rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż

Czy warto inwestować w nieruchomości na wsi?

grunt

Inwestowanie w nieruchomości zlokalizowane na polskich wsiach może być dobrym pomysłem. Niemniej należy każdorazowo rozważyć wszystkie za i przeciw. Istnieje wiele czynników, od których zależy, czy wiejska nieruchomość będzie dobrym pomysłem na inwestycję, czy może wręcz odwrotnie.

Spis treści:
Alternatywa dla dużych aglomeracji miejskich
Cena ofertowa nieruchomości
Ryzyko, ale może się opłacić
Należy określić cel inwestycyjny
Kupujesz nieruchomość? Sprawdź jej stan techniczny i prawny!
Działki inwestycyjne, których wartość może rosnąć
Czy inwestowanie na terenach wiejskich to dobry pomysł?

Opłacalność inwestowania w nieruchomości wiejskie jest uzależniona od wielu aspektów. Nie jest powiedziane, że niska cena jest wystarczającym kryterium, aby zainteresować się obiektem. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele nieruchomości, które są potencjalnie atrakcyjne, a jednak chętnych na ich zakup brakuje. Co za tym stoi? Powodem może być wyjątkowo kiepska lokalizacja, która nie stwarza żadnego potencjału inwestycyjnego. Kolejnym powodem może być zbyt mała powierzchnia gruntu, co minimalizuje możliwości rearanżacji i rozbudowy obiektu. Poniżej przybliżymy kilka czynników, które są istotne w procesie oceny atrakcyjności inwestowania w nieruchomości na wsiach.

Alternatywa dla dużych aglomeracji miejskich

Ceny gruntów oraz budynków komercyjnych w dużych aglomeracjach miejskich potrafią osiągać bardzo wysokie ceny. W efekcie na ich zakup nie każdy inwestor może sobie pozwolić. Zupełnie inaczej jest w przypadku terenów wiejskich, gdzie gminy często starają się o pozyskanie inwestora, który zwróciłby uwagę na ich region i zapewnił miejsca pracy (na przykład, jeśli wybudowana ma zostać fabryka, magazyn, centrum handlowe itp.). Z tego względu zainwestowanie kapitału na wsi może być rozsądnym pomysłem.

Cena ofertowa nieruchomości

Cena, w jakiej nieruchomość została wystawiona na sprzedaż, musi być atrakcyjna na tyle, aby przyciągnąć uwagę inwestorów. Nie należy więc windować zbyt wysokiej ceny ofertowej, nawet jeśli właściciel nieruchomości z góry założy, że usatysfakcjonuje go niższa cena transakcyjna. Jeśli cena ofertowa zostanie ustalona na zbyt wysoką, to zwyczajnie nie zainteresuje potencjalnych inwestorów.
Z punktu widzenia inwestorskiego nabycie nieruchomości na wsi jest o tyle korzystne, że może nabyć większy grunt lub budynek, niż kupiłby w tej cenie w dużym mieście. Dzięki temu inwestor zachowa większy budżet na wykończenie nieruchomości i dostosowanie jej pod planowaną przez siebie działalność gospodarczą. W efekcie taki biznes z dala od dużej aglomeracji miejskiej może się dla niego okazać bardziej dochodowy.

Ryzyko, ale może się opłacić

Nabycie nieruchomości zlokalizowanej na wsi może okazać się ryzykowną lokatą kapitału. O ile jej zakup jest dostępny dla portfeli większej ilości inwestorów, o tyle nie wiadomo, czy nieruchomość cechująca się pozamiejską lokalizacją, przyciągnie odpowiednią ilość klientów czy gości. W zależności o jej przeznaczenia, inwestor powinien przeanalizować, czy zakup nieruchomości na wsi w jego przypadku będzie dobrym, czy może nazbyt ryzykownym pomysłem.
Dla przykładu, jeśli w danym regionie rozwija się infrastruktura, przybywa mieszkańców itp., to jest szansa, że wartość i rentowność danej inwestycji wzrośnie. Może się więc okazać, że w danym momencie zakup wiejskiej inwestycji jest średnio lukratywny, jednak już po niedługim okresie sytuacja ta może ulec zmianie na korzyść inwestora.

Należy określić cel inwestycyjny

Przed rozpoczęciem poszukiwań nieruchomości inwestycyjnej należy określić jej przeznaczenie. Co inwestor ma na celu? Otworzyć biurowiec, hotel, czy może centrum konferencyjne? Nieruchomości nabywane są też niejednokrotnie jako domy weselne. Istnieje jednak opcja zakupu nieruchomości na wsi na własny użytek. Jest to o tyle rozsądne rozwiązanie, że inwestor może kupić prywatny dom mieszkalny i zajmować go do czasu wyraźnego wzrostu wartości nieruchomości. Wówczas dom taki może zostać wystawiony na sprzedaż po dużo wyższej cenie, niż inwestor sam za niego zapłacił. Istotne jest jednak, aby stan techniczny nieruchomości został niepogorszony. Dodatkowo cenę ofertową można zwiększyć, jeśli dom jest nowocześnie wykończony wewnątrz, a teren wokół niego jest zadbany i zagospodarowany. Po sprzedaży takiej nieruchomości jej właściciel może przeznaczyć uzyskane środki na inną inwestycję.

Kupujesz nieruchomość? Sprawdź jej stan techniczny i prawny!

Niezależnie od tego, czy inwestor planuje zakup nieruchomości inwestycyjnej na wsi, czy w mieście, musi pamiętać o gruntownej weryfikacji jej stanu technicznego i prawnego.
Jeśli chodzi o stan techniczny, to należy sprawdzić stan dachu, elewacji, instalacji wewnątrz budynku, stan stolarki okiennej i drzwiowej. Należy dokładnie przyjrzeć się każdemu z pokoi, aby sprawdzić, czy ściany i sufity są równe, niepopękane itp. Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy nieruchomość nie boryka się czasem z uciążliwymi wizytami dzikich gryzoni lub prusaków, które ciężko jest wyeliminować z otoczenia.
Jeśli chodzi o kwestię prawną, to inwestor powinien sprawdzić, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń hipotecznych itp. Warto przy okazji sprawdzić, czy nieruchomość posiada pełną, niezbędną dokumentację techniczną.

Działki inwestycyjne, których wartość może rosnąć

Inwestor zainteresowany terenami wiejskimi niekoniecznie musi poszukiwać gotowego budynku. Niekiedy inwestorzy poszukują działek budowlanych i terenów komercyjnych, za pomocą których mogliby pomnożyć dotychczasowy kapitał.
Kupując tanią działkę budowlaną, inwestor może albo trzymać ją w portfelu inwestycyjnym i po czasie odsprzedać z zyskiem, albo wybudować na niej budynek o charakterze mieszkalnym i również sprzedać, uzyskując jeszcze wyższy przychód.
W przypadku terenów komercyjnych schemat jest podobny. Inwestor może kupić działkę komercyjną i czekać, aż jej wartość wzrośnie. Wtedy po prostu odsprzeda ją po wyższej cenie, co będzie stanowiło jego zysk. Inną możliwością jest zakup niedrogiej ziemi i wybudowanie na jej terenie nieruchomości o charakterze komercyjnym. Taki budynek może służyć albo po działalność właściciela działki, albo pod wynajem. Inwestor może oczywiście sprzedać nieruchomość komercyjną, na którą składa się grunt oraz budynek w czasie, kiedy sytuacja cenowa na rynku będzie sprzyjająca. Zarówno przy wynajmie jak i sprzedaży nieruchomości inwestor może liczyć na satysfakcjonujący zysk.

Czy inwestowanie na terenach wiejskich to dobry pomysł?

Czy nabywanie nieruchomości na wsiach jest dobrym pomysłem na inwestycję kapitału finansowego? Przy odpowiednim przemyśleniu celu inwestycji, ceny nieruchomości, jej lokalizacji i szansy na rozwój w regionie – jak najbardziej. Oczywiście nie zawsze rzeczywistość spotyka się na wspólnej ścieżce z planami inwestora. Niemniej wiele dochodowych inwestycji, które zostały zrealizowane na terenach wiejskich stanowi dowód na to, że czasem warto podjąć ryzyko związane z inwestowaniem na mało zaludnionych terenach. Co więcej – czasami właśnie na takich ziemiach łatwiej jest zrealizować nieruchomość komercyjną, taką jak hala produkcyjna. Z uwagi na brak domów mieszkalnych w najbliższej okolicy, inwestor będzie mógł prowadzić działalność, która w mieście zostałaby uznana za uciążliwą – choćby przez wzgląd na hałas powodowany przez maszyny itp.

Redakcja
Komercja24.pl