komentarze, opinie, gospodarka

Kraków, Wrocław, Trójmiasto – najważniejsze biurowe rynki regionalne

malgorzata_fibakiewicz_7_

W 2016 roku na rynku nieruchomości w kluczowych miastach regionalnych pozycję lidera utrzymała stolica Małopolski, za którą uplasowały się m.in. Wrocław i Trójmiasto. Zdaniem autorów raportu z BNP Paribas Real Estate Poland, projekty będące obecnie w realizacji pozwolą na utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu również w 2017 roku.

Na koniec grudnia ubiegłego roku Kraków dysponował łącznym wolumenem o wielkości 955 tys. mkw., z czego 6,2 proc. czekało na nowych najemców. Znaczące dla krakowskiego rynku biurowego było pojawienie się w drugim półroczu 2016 roku biurowca Axis (20 200 mkw.) oraz budynków C i D w kompleksie DOT Office (14 400 mkw.) i CH2M Center (14 100 mkw).

– Od kilku lat motorem napędowym dla krakowskich biur niezmiennie pozostaje branża nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu. To dzięki dużym projektom z sektora BPO, SSC, ITC, ale też R&D Kraków zachowuje prymat biurowego, regionalnego lidera. A przecież walka w tym sektorze jest coraz ostrzejsza – komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych.

Na drugiej pozycji umocnił się Wrocław, który na koniec 2016 roku dysponował bazą biurową na poziomie 846 tys. mkw. oraz projektami w budowie o łącznej powierzchni 179 tys. mkw. Trzecie miejsce zajął rynek trójmiejski z podażą na poziomie 620 tys. mkw. i biurowcami w trakcie realizacji o łącznej powierzchni wynoszącej 125 tys. mkw. Oba rynki charakteryzuje podobny poziom pustostanów oscylujący wokół 12 proc.