rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Przybywa nowoczesnych obiektów biurowych

Zmniejsza się ilość dyskomfortowych, małych pomieszczeń z lamperią na ścianach. Natomiast zwiększeniu uległa ilość klimatyzowanych, otwartych lokali, które dają możliwość dowolnej aranżacji, z klimatyzacją, podwieszanymi sufitami, windami i ochroną. Rynek lokali biurowych w Polsce cechuje obecnie duży przyrost nowoczesnej i komfortowej powierzchni biurowej.

W dzisiejszych czasach lokal biurowy to coś zdecydowanie więcej, niż tylko biuro z miejscem na biurko i pomieszczeniem socjalnym. Większe zainteresowanie nowoczesnymi biurami wynika ze specyfiki gospodarki, która zwłaszcza w dużych miastach podporządkowuje się coraz bardziej sektorowi usług dla biznesu. Wyrastające centra obsługi księgowej i podobne placówki, wymuszają też dostarczenie na rynek nowych biur.

We Wrocławiu placówki, które specjalizują się się w obsłudze klientów biznesowych, założyły m.in. takie firmy jak Credit – Suisse, IBM czy Hewlett – Packard. Podobnie jest w innych dużych miastach na terenie Polski. Sektor ten jest w naszym kraju stanowi jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki, gdzie w ciągu 3 lat, do 2012 roku liczba pracowników wzrosła o 50 tysięcy osób.

Wg Knight – Frank, który podsumował III kwartał 2013 roku na rynku powierzchni biurowych, obecnie w Polsce mamy do czynienia z rekordową sprzedażą. W budowie na największych rynkach, wykluczając stolicę, pozostaje ponad 390 tysięcy m2 nowych biur. W samej Warszawie jest ich mniej więcej 600 tysięcy m2. Z tego też względu analitycy spodziewają się nawet częściowej nadpodaży w roku obecnym.

Analitycy rynku lokali biurowych wskazują, że za nowoczesne biura w miastach takich jak: Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź trzeba płacić mniej więcej 10 – 15 euro za m2. W Warszawie ceny ofertowe za nowe biura są wyższe i w zależności od usytuowania mogą dojść do nawet 25 euro za m2 (wg Knight Frank – w Centralnym Obszarze Biznesu).

Rzecz jasna takie stawki zarówno w Warszawie, jak i innych dużych miastach w Polsce, dotyczą nowych biur, w wysokim standardzie. Ale co właściwie dziś oznacza pojęcie „wysoki standard” biur i biurowców?

Powszechnie funkcjonują trzy klasy tego typu budownictwa: A, B i C. Poza stanem technicznym lokalu, bardzo istotna jest lokalizacja biura. Biurowce klasy A powinny być usytuowane w centrum miasta, w prestiżowych regionach i otoczeniu biznesowym. Liczą się też takie elementy standardu, jak zaopatrzenie w: recepcję, windy, klimatyzację, podwieszane sufity, podniesione podłogi, okablowanie strukturalne, zabezpieczenia p.poż, wystarczająca liczba linii telefonicznych oraz miejsc parkingowych. Oczywiście liczy się też estetyka i standard wykonania.

W WGN średnia cena za m2 powierzchni biurowej w ostatnim półroczu wynosiła 34 złote, przy czym należy wspomnieć, że stawki za stosunkowo nowe biura są rzecz jasna znacznie wyższe.
46 złotych za m m2 miesięcznie życzy sobie oferent za wynajem powierzchni biurowej na 5 piętrze biurowca z 2001 roku w centrum Wrocławia. Biuro wyposażone jest we wszystkie niezbędne udogodnienia charakteryzujące nowoczesne realizacje w tym segmencie (24 h ochrona, system ograniczenia dostępu, parking podziemny, winda, niezależna klimatyzacja, systemy alarmowe, ppoż. itp., serwerownie, hall, zaplecze socjalne). Natomiast za budynek klasy B z 2013 roku, w dzielnicy Psie Pole, z udogodnieniami takimi jak: recepcja, podwieszane tarasy, winda, serwerownia, sieć szkieletowa, winda i ochrona, wynajmujący życzy sobie zapłaty w kwocie 50 złotych za m2.
W Warszawie lokale biurowe usytuowane w nowym budynku biurowym na Wilanowie są do wynajęcia w cenie 60 złotych za m2. Oczywiście lokal biurowy wyposażony jest w standardowe elementy w nowych inwestycjach tego typu, m.in. parking podziemny.

Jak widać – lepszy standard i nowsze biura kosztują nawet o 50 do 75 procent więcej od pozostałych. Ceny są wyższe, gdy dotyczą dużych miast, gdzie powstaje w Polsce obecnie najwięcej nowoczesnych powierzchni biurowych. Przoduje oczywiście Warszawa, gdzie obecnie znajduje się niemal 4 miliony m2. Za stolicą w rankingu plasuje się Kraków i Wrocław z powierzchniami przekraczającymi 0,5 miliona m2. W Trójmieście natomiast powierzchnie biur wynoszą nieco ponad 400 tysięcy m2, zaś w Poznaniu i Katowicach prawie 300 tysięcy m2.

Z jakimi cenami za m2 będziemy musieli liczyć się w bieżącym roku? W związku ze spodziewaną przejściową nadpodażą, stawki nie powinny zbyt gwałtownie wzrosnąć. Analitycy uważają, że dojdzie do stabilizacji cen za lokale biurowe na największych rynkach.

Iwona Hryncewicz
Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora