rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Europejskie nieruchomości komercyjne na celowniku Chin

fot. China Grunge Waving Flag  by taesmileland

fot. China Grunge Waving Flag by taesmileland

Państwo Środka przejawia coraz większe zainteresowanie europejskim rynkiem nieruchomości komercyjnych. Wg raportu Cushman & Wakefield  wartość chińskich inwestycji w tym segmencie w Europie w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2014 r. o 22% do poziomu 8,5 mld euro.

Inwestorzy z Chin poszerzyli horyzonty inwestycyjne i stają się coraz bardziej aktywni w różnych segmentach rynku nieruchomości i regionach.W 2014 r. największy udział w wolumenie obrotów miały podmioty reprezentujące kapitał państwowy i instytucjonalny. Z kolei w 2015 r. portfele nieruchomości powiększały głównie firmy prywatne i spółki giełdowe.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się biura, ale odnotowano również wzrost wartości inwestycji w sektorze handlowym z 6% w 2014 r. do 17%. Na pozostałe segmenty rynku, głównie nieruchomości hotelowe, przypadła jedna trzecia inwestycji.

W 2015 r. udział Wielkiej Brytanii w łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych zmniejszył się z ponad 80% do 56%.  Obecnie to Europa kontynentalna przyciąga więcej inwestycji, o czym świadczy wzrost jej udziału w łącznej wartości transakcji inwestycyjnych z 20% w 2014 r. do 44%. Na Francję przypadło 27% obrotów, głównie za sprawą dużej transakcji na rynku hotelowym.

W 2016 r. inwestorzy z Chin będą nadal aktywnie działać na rynku nieruchomości. Dotyczy to w szczególności chińskich towarzystw ubezpieczeniowych i firm prywatnych.

Ted Li, dyrektor sekcji ds. Chin w dziale EMEA firmy Cushman & Wakefield komentuje: – W ubiegłym roku chętniej inwestowano w Europie kontynentalnej. Trend ten obecnie się utrzymuje, czego dowodem jest dalszy napływ kapitału na rynki tego regionu, w szczególności do Niemiec. Jednocześnie obserwujemy spadek zainteresowania sektorem biurowym, na czym zyskują nieruchomości handlowe, a także przemysłowe i logistyczne. Inwestorzy instytucjonalni będą nadal poszukiwać aktywów zapewniających przychody w długim okresie, natomiast inwestorzy już obecni na danym rynku będą brać pod uwagę inwestowanie w segmencie value-add w celu osiągnięcia większych zysków”.



nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora