Rynek powierzchni biurowych

Jaki potencjał inwestycyjny Polski południowej?

Jaki jest potencjał Polski południowej w zakresie inwestycji w usługi dla biznesu? Na to pytanie odpowiedzi szukali eksperci Colliers International oraz firma Advisory Group TEST Human Resources, świadcząca usługi doradztwa personalnego. 

W opracowaniu poruszone zostały aspekty związane z rynkiem biurowym oraz zapleczem kadrowym poszczególnych miast. Publikacja prezentuje m.in. dostępną powierzchnię biurową oraz głównych najemców z sektora SSC/BPO, jak również stawki wynagrodzeń w poszczególnych sektorach oraz najczęściej oferowane zachęty pozapłacowe.

Wnioski? Niekwestionowani liderzy to Kraków oraz Wrocław. Miasta te rozwijają się z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Ośrodkiem, który może z nimi konkurować, jest Aglomeracja Katowicka, która niewątpliwie zyskała na bliskości Krakowa w ostatnich latach.  Różnica pojawia się w sektorze IT, gdzie zauważalny jest bardzo duży wzrost wynagrodzeń, zwłaszcza we Wrocławiu.

Obecnie w Krakowie buduje się  ponad 150 tys. mkw. biur, z czego połowa zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Stawki czynszu za powierzchnie klasy A kształtują się na poziomie 13,5 – 15,5 euro za metr kwadratowy.

We Wrocławiu  w budowie znajduje się ponad 178 tys. mkw. powierzchni, która w większości trafi na rynek w 2016 roku. Czynsz za powierzchnię biurową klasy A to przedział 12,5 – 16,5 euro za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o Katowice – tu buduje się  ponad 70 tys. mkw. nowych biur, z czego większość to kolejne fazy już istniejących kompleksów. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 12 – 14 euro za metr kwadratowy.

Eksperci podkreślają, że mocno o rozwijającym się ośrodkiem na mapie centrów SSC/BPO jest Rzeszów.. Na koniec III kw. 2015r. zasoby biurowe Rzeszowa wyniosły 46,7 tys. mkw. Warto jednak zaznaczyć, że do końca bieżącego roku rynek wzrośnie o blisko 20 tys. mkw. dostarczone w ramach jednej inwestycji. Wraz z dostarczeniem nowej podaży w IV kw. br., Rzeszów odnotuje wzrost dostępności modułów o powierzchni przekraczającej 1 000 mkw.

Kielce, jako siedziba centrów SSC/BPO, nie rozwijają się w tak dynamicznym stopniu, jak sąsiedzi. Wynagrodzenia są tu najniższe w całym regionie południowo-wschodnim. Szansą może być branża IT, gdzie wzrost wynagrodzeń jest największy w porównaniu do roku ubiegłego.

Nową lokalizacją na mapie centrów usług biznesowych stało się Opole. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym rejonie są specjaliści z językiem niemieckim. Choć miasto nie jest jeszcze rozwiniętym ośrodkiem, bliskość Wrocławia sprawia, iż pracodawcy w Opolu zmuszeni są do wdrożenia konkurencyjnych stawek płacowych. Spośród analizowanych rynków Opole oferuje najmniejszą ilość nowoczesnej powierzchni biurowej – zaledwie 23,1 tys. mkw. W budowie jest obecnie 6,1 tys. mkw.