Inwestycje publiczne

Zrewitalizują zabytkową kamienicę w centrum Łodzi

Kamienica_Tuwima (1)

Oddział Centralny Mostostalu Warszawa podpisał umowę na rewitalizację nieruchomości położonej przy ul. Tuwima 46 w Łodzi. Zadanie inwestycyjne będzie polegało na przebudowie, nadbudowie, rozbudowie oraz zmianie sposobu użytkowania zespołu zabytkowych budynków. Wartość kontraktu wynosi blisko 29 mln zł brutto. Zleceniodawcą jest miasto Łódź. 

Działka, na której będzie przebiegać budowa, znajduje się blisko Dworca Multimodalnego Łódź Fabryczna, parku im. Stanisława Moniuszki czy kompleksu EC1 Łódź – Miasto kultury. Projekt współfinansowany jest także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Dzięki restauracji budynków ponownie zostaną uwydatnione walory przestrzenno-architektoniczne Łodzi.

Kamienica_Tuwima (4)

– Wykonamy rewitalizację zespołu budynków w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W ostatnich latach Oddział Centralny przeprowadził dwie inwestycje rewitalizacyjne w Warszawie, istotne dla ożywienia kulturalnego i przestrzeni publicznej dzielnicy Pragi; są to świetnie dziś prosperujące Centrum Kreatywności Targowa, za budowę, którego docenił nas ostatnio Marszałek Województwa Mazowieckiego i znajdujące się po sąsiedzku Muzeum Warszawskiej Pragi. Budowa obydwu obiektów z uwagi na swój historyczny charakter przebiegała pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Budynek frontowy przy ulicy Tuwima w Łodzi znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co również nakłada na nas określone obowiązki w zakresie wykonawstwa – zaznaczył Darek Jarek, Dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego Mostostalu Warszawa.

Rewitalizacja kamienic przy ulicy Tuwima jest częścią Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, obejmującej łącznie osiem projektów. Inwestycja jest usytuowana w obrębie centrum strefy wielkomiejskiej, czyli jednej z najbardziej zaniedbanych części miasta, a zarazem kluczowej dla jego funkcjonowania i budowania tożsamości łodzian. Tereny Śródmieścia charakteryzują się również najstarszą i najlepiej ukształtowaną urbanistycznie miejską strukturą. Znajduje się tam najwięcej okazałych budynków mieszkalnych i fabrycznych. Jest to również obszar gęstej zabudowy historycznej z przełomu XIX-XX wieku, która wymaga intensywnej rewitalizacji i uzupełnień.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora