rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Knight Frank: Ceny luksusowych nieruchomości na świecie idą w dół po raz pierwszy od 2009 roku

alexander-pemberton-95212-unsplash

Jak podaje Knight Frank, ceny luksusowych nieruchomości na świecie idą w dół po raz pierwszy od 2009 roku.

Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych, Prime Global Cities Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank, ceny luksusowych nieruchomości w 46 miastach na świecie spadły w ciągu 12 miesięcy o 0,4%. Wynik ten oznacza diametralny spadek w stosunku do cen, które na koniec IV kwartału 2021 roku urosły o 10,1%. Spadek cen jest efektem wysokiej inflacji oraz zaostrzania polityki pieniężnej.

Najważniejsze wnioski:

  • W pierwszym kwartale 2023 r. odnotowaliśmy spadek cen nieruchomości luksusowych po raz pierwszym od 2009 roku, czyli od czasów kryzysu finansowego.

  • Indeks śledzący ceny w 46 światowych metropoliach na koniec marca 2023 roku zanotował spadek o 0,4% w ujęciu r/r. Oznacza to gwałtowną zmianę w stosunku do IV kwartału 2021 roku, kiedy to rynek notował rekordowy wzrost cen wynoszący 10,1%.

  • Spadek ceny widoczny jest na 16 z 46 śledzonych rynków. Należy zauważyć, że dwie trzecie miast nadal odnotowuje wzrost cen, ale wysoki procent spadków cen w części miast spowodował, że ogólny indeks był ujemny.

  • Na szczycie tabeli, z 44% rocznym wzrostem cen znalazł się Dubaj. Drugie miejsce zajęło Miami (11%). Oba miasta jako jedyne zanotowały dwucyfrowy wzrost cen. Zurych (9,4%), Berlin (5,7%) i Singapur (5,5%) uzupełniają pierwszą piątkę rynków – wskazując jednocześnie na odporność na zmiany ekonomiczne najbogatszych. Berlin natomiast stał się kierunkiem inwestycyjnym.

  • Wzrost cen w Dubaju o 149% w okresie pandemii (od marca 2020 roku do teraz) świadczy o strukturalnych zmianach jakie przechodzi ten rynek.

  • Nowa Zelandia dominuje w zestawieniu pod kątem spadków cen. W Wellington spadły one o 27%,w Auckland o 17%, a w Christchurch o 15,3%.

 

Źródło: Knight Frank.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora