rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biura na wynajem w Krakowie atrakcyjne dla przedsiębiorców

sean-pollock-PhYq704ffdA-unsplashBiura na wynajem w Krakowie są atrakcyjne dla przedsiębiorców. Stolica województwa małopolskiego stanowi również dobrą lokalizację dla inwestorów, którzy planują realizację projektów komercyjnych o charakterze biurowym. Jako lokalny rynek, Kraków odznacza się wyjątkowo dynamicznym przyrostem nowych biur na wynajem.

Spis treści:
Biura na wynajem w Krakowie
Co będzie dalej z sektorem biurowym?
Praca zdalna szkodzi sektorowi biur stacjonarnych
Powierzchnie biurowe jednak wciąż są potrzebne
Popularne dzielnice Krakowa
Flagowe inwestycje biurowe na mapie Krakowa
W Krakowie wciąż się buduje…

Biura na wynajem w Krakowie

Obecnie Kraków znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o rozwój sektora biurowego na rynku nieruchomości komercyjnych w kraju. Miasto przyciąga przedsiębiorców, którzy poszukują atrakcyjnych biur na wynajem. W ślad za nimi podążają deweloperzy, którzy podejmują się realizacji kolejnych projektów komercyjnych o charakterze biurowym na terenie stolicy województwa małopolskiego. Miasto to jest na tyle charakterystyczne, że biura na wynajem są dostępne praktycznie w każdej dzielnicy. Najemcy mają więc do wyboru lokalizacje w dzielnicach: Północ (dzielnica III Prądnik Czerwony, dzielnica IV Prądnik Biały), Zachód (dzielnica V Krowodrza, dzielnica VI Bronowice, dzielnica VII Zwierzyniec), Południowy Zachód (dzielnica VIII Dębniki, dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, dzielnica X Swoszowice, dzielnica XI Podgórze Duchackie), Centrum (dzielnica I Stare Miasto, dzielnica II Grzegórzki), Czyżyny i Mistrzejowice (dzielnica XIV Czyżyny, dzielnica XV Mistrzejowice, dzielnica XVI Bieńczyce), Południowy Wschód (dzielnica XII Bieżanów-Prokocim, dzielnica XIII Podgórze) oraz Wschód (dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, dzielnica XVIII Nowa Huta).

Co będzie dalej z sektorem biurowym?

Kraków utrzymuje silną pozycję w sektorze biurowym. Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości w sektorze biurowym na terenie całego kraju nie nastraja jednak optymistycznie. Część przedsiębiorców planujących wynajem biura postanowiło wstrzymać się z decyzją o wynajęciu przestrzeni. Niektórzy podjęli decyzję o redukcji zajmowanej dotąd przestrzeni. Polscy przedsiębiorcy obawiają się opłat, jakie przyjdzie im ponosić w związku z drastycznymi podwyżkami cen za energię. Starają się również możliwie redukować bieżące wydatki biurowe. W efekcie wielu pracowników pozostaje przy pracy zdalnej w systemie home office, lub pracuje w systemie hybrydowym. To z kolei odbija się negatywnie na liczbach wynajmowanych powierzchni biurowych nie tylko w Krakowie, ale na mapie całego kraju.

Praca zdalna szkodzi sektorowi biur stacjonarnych

Fakt, że wielu Polaków przeszło na zdalny system pracy, lub wykonuje ją w systemie hybrydowym, nie wychodzi właścicielom biurowców na dobre. Muszą oni dokładać dużych starań, aby w pełni domykać procesy komercjalizacji swoich obiektów komercyjnych.
Praca zdalna przypadła do gustu wieli osobom. Do realizacji obowiązków poza stacjonarną powierzchnią biurową przyzwyczaiła ich pandemia koronawirusa i wprowadzony w związku z nią lockdown. Duży odsetek pracowników uznało, że taka forma wykonywania pracy bardzo im odpowiada. Podobnego zdania było wielu pracodawców, którzy dostrzegli możliwość dokonania oszczędności, objawiający się choćby brakiem konieczności przygotowywania dla pracownika miejsce do pracy w biurze. W efekcie przedsiębiorcy mogli pokusić się o minimalizację wynajmowanych przestrzeni. To natomiast okazało się być dla nich korzystne pod kątem finansowym.

Powierzchnie biurowe jednak wciąż są potrzebne

Pomimo przejścia wielu pracowników na zdalny system pracy, biura na wynajem zlokalizowane w Krakowie utrzymują spore zainteresowanie. Przedsiębiorcy, którzy posiadają duże korporacje lub są w trakcie ekspansji, potrzebują pracowników stacjonarnych. Do właśnie na ich potrzeby wynajmują biura. Pomimo wygody i oszczędności (dla obu stron), jakie niesie ze sobą praca w systemie home office, nie jest to rozwiązanie korzystne dla każdego. Stacjonarne wykonywanie obowiązków, kiedy to pracownicy mają ze sobą stały oraz bezpośredni kontakt, skutkuje lepszą komunikacją pomiędzy poszczególnymi działami firmy. W efekcie obowiązki wykonywane są sprawniej – zarówno szybciej, jak i również często bardziej dokładnie. Jeśli pracownicy wykonują swoje obowiązki w zespołach, to w ich przypadku zdecydowanie zdalny system pracy się nie sprawdzi. Podobnie w przypadku stanowisk kierowniczych, kiedy to pracownik wyższego szczebla musi stale monitorować postępy swoich podwładnych i udzielać im wsparcia przy podejmowaniu kluczowych decyzji.

Popularne dzielnice Krakowa

W Krakowie, jak w wielu dużych miastach regionalnych, największą popularnością wśród najemców cieszy się centrum, czyli dzielnice Stare Miasto oraz Grzegórzki. Dla przedsiębiorców poszukujących biura na wynajem niezmiennie istotna jest kwestia dobrego skomunikowania zresztą miasta. Centrum zapewnia dogodny dojazd z innych regionów miasta. To ważne choćby przy rekrutacji nowych pracowników, którzy z pewnością zwrócą uwagę na to, gdzie zlokalizowane jest biuro, do którego będą musieli codziennie dojeżdżać. Centralna lokalizacja zapewnia dobry dojazd z pozostałych dzielnic rozsianych po mapie.

Flagowe inwestycje biurowe na mapie Krakowa

Kraków może poszczycić się nowoczesnymi, przyciągającymi uwagę projektami o charakterze biurowym. Na terenie stolicy województwa małopolskiego do użytku zostały oddane takie imponujące projekty, jak: biurowiec Rondo 1 Business Offices (inwestor: Howell Estate, powierzchnia 4000 metrów kwadratowych), biurowiec Aquarius (inwestor: ABP Investments, 10500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) czy kompleks biurowy High5ive (inwestor: Skanska Property Poland, 70000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej, 7000 metrów powierzchni handlowej i usługowej).

W Krakowie wciąż się buduje…

Stolica województwa małopolskiego jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia inwestorów prywatnych oraz deweloperów. Dostrzegają oni utrzymujący się w tym mieście potencjał. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w kraju, przedsiębiorcy wciąż starają się utrzymywać i rozwijać swoje firmy. W efekcie część przedsiębiorców nie idzie w kierunku redukcji zajmowanej przestrzeni biurowej, lecz jej powiększenia. Dzięki temu mają oni możliwość zatrudniać kolejnych pracowników i dalej rozwijać swoje przedsiębiorstwa.
Na terenie Krakowa wciąż znajduje się całkiem sporo atrakcyjnych gruntów pod budowę inwestycji komercyjnych. Deweloperzy i prywatni inwestorzy starają się w miarę możliwości wprowadzać je do swoich portfeli gruntów budowlanych, lub od razu realizują na nich swoje aktualne projekty komercyjne. Na krakowskim rynku nie można stwierdzić zastoju w sektorze nieruchomości biurowych. W mieście wciąż przybywa nowoczesnych powierzchni biurowych na wynajem. Deweloperzy zdają się pozostawać w optymistycznych nastrojach i kontynuują rozpoczęte już budowy. Do realizacji trafiają także nowe inwestycje. Konkurencja na rynku jest obecnie spora, jednak zainteresowanie biurami na wynajem w Krakowie jest a ten moment na tyle wysokie, że inwestorzy i deweloperzy nie obawiają się większych trudności przy przeprowadzaniu procesu komercjalizacji swoich obiektów.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora