komentarze, opinie, gospodarka

Koncepcja 15-minutowego osiedla nowym nurtem urbanistycznym na rynku nieruchomości inwestycyjnych

Łozowicka.M

Koncepcja 15-minutowego osiedla jest nowym nurtem urbanistycznym na rynku nieruchomości inwestycyjnych. Pozwala na wcielenie w życie idei work-life balance na odpowiednim, wyważonym poziomie. Deweloperzy nie pozostają obojętni na ten nowy trend, który coraz bardziej zadomawia się w Polsce. Już teraz na rynku dostępne są mieszkania na sprzedaż w ramach osiedli, które promują ideę 15-minutowych miast.

Spis treści:
Ostatnie lata zmieniły preferencje mieszkaniowe Polaków
Czym jest koncepcja 15-minutowego miasta?
Równowaga w work-life balance potrzebna do zachowania balansu
Inwestycje deweloperskie, które wpisują się w ideę 15-minutowych miast
Wciąż nie jest idealnie
Deweloperzy i kupujący coraz bardziej świadomi

Ostatnie lata zmieniły preferencje mieszkaniowe Polaków

W ciągu kilku ostatnich lat preferencje mieszkaniowe Polaków uległy wyraźnym zmianom. Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce i wprowadzenia całkowitego lockdownu, coraz więcej osób zaczęło doceniać możliwość wyjścia na własny ogródek lub przestronny taras. Trwające w okresie lockdownu obostrzenia sprawiły, że mieszkańcy osiedli zaczęli odczuwać negatywne skutki braku możliwości swobodnego poruszania się po całym mieście. Zdecydowanie lepiej radzili sobie mieszkańcy, którzy mieszkali na terenach osiedli z bogatą infrastrukturą najbliższego otoczenia. Wyjście na szybkie zakupy, bez konieczności wsiadania do samochodu, okazało się być dużą zaletą. Obecnie osoby, które przeglądają oferty mieszkań na sprzedaż, wnikliwie analizują pełną ofertę rynkową. Dużą popularnością cieszą się lokale mieszkalne, które posiadają w części parterowej lokale handlowo-usługowe. Przyszli mieszkańcy jako zaletę podają również bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych.

Czym jest koncepcja 15-minutowego miasta?

Nowa na polskim rynku koncepcja 15-minutowego miasta stanowi rozwijający się nurt urbanistyczny, który zakłada bliskość potrzebnych mieszkańcom w życiu codziennym punktów. Chodzi tutaj o lokale handlowe i usługowe, szkoły, przedszkola, żłobki, restauracje, tereny zielone oraz rekreacyjne, a także przystanki komunikacji miejskiej. Idealnie, jeśli w obszarze, do którego dotarcie zajmuje nie więcej niż kwadrans, znajdują się także miejsca pracy, na przykład warsztaty czy biurowce. Koncepcja ta zakłada bowiem taką urbanizację obszaru, aby mieszkańcy osiedli mieli zapewniony dostęp do wszystkich wspomnianych powyżej punktów w zaledwie kwadrans.
15-minutowe miasta to idea, która sprzyja nie tylko możliwości zachowania równowagi pomiędzy czasem pracy, a czasem wolnym (tzw. work-life balance). Dzięki możliwości szybkiego dostania się w potrzebne miejsca, mieszkańcy osiedli często nie muszą korzystać z samochodów, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ogólnej dbałości o środowisko. Dodatkowo mieszkańcy, którzy w ramach 15-minutowego miasta poruszają się pieszo lub na rowerach, poprawiają własną kondycję i poprawiają jakość stylu życia.

Równowaga w work-life balance potrzebna do zachowania balansu

Możliwość zachowania równowagi pomiędzy czasem spędzonym w pracy, a czasem prywatnym, jest kwestią niezwykle cenną praktycznie dla każdego. Jeśli miejsce pracy jest oddalone od miejsca zamieszkania zaledwie o kwadrans, pracownik może w drodze do domu zrobić potrzebne zakupy, odebrać dziecko z przedszkola itp. Takie rozwiązanie zmniejsza poczucie ciągłego pośpiechu i daje możliwość załatwienia wszystkich spraw w ciągu reszty dnia w krótkim czasie.
Deweloperzy również dostrzegają korzyści, jakie wiążą się z koncepcją 15-minutowych miast. Na rynku realizowane są obecnie inwestycje, które wpisują się w ten nurt.

