rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

biznesman

Czy inwestowanie w nieruchomości komercyjne jest opłacalne? Polski rynek sporo przeszedł podczas pandemicznego kryzysu i różne jego sektory poradziły sobie nieco inaczej. Jedne wyszły z trudnego okresu obronną ręką, inne zaś do dzisiaj starają się odzyskać dawną pozycję. Niemniej inwestowanie w nieruchomości komercyjne w dalszym ciągu uznawane jest za atrakcyjne.

Spis treści:
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
W co warto inwestować?
Rodzaje inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych
Inwestowanie w nieruchomości komercyjne – podsumowanie

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Polski rynek nieruchomości komercyjnych uznawany jest za atrakcyjny. Poszczególnymi sektorami rynku zainteresowani są nie tylko krajowi, ale również zagraniczni inwestorzy. Polskie nieruchomości to często flagowe inwestycje o bardzo wysokim poziomie. W dodatku poszczególne sektory prezentują bardzo zróżnicowaną ofertę, co także przyciąga inwestorów, którzy poszukują obiektów do lokowania swojego kapitału finansowego.

W co warto inwestować?

Rozpiętość rodzajów nieruchomości komercyjnych jest dość szeroka, w związku z czym inwestor powinien określić, jakie obiekty go interesują. Czy chce zainwestować w sektor biurowy, a może woli prywatne mieszkania pod wynajem lub sektor premium. Nieruchomości komercyjne mogą stanowić bardzo atrakcyjną formę lokaty kapitału finansowego. Co więcej, uznawane są za stabilną formę inwestycji, która nie traci szybko na wartości, a raczej zyskuje i pomnaża tym samym kapitał inwestora.
Doświadczeni inwestorzy stale monitorują rynek nieruchomości i starają się wybrać takie obiekty, które będą dla nich rentowne. Istotne są cechy nieruchomości komercyjnej, jej lokalizacja, konkurencja w regionie oraz popyt na tego rodzaju zabudowania. Analiza jest więc niezbędna przy podejmowaniu decyzji o tym, w co warto zainwestować.
Zakup nieruchomości komercyjnej daje możliwość uzyskiwania stałych, regularnych przychodów w przypadku, kiedy inwestor planuje jej wynajmowanie. Istnieje również drugie rozwiązanie, czyli odsprzedaż nieruchomości z zyskiem w okresie, kiedy jej wartość wzrośnie.

Rodzaje inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych

Inwestorzy, którzy poszukują nieruchomości komercyjnych idealnych pod inwestycję, mają dostępnych kilka segmentów rynku. Poniżej prezentujemy kilka przykładów, w co można inwestować na polskim rynku obiektów o charakterze komercyjnym.

– Biura na wynajem:

Inwestowanie w biura do wynajęcia jest popularnym sposobem na pomnażanie kapitału inwestorskiego. Inwestorzy, w zależności od posiadanego na ten cel budżetu, mogą nabyć pojedynczy lokal biurowy do wynajęcia, lub kupić cały budynek biurowy. O ile koszty wejścia w taką inwestycję są dużo wyższe, niż w przypadku pojedynczego biura, o tyle inwestor może liczyć na większe comiesięczne wpływy do swojego portfela.
Poza oczekiwanymi wpływami z tytułu wynajmu, właściciel nieruchomości biurowej musi brać pod uwagę jeszcze jedną bardzo istotną kwestię, mianowicie koszty jej utrzymania. Opłaty eksploatacyjne, koszty remontów oraz ewentualnych napraw, modernizacje obiektu, aby cały czas utrzymywał on odpowiedni poziom atrakcyjności dla najemców – wszystko to jest ważne z punktu widzenia inwestora. Jeśli więc inwestor dysponuje odpowiednim budżetem na zakup całego budynku, jednak nie posiada odpowiednio wysokiego zaplecza, aby utrzymać obiekt przez okres pierwszych miesięcy, kiedy pozyskiwani są najemcy, może być to ryzykowna inwestycja. Z pewnością dla inwestora, który dopiero wchodzi na rynek biurowy, bezpieczniejszą opcją będzie nabycie pojedynczego lokalu biurowego, którym łatwiej będzie zarządzać, a koszty jego utrzymania nie będą zbyt wysokie dla inwestorskiego portfela.

– Apartamenty i mieszkania na wynajem:

Sektor mieszkaniowy także może idealnie sprawdzić się pod inwestycję kapitału. Inwestor ma do wyboru dwie opcje – nabycie standardowego mieszkania, którego wynajem z pewnością będzie cieszył się większym zainteresowaniem, ale przyniesie mniejszy przychód z tytułu wynajmu, oraz druga opcja – nabycie apartamentu z segmentu premium. Decydując się na ekskluzywny apartament inwestor z pewnością będzie mógł narzucać wyższe stawki najmu, co ostatecznie przełoży się na większy wpływ do portfela. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nieruchomości z segmentu premium niejednokrotnie dłużej czekają na najemcę, niż te ze standardowego segmentu mieszkaniowego. Inwestor powinien więc przemyśleć, kto ma stanowić jego docelową grupę odbiorców, tj. najemców, i na jakiej formie wynajmu mu zależy.

– Hotel lub pensjonat:

Kolejnym pomysłem na inwestycję jest zakup hotelu lub pensjonatu. Wybór odpowiedniej nieruchomości noclegowej inwestor powinien uzależnić od swoich możliwości finansowych, oraz specyfiki lokalnego rynku. W niektórych obszarach turyści preferują luksusowe kurorty, podczas gdy w innych bardziej sprawdzają się bardziej kameralne pensjonaty.
W przypadku sektora hotelarskiego istnieje jeszcze opcja nabycia pojedynczego pokoju hotelowe w ramach inwestycji typu aparthotel. Inwestor kupuje pokój w hotelu, po czym zarządzanie nim może powierzyć zewnętrznej firmie. Zadba ona o utrzymanie pokoju hotelowego w należytym stanie technicznym, będzie zachowywać w nim czystość a także zajmie się prowadzeniem kalendarza wynajmu.

– Tereny inwestycyjne:

Działki komercyjne także mogą stanowić doskonałą lokatę kapitału inwestycyjnego. Nabywając grunt komercyjny, inwestor może wykorzystać go na różne sposoby. Pierwszą możliwością jest zakup działki i wybudowanie na niej obiektu o charakterze komercyjnym. Później nieruchomość taka może być sprzedana wraz z gruntem po bardziej atrakcyjnej cenie. Drogą możliwością jest nabywanie gruntów do portfela inwestycyjnego, a następnie przeznaczanie ich na sprzedaż w okresie, kiedy ich wartość wyraźnie wzrośnie. W takiej sytuacji inwestor nie musi podejmować praktycznie żadnych działań, poza monitorowaniem cen gruntów na polskim rynku.

– Prywatne akademiki dla studentów:

Na polskim rynku daje się zauważyć wzrost zainteresowania studentów ofertą prywatnych akademików. Mogłoby się wydawać, że obecnie studenci wolą wynajmować prywatne kwatery mieszkalne, jednak popularność akademików wciąż się utrzymuje. Wiele osób docenia możliwość zamieszkania pośród kolegów i koleżanek z jednej uczelni. Łatwiejsza jest wymiana informacjami, notatkami i wspólna nauka do egzaminów. Ponadto akademiki zapewniają obecnie nowoczesny standard zamieszkania, stały dostęp do internetu itp.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne – podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele sposobów na inwestowanie kapitału finansowego. Wachlarz wyboru nieruchomości komercyjnych z różnych segmentów jest bardzo szeroki. Inwestorzy mogą ulokować swój kapitał w biurowca, lokale usługowe, działki inwestycyjne itp.

Mogą ponadto zarabiać nie tylko na wynajmie nieruchomości, ale również na ich odsprzedaży po wyższej cenie. Czasami opcja ta wymaga wykonania remontu w obiekcie, rozbudowy istniejących na działce budynków czy przekształcenia ich funkcji. Ostatecznie jednak mogą dostarczyć inwestorowi spory zysk.
Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest na tyle bogaty w różnego rodzaju obiekty, że z pewnością każdy inwestor znajdzie sektor, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni do pomnażania swojego kapitału finansowego.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora