komentarze, opinie, gospodarka

ETISOFT: Automatyzacja procesów w zakładach produkcyjnych

Mariusz Bielecki

Automatyzacja procesów w zakładach produkcyjnych daje lepszą kontrolę nad realizacją operacji. Jednym z podstawowych zastosowań rozwiązań zautomatyzowanych jest traceability, czyli śledzenie partii. Etykiety stanowiące podstawowe źródło informacji o surowcach czy komponentach przechodzących przez kolejne etapy łańcucha logistycznego stanowią niezastąpione uzupełnienie systemów zarządzania i monitorowania produkcji, gromadzących informacje na temat pełnej ścieżki identyfikowanej jednostki.

Spis treści:
Rola etykiet w identyfikowalności procesów produkcyjnych
Trwałe etykiety sposobem na efektywną kontrolę procesów produkcyjnych

Rola etykiet w identyfikowalności procesów produkcyjnych

Automatyczne śledzenie partii polega na gromadzeniu informacji pozwalających odtworzyć pełną ścieżkę produktu, od wykorzystanych do produkcji surowców, przez zrealizowane operacje i ich parametry, aż po klienta końcowego. Zbieranie tych danych odbywa się poprzez odczytywanie znaczników identyfikacyjnych na kolejnych etapach łańcucha produkcyjnego. Jako znaczniki wykorzystuje się etykiety zawierające kody 1D, 2D czy też tagi RFID. Oprócz etykiet stanowiących nośnik informacji konieczne jest także wykorzystanie systemu odpowiedzialnego za gromadzenie oraz przetwarzanie zebranych danych.

– Etykiety służą nie tylko do znakowania produktów. Są również źródłem informacji wykorzystywanych w automatyzacji procesów. W Etisoft wytwarzamy etykiety, które wspierają proces traceability w zakładach przemysłowych działających w różnych branżach. Oprócz etykiet samoprzylepnych stosowanych w większości przypadków oferujemy także etykiety RFID używane między innymi do śledzenia komponentów o nietypowym kształcie, np. wiązek kablowych i innych przewodów – tłumaczy Mariusz Bielecki, Młodszy Menedżer Produktu w zakresie etykiet i oznaczeń w Etisoft.

Trwałe etykiety sposobem na efektywną kontrolę procesów produkcyjnych

W związku z dynamicznym rozwojem automatyzacji w ostatnich latach znacznie wzrosły potrzeby rynku w tym zakresie. Wykorzystanie traceability stało się istotą działań operacyjnych przedsiębiorstw. Na przykład Badanie wykorzystania systemów informatycznych w identyfikacji partii surowców i produktów (traceability) w przemyśle spożywczym wykazało, że ponad 80% przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce osiągających powyżej 50 milionów złotych rocznego obrotu korzysta już z systemów ERP w zakresie identyfikowalności.

Automatyczna identyfikacja realizowana poprzez odczyt danych zapisanych na etykiecie pozwala na bieżąco monitorować stan produkcji oraz odtwarzać ścieżkę produktów. Zintegrowany system umożliwiający szybką i zautomatyzowaną wymianę danych w połączeniu ze standaryzacją uzyskiwaną dzięki etykietom stanowią skuteczne rozwiązanie pozwalające producentom uzyskać pełną kontrolę nad produktem i jakością produkcji, a także zwiększyć szybkość odpowiedzi na wymagania klienta.

– Traceability to sposób na lepszą kontrolę nad procesami produkcyjnymi. W branży FMCG automatyzacja ma duży wpływ na wzrost wydajności zakładu. Ale istnieją znacznie ważniejsze zastosowania automatycznej identyfikacji oprócz wskaźników efektywności – odtworzenie ścieżki pozwala zidentyfikować całą serię produktów i daje możliwość jej wycofania w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Dzięki traceability i wykorzystywanym w tym procesie wysokiej jakości etykietom producenci są w stanie błyskawicznie zareagować, ograniczając konsekwencje płynące z dopuszczenia do obrotu wadliwej partii produktów spożywczych czy farmaceutyków – wyjaśnia ekspert.

Wykorzystanie wysokiej jakości etykiet do automatycznej identyfikacji produktu przynosi liczne korzyści. Pozwala podnieść wydajność procesów oraz zwiększyć ich przejrzystość. Dostęp do pełnej ścieżki produktu ma także duże znaczenie dla prawidłowego działania procesów jakościowych i reklamacyjnych. Na ich podstawie można możliwie szybko namierzyć wadliwą partię, a następnie wycofać ją z rynku. Błyskawiczna reakcja pozwala ograniczyć koszty związane z koniecznością ponownej produkcji wielu partii, a dostarczanie na rynek produktów o odpowiedniej jakości wpływa na zwiększenie zaufania kontrahentów oraz konsumentów do producenta.

Producenci muszą spełniać szereg wymogów prawnych i regulacji związanych z prawidłową identyfikacją produktów. Dlatego przy wyborze dostawcy rozwiązań do automatycznej identyfikacji należy zwrócić uwagę na to, czy wysoka jakość tych rozwiązań jest poświadczona odpowiednimi certyfikatami.

Źródło: ETISOFT.