzchnie: magazynowe, biurowe i socjalne.
Z całym przekonaniem można uznać, że sektor magazynowy jest na polskim rynku nieruchomości komercyjnych na fali wznoszącej. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe się nie zmniejsza, co stanowi sygnał dla deweloperów do podejmowania się kolejnych inwestycji w tym segmencie nieruchomości komercyjnych.

Koronawirus popchnął segment magazynowy do przodu

Czemu sektor magazynowy zawdzięcza tak dynamiczny rozwój? W dużej mierze przyczyną był równie szybki rozwój rynku e-commerce. Przedsiębiorstwa działające w Polsce, które sprzedają swoje towary przez Internet, odnotowały zwiększenie się liczby klientów w zasadzie odkąd ogłoszony został całkowity lockdown (w związku z wybuchem pandemii koronawirusa w Polsce). Wzrosła nie tylko liczba klientów, ale także koszyki zakupowe stawały się coraz cięższe. Polacy polubili zakupy online, w efekcie czego ich popularność utrzymuje się nawet teraz, kiedy to całkowity lockdown na terenie całego kraju został już dawno zniesiony. Zakupy internetowe są dla konsumentów szybkie, bezpieczne i wygodne. Przedsiębiorcy działający w branży e-commerce liczną na utrzymanie się pozytywnej sytuacji i coraz chętniej wynajmują coraz to większe powierzchnie do magazynowania swoich towarów. Sektor magazynowy w Polsce może zatem liczyć na stałe zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi ze strony przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Dzięki temu oczywistym jest, że inwestycji magazynowych będzie sukcesywnie przybywać.

Nieruchomości komercyjnych przybywa na całej mapie kraju

Liczba magazynowych nieruchomości komercyjnych stale rośnie. Sytuacja ta dotyczy całego kraju. Obiektów magazynowych przybywa w okolicach dużych aglomeracji miejskich, a także na ich terenach. Mowa tutaj o kompaktowych magazynach miejskich, które są coraz częściej poszukiwane przez przedsiębiorców.
Nie oznacza to jednak, że wyłącznie bliskość dużego miasta zapewnia nieruchomości komercyjnej szybkie zamknięcie procesu komercjalizacji. Dużą popularnością cieszą się również magazynowe nieruchomości komercyjne, które są oddalone od miast. W ich przypadku dużo większe znaczenie dla przedsiębiorców ma łatwy dostęp do dróg krajowych i autostrad oraz brak konieczności przedzierania się przez miejskie korki. Dzięki temu proces logistyczny w firmie działa sprawniej. Bardziej skrajne lokalizacje zapewniają także możliwość utworzenia na gruncie przeznaczonym pod inwestycję przestronnych placów manewrowych i dużych parkingów dla pracowników.
W przypadku obiektów magazynowych usytuowanych z lokalizacjach dalekich od aglomeracji miejskich, niejednokrotnie przyszli najemcy mogą liczyć na niższą cenę za wynajem metra kwadratowego nieruchomości komercyjnej o charakterze magazynowym.

W lokalizacjach oddalonych od dużych miast powstają często duże centra logistyczne, które zapewniają przyszłym najemcom dostęp nie tylko do powierzchni magazynowych, ale również biurowych i socjalnych.

Prace na budowie z wojną w tle

Niewątpliwie na rynek nieruchomości w Polsce wpływ ma sytuacja na Ukrainie. Tocząca się tam wojna i będący jej efektem napływ uchodźców wojennych do Polski sprawi, że ukraińscy przedsiębiorcy zaczną poszukiwać na terenie naszego kraju miejsca do prowadzenia swoich działalności gospodarczych. Jeśli przedsiębiorca wynajmował na Ukrainie powierzchnie magazynowe i zależy mu na utrzymaniu firmy i jej dalszym prosperowaniu, to z pewnością będzie poszukiwał nowego magazynu na terenie Polski.
Można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach da się odczuć jeszcze większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Klientami deweloperów będą między innymi przedsiębiorcy z Ukrainy.

Magazyny od ręki z droższą ceną wynajmu

Z racji tego, że oddanie inwestycji magazynowej do użytku wymaga sporo czasu, na wagę złota są obecnie projekty ukończone, oddane już do użytku. Magazyny, z których przedsiębiorcy mogą korzystać praktycznie od zaraz, stają się coraz cenniejsze. Wiele inwestycji jest wciąż w budowie, a ich oddanie do użytku oddalone jest o kilka-kilkanaście miesięcy. Część przedsiębiorców nie może zbyt długo czekać, czasem decyzja o konieczności wynajęcia nowego magazynu podejmowana jest w krótkim czasie, a wówczas dostęp do gotowego magazynu jest niezwykle istotny.
Z uwagi na fakt, że wiele przedsiębiorstw zwiększyło dynamikę ekspansji, a deweloperzy dostrzegają rosnące zainteresowanie gotowymi magazynami, ich ceny mogą w najbliższym czasie wyraźnie wzrosnąć. Chętnych na gotowy magazyn z pewnością nie zabraknie, a pozyskując większą ilość środków finansowych, deweloperzy mogą przyspieszyć decyzje o realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych. W efekcie będą oni mogli dostarczyć na rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce większą liczbę magazynów na wynajem.

Przyszłość rynku nieruchomości komercyjnych w segmencie magazynowym

Przyszłość segmentu magazynów na polskim rynku nieruchomości komercyjnych maluje się w jasnych barwach. Tak właśnie mogą ją postrzegać deweloperzy i prywatni inwestorzy. Nieco gorzej prezentuje się sytuacja z punktu widzenia najemców. Oni być może będą musieli zmagać się z brakiem odpowiedniej liczby magazynów do wynajęcia, lub wyższymi cenami najmu za metr kwadratowy nieruchomości komercyjnej w segmencie magazynowym.
Obecnie liczba pustostanów w segmencie magazynowym na polskim rynku jest rekordowo niska. Na tej podstawie można przypuszczać, że niebawem dostęp do magazynów gotowych od ręki stanie się bardzo utrudniony. W efekcie ceny za metr kwadratowy za nieruchomości komercyjne oddane już do użytku wzrośnie. Chętnych nie będzie brakowało, zatem deweloperzy nie muszą mieć obaw o sprawnie postępujący proces komercjalizacji nieruchomości komercyjnych.
Jeśli chodzi o magazyny, które są obecnie w budowie, to pomimo braku zakończenia prac budowlanych, wiele z nich ma proces komercjalizacji na ukończeniu, bądź całkowicie go już domknęła. To pokazuje skalę zainteresowania magazynami na wynajem ze strony najemców.

Można się spodziewać, że do końca 2022 roku segment magazynowy na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce będzie się w dalszym ciągu z powodzeniem rozwijał. Obiektów magazynowych będzie stale przybywać, jednak mimo tego powierzchni na wynajem może zacząć brakować. W efekcie przedsiębiorcy poszukujący powierzchni magazynowych do wynajęcia będą musieli albo uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż inwestycja zostanie ukończona, albo zmniejszyć swoje wymagania względem obiektu i wynająć mniej atrakcyjny magazyn, który aktualnie będzie dostępny w ofercie rynkowej.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora