rynek nieruchomości na wynajem

Boom na luksusowy najem nieruchomości dobiega końca?

austin-li-201808-unsplash
Czy boom na luksusowy najem nieruchomości dobiega końca?

Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych, Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank, najem w 10* śledzonych miastach, na koniec IV kwartału 2023, podrożał o 5,2% w stosunku do końca grudnia 2022 roku. Rok wcześniej wartość ta wynosiła 10,2%, co oznacza spadek dynamiki wzrostu cen o połowę.

Najważniejsze wnioski:

  • Odnotowany teraz wzrost cen jest najniższym od III kwartału 2021 roku. Niemniej jednak jest cały czas wyższy niż długoterminowa średnia sprzed pandemii.

  • W ujęciu 3-miesięcznym, czyli tak jak prowadzone są zestawienia, średni wzrost czynszów spadł o 0,6%. Oznacza to pierwszy kwartalny spadek od I kwartału 2021 r.

  • Sydney zajmuje pierwsze miejsce pod względem wzrostu cen najmu luksusowych nieruchomości. W ciągu roku wzrosły one o 18,1% w ujęciu rocznym i 4% kwartalnym.

  • W ostatnim kwartale 2023 roku czynsze za nieruchomości premium w Nowym Jorku spadały z każdym miesiącem. Miasto znajduje się na samym dole rankingu, notując spadek cen o -0,3% w ujęciu rocznym i o -2,5% w ujęciu kwartalnym.

W ciągu ostatnich trzech lat ceny najmu nieruchomości luksusowych biły swoje rekordy. Wynikało to z wysokiego popytu i braku nowej podaży na rynku. Wpływ na popyt miał okres stabilizacji na rynku pracy. Ceny, które rosły czterokrotnie szybciej niż długoterminowa średnia sprzed pandemii, teraz zwolniły i rosną jedynie dwukrotnie szybciej niż w tamtym okresie. Oceniamy, że w 2024 roku ceny się ustabilizują”skomentował Liam Bailey, Global Head of Research w Knight Frank.

*Indeks śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monako, Tokio, Auckland, Hong Kong.

Źródło: Knight Frank.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora