komentarze, opinie, gospodarka

Inwestorzy nieruchomości komercyjnych stawiają na Polskę

Warszawa_ fot. JanKarolGołębiewski_Hq(1)Inwestorzy skuszeni stopami zwrotu stawiają na Polskę. Według Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości 2016* przeprowadzonego przez firmę CBRE, prawie połowa (48%) wszystkich badanych inwestorów planuje zwiększyć swoją aktywność w nabywaniu nowych aktywów w stosunku do minionego roku.

Badanie wykazało bardzo duży zainteresowania inwestorów Europą Środkowo-Wschodnią (CEE). Analizując rynek CEE jako całość odsetek inwestorów, którzy poszukują tu korzystnych lokat kapitału wzrósł z 6% do 23% w  rok do roku.

Duży wzrost zainteresowania regionem może wynikać między innymi z poszukiwania  wyższych stóp zwrotu. W drugiej połowie 2015 roku, stopy kapitalizacji w Europie Zachodniej znacząco spadły przyczyniając się do zwiększenia rozbieżności w porównaniu do regionu CEE.

Daniel Bienias, Dyrektor Zarządzający CBRE w Polsce komentuje:

Zainteresowanie możliwościami wejścia na nasz rynek widać też na trwających właśnie Targach MIPIM. Nie milkną jednak pytania o stabilność polityczną i zmiany jakie mogą dotknąć różne obszary gospodarki. Widać jednak, że początkowe obawy, przy właściwej polityce informacyjnej, mają szansę się zmniejszyć. Wiele funduszy deklaruje właśnie wybór Warszawy do swoich średnio i długo terminowych programów inwestycyjnych.

Za najbardziej atrakcyjny kraj dla inwestycji w nieruchomości komercyjne wybrane zostały Niemcy z 17% udziałem we wszystkich odpowiedziach. Rynek w Wielkiej Brytanii został wskazany jako drugi z 15,1% udziałem. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania (10,2%), Holandia (9,9%), Francja (9,2%), oraz Polska (9,2%).

Sektor nieruchomości biurowych jest postrzegany jako najbardziej atrakcyjny, wskazało na niego 37% inwestorów. Największy wzrost zainteresowania odnotował sektor mieszkaniowy z poziomu 5% w 2015 do 12% w 2016 roku. Sektor handlowy również zarejestrował dobry wynik, na który nałożył się wzrost wydatków oraz pewności konsumentów, co spowodowało wzrost z 22% w 2015 roku do 27% w 2016.