rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Inwestycje typu mixed-use w Polsce – różnorodny potencjał jednej lokalizacji

robert-stump-bwpgwJesFhw-unsplash
Inwestycje typu mixed-use w Polsce zapewniają swoim najemcom różnorodny potencjał powierzchni na wynajem lub sprzedaż w ramach jednej lokalizacji. Te wielofunkcyjne obiekty komercyjne stanowią doskonały wybór dla rynkowych gigantów, firm posiadających zróżnicowane działy oraz rozwijających się przedsiębiorstw. Inwestycje mixed-use sprawdzają się również doskonale w połączeniu rynku komercyjnego z sektorem meiszkaniowym. Czy można nazwać je inwestycjami przyszłości?

Spis treści:
Nieruchomości komercyjne w Polsce wciąż w fazie rozwoju
Sytuacja gospodarcza nie sprzyja, ale…
Wielofunkcyjne obiekty przyciągają najemców
Różne funkcje pod jednym dachem
Pandemia zapoczątkowała dynamiczny rozwój sektora magazynowego
Konkurencja dla tradycyjnych biurowców i magazynów?
Mieszkaniowy mixed-use
Nieruchomości, których będzie coraz więcej

Nieruchomości komercyjne w Polsce wciąż w fazie rozwoju

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce cały czas sukcesywnie się rozwija. Przybywa powierzchni biurowych, nowoczesnych magazynów i hal produkcyjnych. Przedsiębiorcy – zarówno krajowi, jak również zagraniczni – dostrzegają potencjał polskich obiektów na wynajem. Dzięki temu rynek komercyjny cały czas znajduje się w centrum zainteresowania deweloperów i inwestorów.

Sytuacja gospodarcza nie sprzyja, ale…

Bieżąca sytuacja gospodarcza w kraju nie jest korzystna. W obliczu wysokiej inflacji i rosnących opłat za media, przedsiębiorcy nie kryją obaw co do dalszego prowadzenia swoich biznesów. Część przedsiębiorców odłożyła w czasie decyzję o ekspansji. Z kolei inni przedsiębiorcy, zwłaszcza Ci działający w branży e-commerce, nie zwalniają tempa.

Wielofunkcyjne obiekty przyciągają najemców

Obecnie w Polsce funkcjonuje z powodzeniem wiele inwestycji typu mixed-use. Nieruchomości komercyjne tego rodzaju uznawane są przez wielu deweloperów za obiekty, które w przyszłości na dobre zapiszą się jako doskonałe pod kątem prowadzenia biznesu. Nieruchomości typu mixed-use to budynki o charakterze komercyjnym, które łączą pod jednym dachem kilka funkcji. Najemcy mogą liczyć tutaj zarówno na pomieszczenia biurowe, jak i magazynowe oraz socjalne. Nieruchomości komercyjne typu mixed-use są odpowiedzią na różnorodne potrzeby najemców, niezależnie od specyfiki branży, w jakiej działają.

Różne funkcje pod jednym dachem

Nieruchomości inwestycyjne typu mixed-use to obiekty, które łączą kilka funkcji w ramach jednej inwestycji. Najemcy mogą liczyć na możliwość wynajmu powierzchni magazynowych, handlowych, biurowych itp. Naturalne wydaje się więc, że popularność tego rodzaju budynków sukcesywnie rośnie. Zwiększone zainteresowanie obiektami mixed-use sprawia, że deweloperzy chętnie podejmują się realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych. Dzięki ich aktywności przedsiębiorcy mogą liczyć na zwiększenie urozmaicenia w tym sektorze rynku nieruchomości. Co więcej, nieruchomości mixed-use budowane są w bardzo zróżnicowanych lokalizacjach. Wiele obiektów tego rodzaju położonych jest w obrębie miast. Nie brakuje również kompleksów oddalonych od dużych aglomeracji, zapewniających łatwy dostęp do ważnych pod kątem logistycznym dróg krajowych oraz autostrad.

Pandemia zapoczątkowała dynamiczny rozwój sektora magazynowego

Inwestycje, które łączą w sobie kilka funkcji, nie są na polskim rynku nowością. Niemniej ich popularność nie była z początku tak duża, jak obecnie. Nieruchomości typu mixed-use stanowiły raczej niewielki kawałek sektora komercyjnego na całym rynku nieruchomości w kraju.
Sytuacja zmieniła się jednak krótko po wybuchu pandemii, kiedy to w całym kraju wprowadzony został całkowity lockdown. Polacy, którzy zostali zmuszeni do dokonywania części zakupów przez Internet, przyczynili się do rozwoju sektora e-commerce. Przedsiębiorcy działający na tym rynku nie tracili czasu i szybko rozwijali swoje biznesy, aby dostosować oferty do rosnących wymagań ze strony klientów. Zaczęli również zatrudniać większą liczbę pracowników, aby realizacja zleceń przebiegała możliwie najszybciej. W efekcie wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny i powierzchnie biurowe.
Przedsiębiorcy, którym zależało na sprawnej komunikacji pomiędzy pracownikami biurowymi i pracownikami magazynowymi, chętnie kierowali swoje spojrzenia ku nieruchomościom typu mixed-use. Tego rodzaju obiekty stanowią bowiem doskonałą odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, którzy chcieliby mieć pełny zespół pracowników z różnych działów pod jednym dachem.

Konkurencja dla tradycyjnych biurowców i magazynów?

Mogłoby się wydawać, że nieruchomości typu mixed-use będą stanowiły poważną konkurencję dla tradycyjnych obiektów o charakterze magazynowym oraz biurowców. Należy jednak pamiętać, że specyfika działalności różnych wykonawców jest na tyle odmienna, że różnią się także ich potrzeby. O ile dla jednych wybór nieruchomości typu mixed-use rzeczywiście będzie idealnym rozwiązaniem, o tyle dla innych rozsądniejszym wyborem będzie rozdzielenie magazynu od biura czy części handlowej. Można więc powiedzieć, że nieruchomości typu mixed-use wpasowały się w segment komercyjny, nie dominując przy tym obiektów jednofunkcyjnych.

Mieszkaniowy mixed-use

Inwestycje typu mixed-use to nie tylko nieruchomości o charakterze wyłącznie komercyjnym. W miastach coraz częściej budowane są inwestycje, które łączą w sobie funkcje komercyjne, oraz mieszkalne. Znaną inwestycją tego rodzaju jest chociażby wrocławski Sky Tower, który poza apartamentami na sprzedaż oraz apartamentami na wynajem, oferuje powierzchnie biurowe do wynajęcia. W wieżowcu funkcjonuje również galeria handlowa.
Można się spodziewać, że tego rodzaju inwestycji będzie cały czas przybywać, zwłaszcza w segmencie nieruchomości premium. Dla osób, które kupują mieszkania z prestiżowych lokalizacjach, bogato rozbudowana infrastruktura otoczenia ma dużą wartość. Na przykładzie wspomnianej inwestycji Sky Tower we Wrocławiu, mieszkańcy wieżowca mogą w obrębie jednej inwestycji udać się na zakupy do galerii handlowej, lub na taras widokowy, który dostępny jest na najwyższych piętrach wieży. Dodatkowo osoby, które prowadzą własne przedsiębiorstwa, mogą wynająć powierzchnie w części biurowej budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyjście z pracy i wejście do biura zajmie im co najwyżej kilka minut.

Nieruchomości, których będzie coraz więcej

Można się spodziewać, że nieruchomości typu mixed-use będzie stale przybywać. Mowa tutaj zarówno o obiektach, które charakteryzują się typowo komercyjną funkcjonalnością, jak również projektach łączących ze sobą funkcje komercyjne z funkcjami mieszkalnymi.
Inwestycje typu mixed-use stanowią idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na współpracy pomiędzy pracownikami magazynowymi i biurowymi. To także doskonałe budynki do życia dla osób, które cenią sobie bliskość pomiędzy apartamentem mieszkalnym, a wynajętym biurem. Można się spodziewać, że w najbliższych latach na mapie całego kraju będzie stale przybywało nieruchomości łączących w sobie kilka funkcji użytkowych. Oczywiście obecnie sytuacja na rynku jest na tyle niekorzystna, że przyrost tego rodzaju obiektów nie będzie bardzo dynamiczny. Deweloperzy nieco zwolnili, czekając na ponowny spadek cen na materiały budowlane praz wykończeniowe. Niemniej ten sektor rynku z pewnością będzie się w dalszym ciągu rozwijał.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora