Z życia spółek

Biurowce adaptują się do popularnego obecnie, hybrydowego systemu pracy

alex-knight-309862-unsplash

Polskie biurowce przechodzą proces dopasowywania się do zmieniających się trendów rynkowym. Jednym z nich jest adaptacja do popularnego obecnie, hybrydowego systemu pracy. Zarządcy nieruchomości biurowych chcą ponadto podkreślić zalety stacjonarnych biur na wynajem, aby zachęcić do powrotu pracowników, którzy przeszli na zdalny system pracy, czyli tzw. home office. Starają się więc modyfikować przestrzenie pod takim kątem, aby w oczach pracowników stały się one bardziej interesujące, niż praca w domu.

Spis treści:
Hybrydowy system pracy nową modą?
Plusy widać na drogach
Hybrydowe trudności, czyli w wadach popularnego systemu pracy
Hybrydowy system pracy kontra stacjonarne biura
Home office także wciąż na topie, jednak…
Biura otwarte na zmiany

Hybrydowy system pracy nową modą?

Hybrydowy model pracy posiada wiele zalet. Przede wszystkim daje pracownikom możliwość elastycznego zarządzania czasem pracy oraz miejscem jej wykonywania. Część obowiązków pracownik może wykonywać w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu, a część w stacjonarnym biurze. Często rodzaj pracy wymaga spotkań w zespole i omówienia szczegółów projektu – wówczas skorzystanie ze stacjonarnego biura wydaje się być najlepszym miejscem do takiego spotkania. Ponadto pracownik, który sam zarządza swoim trybem pracy, może się rozwinąć i zwiększyć swój poziom samodzielności przy podejmowaniu decyzji. To z kolei może być korzystne dla przedsiębiorstwa, którego właścicielowi zależy na budowaniu solidnego i doświadczonego zespołu pracowników.
Kolejną zaletą pracy w systemie hybrydowym jest minimalizacja kosztów utrzymania stanowiska pracy. Osoby, które pracują hybrydowo, mogą naprzemiennie korzystać z pracowniczych biurek dostępnych w siedzibie. Takie rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorca może ograniczyć wielkość wynajmowanej powierzchni biurowej, a tym samym zmniejszyć comiesięczne koszty utrzymania biura.

Plusy widać na drogach

Nie da się ukryć, że hybrydowy system pracy pośrednio przyczynia się też z korzyścią dla pracowników stacjonarnych, którzy codziennie muszą dojeżdżać do stacjonarnych biur. Zazwyczaj stoją oni w porannych korkach i dojazd do biura zajmuje im sporo czasu, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie natężenie ruchu w godzinach porannych jest bardzo duże.
Dzięki temu, że pracownicy hybrydowi pozostają często w domach lub mogą dojechać do biura w dużo późniejszych godzinach, ilość samochodów na drogach wyraźnie się zmniejszyła. Kierowcy nie stoją w korkach tak długo, jak było to przed wzrostem popularności zdalnych systemów pracy – zarówno hybrydowego, jak również home office, czyli całkowicie zdalnego. Można więc powiedzieć, że hybrydowy system pracy przyczynia się do poprawy porannej sytuacji na drogach, z korzyścią dla pracowników stacjonarnych.
Duże aglomeracje miejskie borykają się z zatłoczonymi drogami, a zmniejszenie się liczby osób, które muszą o poranku dojeżdżać do biura stacjonarnego, jest korzystne. Mniejsze też jest zatłoczenie na parkingach, dzięki czemu nieco łatwiej można znaleźć miejsce parkingowe. Gdyby nie funkcjonował popularny obecnie hybrydowy model pracy, lub cieszący się również dużą popularnością home office, problem z ilością samochodów na drogach byłby dużo poważniejszy.

Hybrydowe trudności, czyli w wadach popularnego systemu pracy

Hybrydowy model pracy posiada dużą liczbę zalet, jednak nie jest przy tym wolny od wad. Jednym z największych minusów, jaki można mu przypisać, jest odpowiedni poziom komunikacji pomiędzy pracownikami w firmie, a także jej zarządem. Po pierwsze, pracownicy wykonujący swoje obowiązki w systemie hybrydowym, nie mają stałego kontaktu z pracownikami stacjonarnymi co może powodować dezinformację, pogorszenie współpracy itp. Z drugiej strony osoby takie muszą wykazać się doskonałą organizacją pracy, w przeciwnym razie ich wydajność może się zmniejszyć. Ponadto pracodawca często nie ma kontroli nad tym, czy pracownik rzeczywiście wykonuje swoje służbowe obowiązki, czy może przeznacza czas pracy na czas wolny. Hybrydowa współpraca wymaga od obu stron – pracownika i pracodawcy – zaufania i rzetelnego podejścia do obowiązków.

Hybrydowy system pracy kontra stacjonarne biura

Hybrydowy system pracy stanowi konkurencję dla zarządców nieruchomości biurowych. Jednak starają się oni współgrać z bieżącymi trendami. W efekcie na rynku powstaje coraz więcej przestrzeni coworkingowych, które oferują możliwość pracy w stacjonarnych biurach na określone godziny, lub w systemie dobowym. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron – pracowników oraz zarządców nieruchomości komercyjnych. Ci pierwsi mają bowiem możliwość skorzystania z profesjonalnie przygotowanej przestrzeni do pracy, z wszelkimi biurowymi udogodnieniami, jak komfortowe biurko do pracy, dostęp do Internetu oraz wszelkich urządzeń biurowych oraz salek konferencyjnych. Z kolei właściciele biurowców zyskują najemców. Nawet, jeśli są to najmy godzinowe lub dobowe, to przynoszą inwestorowi zysk.

Home office także wciąż na topie, jednak…

Mówiąc o zdalnym systemie pracy, nie można pominąć systemu pracy home office. Jest to zdecydowanie bardziej autonomiczny model wykonywania służbowych obowiązków, ponieważ daje pracownikowi większą swobodę w planowaniu dnia pracy. Może on samodzielnie decydować, gdzie chce pracować. Dodatkowo w przypadku niektórych stanowisk, może on także swobodnie dopasowywać do swojego dnia godziny pracy. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które bardzo dobrze potrafią zarządzać własnym czasem. Niemniej należy mieć na uwadze, że nie każdy sprawdzi się w całkowicie zdalnej pracy. Co więcej, pracodawca nie ma wówczas kontroli nad tym, czy pracownik rzeczywiście wykonuje swoje obowiązki służbowe. Jest to więc dobry system pracy dla osób, które nie są ograniczane sztywnymi godzinami pracowniczymi, a bardziej obowiązkami, które w danym dniu mają wykonać – obojętnie, w jakich godzinach.

Biura otwarte na zmiany

Zarządcy nieruchomości o charakterze biurowym zdają sobie sprawę z tego, że system pracy w Polsce ulega ciągłym modyfikacjom. Starają się więc dopasować swoją ofertę do zmieniających się trendów. Na rynek dostarczanych jest więcej nowoczesnych powierzchni biurowych, z których korzystać będą mogli nie tylko całkowicie etatowi pracownicy, ale również Ci, którzy pracują w systemie hybrydowym.
Do łask wracają w wielu miejscach powierzchnie biurowe typu open-space, które umożliwiają skorzystanie w biurka osobom nie pracującym w określonych godzinach w biurach, oraz takim, które nie mają przypisanych pracowniczych biurek. Często są to przestrzenie biurowe wyposażone w wygodne kanapy i biurka, z których pracownicy hybrydowi mogą skorzystać. Najczęściej posiadają oni służbowe laptopy, dzięki czemu mogą usiąść do pracy w wygodnym dla siebie miejscu.
Biura stacjonarne przyciągają pracowników hybrydowych jeszcze jednym – oferują sale konferencyjne. Często są one potrzebne do odbycia zebrania pracowniczego, lub spotkania biznesowego z klientami. Z tego względu praca w systemie hybrydowym, w której pracownik korzysta z dowolności miejsca wykonywania obowiązków służbowych, a równocześnie jest związany z biurem stacjonarnym, wydaje się optymalnym rozwiązaniem, korzystnym nie tylko dla firmy będącej najemcą, ale również dla zarządcy budynku.

Redakcja
Komercja24.pl