rynek nieruchomości na wynajem

Flex office – elastyczne biura podbijają rynek nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym

copernico-p_kICQCOM4s-unsplash
Flex office, czyli elastyczne biura, podbijają rynek nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym. Czy stanowią konkurencję dla tradycyjnych biur na wynajem? Nie zapowiada się, aby flexy miały zdominować rynek. Są jednak bardzo dobrą alternatywą dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozwijają działalność, lub firm posiadających wielu pracowników rozsianych w różnych lokalizacjach.

Spis treści:
Rynek nieruchomości w segmencie biurowym przechodzi metamorfozę
Home office nie dla każdego
Flexy idealne dla osób pracujących hybrydowo
Czym są flex office?
Dla kogo biura flex są korzystne?
Rynek bogaty we flexy – na co mogą liczyć najemcy biur?
Flex office nowym trendem na rynku
Czy flexy zagrożą tradycyjnym biurom?

Rynek nieruchomości w segmencie biurowym przechodzi metamorfozę
Sektor biurowy w dalszym ciągu przechodzi metamorfozę. Nowe trendy pracownicze wciąż się jeszcze kształtują. Zapalnikiem do zmiany był niewątpliwie wybuch pandemii koronawirusa w kraju. Kiedy pracownicy zostali oddelegowani do wykonywania swoich obowiązków z domowego zacisza, szybko okazało się, że taka forma pracy jest dla wielu osób odpowiednia. Moza tu zarówno o pracownikach, jak również ich pracodawcach. Dla pracowników praca z domu okazała się być po prostu wygodna, a dla wielu przedsiębiorców oznaczała po prostu oszczędności. Brak konieczności utrzymywania stanowiska do pracy stacjonarnej oznaczał brak konieczności wynajmowania dużej powierzchni biurowej.

Home office nie dla każdego
O ile początkowo praca zdalna wydawała się większości osób idealnym rozwiązaniem, to niestety nie dla każdego. Wielu pracowników zaczęło wyrażać chęć powrotu do biura. Dla części osób praca w domu odbierała przyjemność ze spędzania czasu w domowym zaciszu po wypełnieniu obowiązków. Część pracowników nie posiadała zwyczajnie odpowiednich warunków, aby wypełniać obowiązki służbowe z domu. W przypadku jednych chodziło o brak odpowiedniego sprzętu biurowego, a innych – brak możliwości wydzielenia cichego miejsca do pracy. W przypadku takich osób korzystne okazało się skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań biurowych oferujących elastyczne powierzchnie najmu.

Flexy idealne dla osób pracujących hybrydowo
O ile home office nie sprawdził się w przypadku wszystkich pracowników tak samo korzystnie, o tyle wiele osób zgłaszało chęć wykonywania obowiązków służbowych poza stacjonarnym biurem choćby częściowo. W efekcie na rynku pojawił się nowy trend pracy w systemie hybrydowym. Pracownicy część obowiązków wykonują w stacjonarnym biurze, a część zdalnie. Z rozwiązania takiego chętnie korzystają osoby, które ze względu za zajmowane stanowisko, muszą pojawiać się w biurze na spotkania biznesowe, jednak nie wszystkie ich obowiązki muszą być wykonywane w tym miejscu. Duże przedsiębiorstwa, które posiadają pracowników rozsianych po różnych lokalizacjach, zdecydowało się na wynajęcie powierzchni flex, aby zapewnić im komfortowe miejsce do pracy, z którego mogą korzystać w dowolnej chwili, według potrzeb. Co więcej, takie biura nie są sztywno przypisane konkretnym pracownikom firmy, więc z biurek do pracy może naprzemiennie korzystać kilka osób. To bardzo korzystne rozwiązanie, zarówno pod kątem finansowym dla pracodawcy, jak i elastyczności pracy – dla pracowników.

Czym są flex office?
Flex office, czyli elastyczne powierzchnie biurowe, wywodzą się z Ameryki, gdzie powstały w latach 90-tych XX wieku. Biura typu flex stanowią połączenie elastyczności i personalizacji miejsca do wykonywania obowiązków służbowych. Oznacza to, że o ile działają podobnie jak polskie co-workingi, to jednak uwzględniają konkretne wymagania danego przedsiębiorcy, których jest ich najemcą. Biura w formule flex office są najczęściej dostępne w dedykowanych temu rozwiązaniu budynkach biurowych. Często można je również wynająć w dużych centrach biznesowych, które nastawione są na posiadanie szerokiego rodzaju biur do wynajęcia.

Dla kogo biura flex są korzystne?
Biura typu flex office mogą stanowić bardzo korzystne rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, którzy dopiero rozwijają swoje firmy i nie potrzebują dużych biur na długoletni wynajem. To takie bardzo korzystne rozwiązanie dla start-upów, które skupiają się na znalezieniu odpowiedniego modelu biznesowego by rentownie prowadzić działalność.

Rynek bogaty we flexy – na co mogą liczyć najemcy biur?
W segmencie biurowym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce cały czas przybywa nowoczesnych powierzchni typu flex. Oferta flex office jest bogata zwłaszcza w największych miastach regionalnych w kraju oraz w stolicy.
Na co może liczyć przedsiębiorca, który chce wynająć elastyczne biuro? Oferty na rynku są bardzo różnorodne. Na najemców czekają pomieszczenia biurowe o bardzo różnorodnej powierzchni – od kilku, do kilkunastu metrów kwadratowych. Mogą oni przy tym zdecydować, czy chcą wynająć wyposażone biura, czy też posiadają swoje meble. Standardowo jednak najemcy chętnie korzystają z biur wyposażonych w biurko do pracy oraz podstawowe urządzenia biurowe jak drukarka czy skaner. Brak sali konferencyjnej w pomieszczeniu biurowym nie jest problemem. Biurowce, które oferują przestrzenie flex do wynajęcia, najczęściej są wyposażone w osobne sale konferencyjne, które można wynajmować na godziny. Dzięki temu najemcy mogą korzystać z nich wedle potrzeb i płacić jedynie za czas użytkowania. W sytuacji, kiedy nie potrzebują korzystania z sali konferencyjnej, odchodzi im koszt jej utrzymania, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Umowy na wynajem powierzchni biurowych typu flex podpisywane są zazwyczaj na krótki czas, na przykład kilka miesięcy. Dzięki temu w sytuacji, kiedy zapotrzebowanie na przestrzeń się zwiększy lub zmniejszy, mogą oni podpisać nową umowę na wynajem odpowiedniej w danym momencie powierzchni biurowej.

Flex office nowym trendem na rynku
Pozycja elastycznych powierzchni biurowych na wynajem umocniła się w ostatnim czasie. Za sytuację tę niewątpliwie odpowiada pandemia koronawirusa, która zmieniła zwyczaje pracownicze w wielu przedsiębiorstwach. Powierzchni flex na wynajem przybywa. Ich rosnąca liczba dostrzegalna jest nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich. Na wynajęcie elastycznej przestrzeni biurowej coraz częściej mogą liczyć również przedsiębiorcy z mniejszych miejscowości. Dzięki temu wachlarz wyboru biur flex do wynajęcia stale się zwiększa. Pozytywny odbiór ze strony przedsiębiorców został dostrzeżony przez biurowych deweloperów. Można się więc spodziewać, że w kolejnych latach w dalszym ciągu na rynku będzie przybywać elastycznych powierzchni biurowych do wynajęcia.

Czy flexy zagrożą tradycyjnym biurom?
Wielu ekspertów rynku zadaje sobie pytanie, czy biura typu flex stanowią konkurencję dla tradycyjnych biur i sprawią, że te drugie znikną z rynku? Z pewnością nie ma się co obawiać takiego scenariusza. Dla wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu posiadanie własnej przestrzeni biurowej jest ważne. Dla części wynika to z profilu działalności firmy, dla części z wygody i poczucia większego komfortu.
Dla dużych korporacji rezygnacja ze stacjonarnego biura i wynajmowanie jedynie elastycznych powierzchni biurowych mogłaby się okazać nieopłacalnym rozwiązaniem. Im większa przestrzeń flex do wynajęcia, tym wyższe będą comiesięczne opłaty. Ponadto wiele firm w dalszym ciągu chętnie korzysta z przestrzeni coworkingowych i nie potrzebuje wynajmować dodatkowo biur flex.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora