rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Cushman & Wakefield: Szczeciński rynek nieruchomości biurowych w Polsce

Hanza Tower Szczecin
Szczecin przez lata był niedocenianym miastem na mapie Polski, zwłaszcza w kontekście biznesowym. Tymczasem stolica województwa zachodniopomorskiego przykuwa coraz większą uwagę przedsiębiorców, co potwierdzają konkretne dane i raporty rynkowe, w tym opublikowany niedawno ranking BEAS. Zgodnie z wynikami badania opracowanego przez Antal i Cushman & Wakefield, Szczecin został drugim najlepszym miastem do życia w Polsce, osiągając ocenę na poziomie 8,9/101.

Inwestycja w innowacje

W ostatnich latach, w Szczecinie, poza rozwiniętymi, dużymi biznesami, można zauważyć także coraz bardziej zaawansowane środowisko startupowe. Innowacyjność wspierana jest przez liczne inkubatory przedsiębiorczości, programy akceleracyjne i granty dla młodych firm. Warto tu wymienić np. Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny czy Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Wsparcie administracji publicznej w mieście zostało ocenione we wspomnianym wcześniej raporcie BEAS na 6,5/102, co stanowi drugi najwyższy wynik w publikacji.

Potencjał rynku biurowego

Rozwój lokalnego biznesu w połączeniu ze wsparciem miasta dla innowacji i przedsiębiorców, ale i edukacji młodych talentów, to także szansa dla rozkwitu rynku nieruchomości biurowych w Szczecinie. To wszystko, jak i położenie na pograniczu dwóch państw sprawia, że firmy przenoszą tu swoje siedziby czy główne magazyny. Mimo to, na tę chwilę szczeciński rynek biurowy wciąż jeszcze raczkuje – według rynkowych raportów powierzchnia biurowa wynosi obecnie zaledwie 3 proc. w skali podaży całej Polski. Szczecin wyróżnia się na mapie jednym z najniższych nasyceń powierzchni biurowej na jednego mieszkańca (0,48 mkw.) podczas gdy np. w Warszawie jest to już 3,3 mkw3. Dlatego, mimo sukcesywnego rozwoju i realizacji na terenie Szczecina kolejnych biurowców, miasto ma jeszcze przed sobą ogromny potencjał i niszę do wypełnienia.

– Patrząc na zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców naszymi lokalami biurowymi w Hanza Tower, możemy stwierdzić, że Szczecin wciąż potrzebuje nowych powierzchni i inwestycji biurowych. Zwłaszcza wobec faktu, że Szczecin jest miastem o najniższej stopie pustostanów, która wynosi 4,8 proc.. Przedsiębiorcy coraz bardziej interesują się rozwojem biznesu w tym mieście z uwagi na wiele czynników, w tym doskonałą lokalizację, ale i atrakcyjne, średnie ceny najmu powierzchni biurowych – mówi Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction, właściciela Hanza Tower, jednego z najbardziej znanych budynków w mieście.

Kierunek rozwoju lokalnego rynku biurowego

Od czego zależy przyszłość i jakie wyzwania stoją przed miastem w kontekście rozwoju rynku nieruchomości biurowych?

– Oczywiście, wiele zależy tu zarówno od ogólnopolskiej, jak i lokalnej koniunktury gospodarczej. Jeśli miasto nadal będzie aktywnie działać w celu dalszej stymulacji lokalnych biznesów i przyciągania do miasta kolejnych inwestycji oraz atrakcyjnych pracodawców, rozwój powierzchni biurowych będzie naturalnym krokiem dla kolejnych deweloperów. Zwłaszcza, jeśli w mieście zostaną utrzymane konkurencyjne w skali Polski stawki czynszu. Wiele zależy też, oczywiście, od planów rozwoju obecnych w mieście korporacji – dodaje Maciej Traczyk, Tenant Representation Director w JLL.

Warto przy tym dodać, że “w cenie” będą konkretne nieruchomości biurowe, spełniające rynkowe oczekiwania i budowane zgodnie z aktualnymi trendami.

– Firmy i pracownicy poszukują dzisiaj w przestrzeniach biurowych określonych parametrów. Przede wszystkim strategicznej, dogodnej komunikacyjnie lokalizacji oraz możliwości dostosowania przestrzeni do powszechnie stosowanej pracy hybrydowej. Klienci zwracają też uwagę na dodatkowe udogodnienia oraz obecność punktów usługowych w biurowcach czy też w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Patrząc na nasz obiekt, widzimy też ogromne zapotrzebowanie na dostępność różnorodnych przestrzeni konferencyjnych i biznesowych – dodaje Marzena Bednarczyk, dyrektor Hotelu Dana zarządzającego Centrum Konferencyjno-Biznesowym Hanza Tower.

1 https://som.szczecin.pl/2024/04/24/szczecin-drugim-najlepszym-miastem-do-zycia-w-polsce-wyniki-badania-beas/
2 https://arms-szczecin.eu/szczecin-drugim-najlepszym-miastem-do-zycia-w-polsce-wyniki-badania-beas/
3 https://www.realestate.bnpparibas.pl/sites/poland/files/2024-02/AAG%20Office%20Regional%20Q4%202023%20PL.pdf

Źródło: J.W. Construction [fragment raportu].


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora