komentarze, opinie, gospodarka

Zielone biurowce i centra handlowe w Polsce – wzrost o 44 proc.

Colliers_Andrzej Gutowski.comW Polsce jest już 357 nieruchomości komercyjnych posiadających certyfikat bądź precertyfikat w systemach BREEAM i LEED. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba certyfikatów wzrosła o ponad 44 proc. Największą popularnością niezmiennie cieszy się BREEAM, w ramach którego certyfikat pozyskało do dzisiaj 75 proc. zielonych budynków – wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce | Certyfikacja w liczbach 2016”  Colliers International.

Od pierwszego zielonego certyfikatu przyznanego w Polsce mija w tym roku 6 lat. W tym czasie na naszym rynku przyjęły się dwa międzynarodowe standardy oceny budynków – amerykański LEED i brytyjski BREEAM.

W ubiegłym roku 63 proc. całego rynku stanowiły certyfikacje budynków na etapie projektu i budowy. Z analizy poszczególnych systemów certyfikacji wynika, że BREEAM jest stosowany niemalże w tym samym stopniu wśród istniejących (46 proc.), jak i projektowanych budynków (54 proc.). Z kolei system LEED wykazuje znaczącą przewagę w certyfikacji budynków już na etapie procesu projektowego  (ponad 90 proc.).

– Biurowce wciąż pozostają wiodącym typem zielonych budynków i stanowią 70 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce. Ponad trzy razy mniej certyfikowanych budynków znajduje się w sektorze handlowym – aktualnie 79 projektów. Z kolei na sektor magazynowy przypada 25 certyfikowanych budynków magazynowych i produkcyjnych – mówi Andrzej Gutowski, starszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

Obecnie blisko 47 proc. zielonych budynków znajduje się w Warszawie, gdzie na przestrzeni ostatniego roku odnotowano 42 nowe certyfikacje. Wśród miast regionalnych największy przyrost certyfikowanych obiektów miał miejsce kolejno we Wrocławiu (9), Krakowie (8) oraz Gdańsku (7).