komentarze, opinie, gospodarka

Dla Polaków ważna jest najbliższa okolica: zmiana w trendach społecznych w czasach COVID-19

Marcin Michalec

Przez długi czas ważny punkt spotkań oraz rozrywki dla Polaków stanowiły centra handlowe. To w nich w dużym stopniu koncentrowało się życie towarzyskie młodych osób, ale także chętnie udawały się do nich na weekendowe zakupy, a następnie lunch czy kino, pary i rodziny z dziećmi. Dla wielu był to sposób na spędzanie wolnego czasu.  

Wybuch pandemii COVID-19 i pierwsze fale koronawirusa ze znacznymi restrykcjami czy lockdownem, niejako naturalnie wymusiły zmiany społeczne. Doszło do pewnego przewartościowania priorytetów, sposobu postrzegania bliższego i dalszego otoczenia i tego. Z uwagi na okresowe zamknięcia centrów handlowych, wiele osób zaczęło jeszcze więcej spraw załatwiać online. Jeśli zaś chodzi o pragnienie wyjścia z domu, dla wielu osób istotnym miejscem, które spełnia najważniejsze potrzeby – społeczne, zakupowe i życiowe stało się osiedle czy biuro i ich najbliższa okolica. Wokół nich w dużym stopniu zaczęło koncentrować się codzienne życie, coraz bardziej lubimy i doceniamy załatwić wiele spraw w okolicy. 

Nasz mocny wyróżnik 

To, co nas wyróżnia i na czym od początku istnienia OKAM zależało firmie, poza wysoką jakością i standardem wykończenia, to, aby zaoferować mieszkańcom i lokatorom dodatkową wartość. Bogata okoliczna infrastruktura z punktami usługowymi i handlowymi, ale nie tylko, czyli to, co mieszkańcy i lokatorzy znajdą u nas, dziś pokazuje, że to by właściwy kierunek. W naszych projektach mieszkaniowych dostępne są takie udogodnienia jak klubik dla mieszkańców (np. Vista Mokotów w Warszawie) czy dla najmłodszych (pokój malucha na inwestycji Żoli Żoli także w stolicy). Dają one możliwość spędzenia czasu w wąskim czy szerszym gronie i kontaktu z innymi tuż przy domu, którego wielu osobom po pierwszych falach pandemii wyjątkowo mocno brakowało.  

Tworzenie takich przyjaznych i praktycznych przestrzeni dla mieszkańców, podobnie jak obszarów zieleni, jest dla nas niezwykle ważne. Działamy w ten sposób nie tylko przy inwestycjach mieszkaniowych, ale także biurowo-usługowych czy komercyjnych, jak tych w Łodzi. W tym mieście przeprowadziliśmy dwie rewitalizacje terenów pofabrycznych, jesteśmy w trakcie rozwoju kolejnej. W ŁÓDŹ.WORK – kompleksie biurowo-usługowym, do dyspozycji pracowników najemców są m.in. eko-pojazdy TWIZ, rowery oraz elektryczne hulajnogi, aby można się było łatwiej, szybciej i w sposób zrównoważony, przemieszczać. W momencie, gdy cały obiekt zostanie zajęty przez najemców, planujemy również przygotowanie przestrzeni pod foodtrucki, z oferty których będą mogły skorzystać osoby tu pracujące. Rozwijamy też aktualnie projekt Strefa PROGRESS który stanowić będzie pierwszą inwestycję mieszkaniową OKAM w Łodzi. Na terenie kompleksu do dyspozycji lokatorów będzie między innymi siłownia czy strefa do co-workingu, ogród wewnętrzny, wypożyczalnia rowerów, elektrycznych pojazdów i hulajnóg, ładowarki do pojazdów elektrycznych czy gniazda do ładowania urządzeń mobilnych wmontowane w ławki na dziedzińcu. Poza blisko 300 mieszkaniami znajdzie się tam kilka lokali usługowych, a dodatkowo co niezwykle istotne Strefa PROGRESS będzie sąsiadowała z innym naszym projektem tzn. ważnym kulturowo-rozrywkowym miejscem na mapie miasta, czyli Strefą Piotrkowska 217 – gdzie mieszkańcy powstającego kompleksu mieszkaniowego znajdą liczne restauracje i kawiarnie, będą mogli wziąć udział w organizowanych tam ciekawych wydarzeniach czy skorzystać z piaszczystej plaży. Lunch, koncert, relaks zaledwie dwa kroki od domu. 

Obserwując podejście mieszkańców czy najemców nie tylko inwestycji zrealizowanych przez OKAM, wydaje się, że tendencja związana z potrzebą spędzenia czasu w okolicy, załatwienia po sąsiedzku jak największej liczby spraw, szukania małego odpoczynku i atrakcji towarzyskiej pod domem, pozostanie z nami na dłużej, nawet jeśli pandemia w dużym stopniu wyhamuje.

Autor: Marcin Michalec, CEO OKAM Capital.