rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Kompaktowe apartamenty? Rozwija się nowy segment nieruchomości

bench-accounting-49907-unsplash
Na rynku coraz częściej pojawiają się kompaktowe apartamenty. Niewątpliwie w Polsce rozwija się nowy segment nieruchomości. Mieszkania z segmentu premium, które odznaczają się wysokim standardem wykończenia i atrakcyjną lokalizacją, przyciągają zwłaszcza osoby młode, dla których liczy się bliskość centrum miasta.

Spis treści:
Mieszkania na sprzedaż cieszą się dużą popularnością
Ceny ciągle w górę
Scenariusz dla rynku mieszkaniowego trudny do przewidzenia
Segment premium coraz bardziej popularny
Deweloperzy chcą budować, ale gruntów brakuje
Nadużywanie terminu „apartament” wciąż jest nagminne
Małe, ale luksusowe

Mieszkania na sprzedaż cieszą się dużą popularnością

Segment mieszkaniowy na rynku nieruchomości w Polsce stale się rozwija. Pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej, kupujący nie rezygnują z zakupu własnego M. Inwestycji mieszkaniowych stale przybywa, a deweloperzy nie narzekają na brak zainteresowania ze strony kupujących. Lokale mieszkalne są kupowane zarówno przez prywatne osoby, które poszukują miejsca do zamieszkania, jak również inwestorów, planujących zarobić na odsprzedaży po wyższej cenie lub wynajmowaniu lokalu mieszkalnego osobom trzecim.

Ceny ciągle w górę

Zaskakujący może być fakt, że pomimo stałego wzrostu cen za mieszkania na sprzedaż, liczba osób chętnych na zakup nie maleje w sposób znaczący. Dlaczego jednak ceny mieszkań cały czas szybują w górę? Powodem tego jest chwilowe załamanie na rynku nieruchomości, do jakiego doszło krótko po wybuchu pandemii koronawirusa, jak również następstwa lockdownu, który obowiązywał czasowo w całym kraju. Obecnie deweloperzy muszą sobie radzić z rosnącymi cenami za materiały budowlane i wykończeniowe, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększających się cenach za metr kwadratowy mieszkań na sprzedaż. Dochodzi również do sytuacji, kiedy materiałów budowlanych czy wykończeniowych brakuje, a terminy nowych dostaw nie ją jasno określone. To wszystko negatywnie odbija się na całym roku nieruchomości, nie tylko segmencie mieszkaniowym.

Scenariusz dla rynku mieszkaniowego trudny do przewidzenia

Na chwilę obecną segment mieszkaniowy na rynku nieruchomości ma się w Polsce całkiem dobrze. Jeszcze niedawno rynek nieruchomości i poszczególne jego segmenty, przeszły ciężką próbę. Pandemia koronawirusa zmusiła deweloperów do szukania szybkich rozwiązań, aby przetrwać na rynku i utrzymać zainteresowanie kupujących. Jak widać z perspektywy czasu, deweloperzy zdali ten egzamin. Mieszkaniówka utrzymała zainteresowanie nabywców, a nawet poradziła sobie w okresie gwałtownego wzrostu cen za metr kwadratowy nieruchomości.
Obecnie rynek nieruchomości przechodzi kolejną próbę. Na Ukrainie toczy się wojna, a do Polski stale napływają uchodźcy wojenni. Wraz z rosnącą liczbą osób przebywających w Polsce, rośnie też zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia. Zainteresowaniem cieszą się nie tylko te standardowe, ale również z wyższego segmentu. Można się więc spodziewać, że o ile pandemia koronawirusa ściągała rynek nieruchomości w dół, to obecnie możemy mieć do czynienia z odmienną sytuacją. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania będzie stale wzrastać, a ożywienie na rynku nieruchomości będzie coraz bardziej widoczne.
Oczywiście fakt ten nie umyka deweloperom. Wielu z nich już teraz podejmuje się kolejnych projektów inwestycyjnych, inni są na etapie projektowania lub poszukiwania gruntów pod przyszłe inwestycje. Można założyć, że sektor mieszkaniowy na rynku nieruchomości w Polsce będzie się stale rozwijał, w tym w segmencie premium.

Segment premium coraz bardziej popularny

Pomimo trudnej sytuacji na rynku nieruchomości a także stałego wzrostu cen za mieszkania na sprzedaż, coraz większym zainteresowaniem cieszy się segment premium. Luksusowe mieszkania na sprzedaż, uznawane za dobra luksusowe, są bardziej odporne na wahania koniunktury gospodarczej. Mieszkania z segmentu premium coraz częściej interesują prywatnych inwestorów, którzy kupują je jako lokatę kapitału. Oczywiście kupując luksusowy apartament z myślą o jego późniejszym wynajmie, inwestor może liczyć na wyższy comiesięczny czynsz, jaki będzie obowiązywał najemców. Posiadając apartament na wynajem, może uzyskać większy comiesięczny zarobek, niż w przypadku na przykład dwóch kawalerek w niższym standardzie. Plusem w takim przypadku będzie to, że właściciel apartamentu będzie musiał komunikować się tylko z jednym najemcą, a nie dwoma (jak w przypadku przykładowych kawalerek), co stanowi oszczędność czasu i logistyki. Apartamenty s segmentu premium chętnie nabywane są nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich i stolicy, ale również w wakacyjnych miejscowościach, zarówno nad morzem jak i w górach. Inwestorzy, będący ich właścicielami, mogą czerpać z nich bardzo dobre korzyści finansowe, oferując je w formie apartamentów wakacyjnych na wynajmy krótkoterminowe. W takim przypadku stawki za najem będą wyższe, niż przy umowie długoterminowej, w efekcie czego – przy dobrym zarządzaniu kalendarzem wynajmów – właściciel luksusowego mieszkania może liczyć na wysokie zyski.

Deweloperzy chcą budować, ale gruntów brakuje

Deweloperzy z chęcią podejmują się inwestycji mieszkaniowych w segmencie premium. Muszą się jednak liczyć z podstawową niedogodnością, jaka z roku na rok staje się coraz bardziej kłopotliwa. Chodzi o brak dostępu do wystarczającej liczy gruntów inwestycyjnych, które cechują się atrakcyjną lokalizacją. W tym przypadku za atrakcyjne uznawane są działki budowlane, które mieszczą się w ścisłym centrum miasta bądź w dzielnicach uważanych za luksusowe.
W efekcie coraz większą popularność zyskuje nowy model budownictwa – kompaktowe apartamenty. Są to mieszkania o podwyższonym standardzie, do budowy których użyte zostały wysokiej jakości materiały budowlane i wykończeniowe. Mieszkania te cechują się bardzo atrakcyjną lokalizacją, zapewnionym dostępem do miejsca parkingowego itp.

Nadużywanie terminu „apartament” wciąż jest nagminne

Mogłoby się wydawać, że w Polsce pojawia się coraz więcej apartamentów. Luksusowe inwestycje wyrastają jak grzyby po deszczu. Często jednak są to ekskluzywne mieszkania tylko z nazwy. Termin „apartament” nie ma sztywnych reguł, jednak określać nim powinno się przestronne, komfortowe mieszkania o powierzchni co najmniej 90-100 metrów kwadratowych. Tymczasem w polskich miastach coraz częściej możemy spotkać 40-50 metrowe „apartamenty”. W niektórych większych miastach regionalnych można natknąć się na pato-deweloperkę, gdzie miano apartamentów przypisywane jest kawalerkom o powierzchni nie przekraczającej 25 metrów kwadratowych.
Inwestycje takie rzeczywiście często mogą pochwalić się bardzo dogodną lokalizacją, bliskością ścisłego centrum miasta. Niejednokrotnie są to luksusowe projekty inwestycyjne, które zostały wykończone z wysokiej jakości materiałów. Niemniej jednak ciężko mówić o apartamencie w przypadku kilkudziesięciometrowego mieszkania o podwyższonym standardzie.

Małe, ale luksusowe

W największych miastach regionalnych oraz w stolicy kraju przybywa luksusowych mini-apartamentów. Mieszkania już samą nazwą przyciągają kupujących, którzy chcieliby nabyć prestiżowe lokum mieszkalne. Można się spodziewać, że projektów inwestycyjnych tego rodzaju będzie na polskim rynku nieruchomości stale przybywać. Określenie „apartament” jest obecnie bardzo chwytliwe i deweloperzy zdają sobie sprawę, że stanowi świetny wabik na kupujących.

Redakcja
Komercja24.pl