komentarze, opinie, gospodarka

Nieruchomości komercyjne: Wciąż rośnie popyt na rynku premium

8 Tomasz Porowski - Panetra Invest

Foto copyright: Pantera Invest Premium Homes – Zegrze

Pandemia nie zatrzymała rozwoju segmentu premium. Wręcz przeciwne, ze względu na ograniczoną podaż znalezienie wymarzonego apartamentu czy rezydencji nie jest wcale łatwe. Wartość krajowego rynku luksusowych nieruchomości tylko w ub. r. wyniosła około 1,8 mld zł, czyli wzrosła o 35 proc. r/r,. Jednocześnie coraz więcej Polaków jest zaliczanych do grona ludzi zamożnych. Liczba milionerów w polskich zł, wynosi już 34,8 tys. W połączeniu z rosnącą inflacją i coraz większą liczbą osób kupujących nieruchomości jako inwestycję kapitałową, obserwujemy stale rosnący popyt. Dla osób bardzo zamożnych nie jest niczym niezwykłym posiadanie wielu nieruchomości mieszkalnych.

Spis treści:
W Warszawie, a jak na Mazurach
Potencjał aranżacyjny

 

– Mimo pandemii, ceny nieruchomości premium w Polsce i na świecie nadal stabilnie rosną. W ciągu ostatniej dekady ceny premium w Berlinie wzrosły o blisko 146 proc., a na krajowym rynku ich dalszy wzrost prognozowany jest na poziomie 7 proc. rocznie. Nabywców w tym segmencie nie brakuje, a oferta stale rośnie. Luksusowe apartamenty to w Polsce wciąż mniej niż 1 proc. całego rynku pierwotnego. Jednak w najatrakcyjniejszych miastach, jak np. Gdańsk to już 7 proc. Największą ofertę premium od lat notujemy w Warszawie, ale też obserwujemy jej intensywny wzrost skoncentrowany na innych dużych aglomeracjach oraz lokalizacjach o walorach turystycznych – pasie nadmorskim oraz górskim. Dla przykładu w segmencie apartamentów wakacyjnych, tzw. „second home” od lat króluje nadmorskie Trójmiasto. – mówi Tomasz Porowski, właściciel Agencji Nieruchomości Premium Pantera Invest w Warszawie.

W Warszawie, a jak na Mazurach
Szczytem marzeń osób z zasobnymi portfelami są nieruchmosci, których lokalizacje łączącą walory miasta i wakacyjnych kurortów – oaz spokoju i przyrody. Takie ekskluzywne obiekty pojawiają się niezwykle rzadko i zawsze budzą spore zainteresowanie mediów. W wielu przypadkach są sprzedawane „off the market”, czyli bezpośrednio bez pokazywania ich w publicznych ofertach. Przykładem może być niezwykle unikatowa rezydencja z prawie 6 tys. m. kw. leśnego parku, która leży w cichej i spokojnej miejscowości Zegrze Południowe na granicy  Rezerwatu Przyrody i jedyne 300 m. od Jeziora Zegrzyńskiego. A w zaledwie 30 min. jazdy autem znajdziemy się w tętniącym życiem centrum Warszawy. W ostatniej dekadzie rejon ten zdetronizował nawet będący od lat na szczycie podium luksusowych miejscowości podwarszawski Konstancin.

 

W tej zielonej okolicy, zgodnie z najwyższymi standardami ekologii powstała blisko 750 m. kw. parterowa rezydencja premium. Wiele osób zauważa, że właśnie nie lada walorem jest rozłożystość tej wilii. Posiadłość została wyceniona na blisko 5,3 mil zł, czyli wartość średniego apartamentu w centrum stolicy. Niezwykle rzadko na rynku oferowane są tak duże prywatne ogrody lub parki ze starodrzewiem i to u otulinie rezerwatu. Do tego okolica jest bardzo blisko centrum Warszawy i posiada pełną infrastrukturę. – podkreśla Tomasz Porowski.

 

Potencjał aranżacyjny
Do rezydencji od głównej drogi prowadzi prywatna ulica, a przed nią powita nas duży i reprezentacyjny podjazd, który jest prawdziwą wizytówką domu. Do budowy rezydencji wykorzystano nawet recyklingowo elementy z rozbieranych kultowych budowli Warszawy. Pięknie prezentuje się również elewacja – to belgijska, pełna cegła klinkierowa. W ciągu dnia przez ogromne okna do posiadłości wpada duża ilość słońca, ponieważ architekci tak ją zaprojektowali, aby pomimo leśnego otoczenia była dobrze nasłoneczniona i jasna. Daje to też możliwości dla rozwoju roślin i kwiatów w koło willi. Ta ogromna działka ma również potencjał aranżacji w przyszłości, np. budowy domku na drzewie lub altany do wspólnego grillowania czy basenu. Zapewnia też spokój, pełną dyskrecję i komfort mieszkańcom.

 

Źródło: Pantera Invest.