Inwestycje deweloperskie, które wpisują się w ideę 15-minutowych miast

Dobrym przykładem dewelopera, który z powodzeniem wciela w życie koncepcję 15-minutowego miasta, jest ROBYG. Jedną z inwestycji, jaką obecnie realizuje deweloper, jest Nowa Letnica w Gdańsku. Osiedle budowane jest zaledwie kilkaset metrów od morza i malowniczej plaży. Ponadto inwestycja znajduje się blisko terenów zielonych, które sprzyjają rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Pomimo położenia w zielonej okolicy, Nowa Letnica otoczona jest również nowoczesną, wielkomiejską zabudową. Deweloper zachwala bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę drogową a także dobry dostęp do środków komunikacji miejskiej. W ramach osiedla na potrzeby mieszkańców mają powstać takie udogodnienia, jak strefa gier, strefa fitness, strefa relaksu oraz liczne ścieżki rekreacyjne. Dzięki bliskości Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk i hali AmberExpo mieszkańcy mają zapewniony łatwy dostęp do wydarzeń o charakterze sportowym i rozrywkowym. Zgodnie z ideą 15-minutowego miasta, dostęp zarówno do morza, jak i do centrum miasta, zajmie mieszkańcom poniżej kwadransa. Dzięki takiej lokalizacji, osiedle Nowa Letnica w Gdańsku zapewni swoim mieszkańcom dostęp do najpotrzebniejszych punktów, z których będą mogli korzystać na co dzień, i do których będą mieli łatwy i szybki dostęp.

Osiedle Wizjonerów w Krakowie ( Mieszkaj w Mieście) jest kolejnym przykładem inwestycji realizowanej zgodnie z koncepcją miasta 15-minutowego. Inwestorem jest spółka Henniger Investment. Każdy z budynków powstających w ramach kompleksu mieszkalnego posiada podziemny parking, dzięki czemu miejskiego krajobrazu nie psuje widok licznych pojazdów zaparkowanych przy chodnikach. Lokalizacja zapewnia dogodny dostęp do środków komunikacji miejskiej, przedszkoli i szkół, punktów handlowo-usługowych, muzeum, punktów rekreacyjnych, punktów medycznych, oraz kościołów. Jak podkreśla deweloper, przy tworzeniu osiedla Mieszkaj w Mieście duży nacisk położono na zacieśnianiu się więzi lokalnych społeczności. Klub osiedlowy K2O to aktualnie przestrzeń blisko 320 m², która wydzielona jest na parterze budynku D w etapie Wizjonerów. Na mieszkańców czekają tutaj: kawiarnia, strefa integracji, oraz sala multifunkcjonalna. Mieszkańcy osiedla mają zapewniony dostęp do najważniejszych i najbardziej potrzebnych punktów w zaledwie 15 minut.

Wciąż nie jest idealnie

Widok osiedli powstających w polskich aglomeracjach miejskich, które wpisują się w koncepcję 15-minutowych miast, cieszy oczy. Niemniej nie wszędzie deweloperzy dbają o zapewnienie przyszłym mieszkańcom dogodnych warunków do życia, które zapewniałyby im łatwy i szybki dostęp do ważnych na co dzień punktów. Na polskim rynku mieszkaniowym wciąż szerzy się tzw. patodeweloperka, której zadaniem jest dostarczenie na rynek jak największej ilości mieszkań na sprzedaż w obrębie jednego budynku mieszkalnego lub osiedla. Niejednokrotnie inwestycje takie położone są w lokalizacji, która nie zapewnia łatwego dostępu do wszystkich wspomnianych wcześniej punktów. Budynki często nie posiadają też lokali handlowo-usługowych w części parterowej, co przyczynia się do braku możliwości zapewniania mieszkańcom dostępu do sklepów i usług. W przypadku tego rodzaju inwestycji często zwiększa się natężenie ruchu samochodowego, ponieważ mieszkańcy muszą dojeżdżać zarówno do miejsca pracy, jak i szkół, przedszkoli, czy punktów handlowo-usługowych. Dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych również bywa ograniczony.

Deweloperzy i kupujący coraz bardziej świadomi

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest obecnie mocno zróżnicowany. Zarówno deweloperzy , jak i kupujący, stale pogłębiają swoją wiedzę na temat bieżącej oferty rynkowej. Dzięki temu coraz częściej deweloperzy dostarczają do sprzedaży osiedla mieszkalne, które wpisują się w ideę 15-minutowych miast. Z kolei kupujący, mając do wyboru mieszkania w dogodnej lokalizacji i z bogato rozwiniętą infrastrukturą otoczenia, chętnie wybierają je jako miejsce do dalszego życia, nie zwracając uwagi na inwestycje promujące patodeweloperkę.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl