rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Zabytkowe dwory i pałace jako nieruchomości inwestycyjne

zamek
Zabytkowe dwory i pałace mogą stanowić doskonałe nieruchomości pod inwestycje. Ważne, aby inwestor posiadał dopracowany pomysł biznesowy a także dysponował odpowiednim zapleczem finansowym na realizację swojego przedsięwzięcia.

Spis treści:
Stare-nowe nieruchomości inwestycyjnego
Inwestycja komercyjna, która może wysoko procentować
Oryginalność jest w cenie
Działka na znaczenie
Atrakcyjna nieruchomość inwestycyjna?
Inwestowanie w zabytkową nieruchomość musi być przemyślane
Zaplecze finansowe zapewni bezpieczeństwo
Zabytkowe nieruchomości czekają na właścicieli

Inwestowanie w nieruchomości takie jak zabytkowe dwory i pałace może okazać się doskonałym pomysłem inwestycyjnym. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że inwestycja tego rodzaju obarczona jest sporym ryzykiem. Inwestor, który zechce podjąć się realizacji projektu inwestycyjnego poddając renowacji zabytkowy obiekt, musi posiadać dużą wiedzę i odpowiednie zaplecze finansowe.

Stare-nowe nieruchomości inwestycyjnego

Zabytkowe dwory i pałace są obiektami, które posiadają bardzo duży potencjał. Niemniej jednak wielu inwestorów omija zabytkowe nieruchomości szerokim łukiem. Taka postawa nie powinna dziwić, ponieważ inwestowanie w zabytkowy obiekt może okazać się ryzykowne. Z tego względu pałacami i dworami, które wymagają renowacji, częściej interesują się inwestorzy posiadający duże doświadczenie inwestycyjne.

Inwestycja komercyjna, która może wysoko procentować

Zabytkowe obiekty to nieruchomości komercyjne nie dla każdego. Zdecydowanie powinny one stanowić obiekt zainteresowania inwestorów z doświadczeniem i zasobnym portfelem. Takim, którzy zdają sobie sprawę z faktu, że zabytkowe dwory i historyczne pałace to wymagające nieruchomości. Obiekty te, pomimo dużego ryzyka, mogą jednak okazać się bardzo lukratywną inwestycją komercyjną.

Oryginalność jest w cenie

Tym, co stanowi niewątpliwy atut zabytkowych obiektów, jest ich oryginalność. Zabytkowe dwory i pałace przyciągają nie tylko inwestorów, ale także osoby, które będą korzystały z usług odrestaurowanych nieruchomości historycznych. Te unikatowe nieruchomości same w sobie mogą stanowić doskonałą promocję i przyciągną gości i klientów. Aby uzyskać taki efekt, zabytkowa nieruchomość musi jednak przyciągać swoim niepowtarzalnym urokiem.

Na drodze do realizacji tego celu stają jednak niejednokrotnie skomplikowane wymagania formalno-prawne, komplikujące choćby prace budowlano-remontowe. Z tego względu odnawianie historycznego obiektu może okazać się dla inwestora bardzo kłopotliwe. Dodatkową przeszkodą może się okazać konserwator zabytków, który ograniczy i narzuci inwestorowi przebieg prac renowacyjnych. Odnawianie nieruchomości będących pod ochroną konserwatora zabytków może okazać się nie tylko bardziej kłopotliwe, ale również droższe z uwagi na konieczność korzystania z droższych materiałów budowlanych i wykończeniowych.

richard-clark-8tS8ywl126Q-unsplash

Działka na znaczenie

Wielkość i kształt działki, na której posadowiony jest dwór czy zamek, ma ogromne znaczenie. Inwestor poza samym budynkiem powinien bowiem przemyśleć, gdzie będzie znajdował się parking dla gości. Duży teren oznacza też wiele możliwości adaptacyjnych. Stworzenie przestrzeni do relaksu, sportu czy możliwość wybudowania dodatkowego budynku na terenie działki mogą stanowić bardzo duży atut. Wspomniany wcześniej parking jest podstawą, ponieważ goście obiektu, czy będzie on zaaranżowany na hotel, czy na salę weselną czy centrum konferencyjne, będą chcieli pozostawić swoje samochody na terenie nieruchomości.

Atrakcyjna nieruchomość inwestycyjna?

Zabytkowe dwory i pałace wyróżniają się tym, że każdy z tych obiektów jest inny. Ich niebanalna i niecodzienna architektura sprawia, że same w sobie mogą stanowić doskonałą reklamę dla działalności, jaka będzie prowadzona na ich terenie.
Dla przykładu, jeśli inwestor zdecyduje się urządzić w zabytkowym dworze centrum konferencyjne, to z pewnością przyciągnie do siebie gości biznesowych, którym zależy na urządzeniu konferencji czy szkolenia w nietuzinkowej oprawie.
Zabytkowy dwór sprawdzi się także doskonale jako dom weselny. Obecnie pary, które biorą ślub, często stawiają na wytworne wesele. Wspaniały, klimatyczny dworek będzie stanowił piękną oprawę do zdjęć ślubnych.
Z kolei jeśli inwestor postano na historyczny hotel, który zaadaptuje na luksusowy hotel, to z całą pewnością znajdą się chętni goście, którzy będą chcieli spędzić noc w zamkowych komnatach. W przypadku takich projektów atutem jest fakt, że goście są w stanie zapłacić za nocleg więcej niż w standardowym hotelu wysokiej klasy, ponieważ nocleg w komnacie jest dla nich sam w sobie niecodzienną atrakcją.
Inwestor, który zdecyduje się ulokować środki w zabytkową nieruchomość, może liczyć na spory przychód w sytuacji, gdy projekt okaże się trafioną inwestycją. Dla przyszłych gości korzystanie z tego rodzaju historycznych nieruchomości samo w sobie może stanowić niezapomniane przeżycie i pamiątkę na lata.

Inwestowanie w zabytkową nieruchomość musi być przemyślane

Proces inwestycyjny związany z lokowaniem kapitału w zabytkowy dwór czy pałac powinien zostać przez inwestora dokładnie przemyślany. Przed dokonaniem zakupu tego rodzaju nieruchomości inwestycyjnej warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy posłużą inwestorowi radą, czy wybrany przez niego pałac lub dwór ma szansę na bycie dobrą lokatą kapitału.
Inwestor powinien też przeliczyć, czy zabytkowa nieruchomość komercyjna, której zakupem jest zainteresowany, wymaga gruntownego remontu. Niezależnie od tego, czy inwestora czeka kapitalny remont czy tylko powierzchowna renowacja, powinien on liczyć się z możliwym pojawieniem się nieprzewidzianych wydatków. Z tego względu decyzję o zakupie zabytkowego dworu albo pałacu powinni podejmować inwestorzy dysponujący odpowiednim zapleczem finansowym.

Zaplecze finansowe zapewni bezpieczeństwo

Posiadanie przez inwestora odpowiedniego zaplecza finansowego zapewni mu z pewnością większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Nawet, jeśli w trakcie remontu okaże się, że konieczne są dodatkowe prace remontowe, będzie on mógł pokryć ich koszt z zapasów finansowych. Dzięki temu inwestorowi nie będzie groziło opóźnienie realizacji założonego harmonogramu. Jak wiadomo, jest to bardzo ważne, ponieważ w swoim biznes planie inwestor zakłada, jak długo może utrzymywać realizowany projekt inwestycyjny, oraz w jakim terminie powinie zacząć czerpać z inwestycji komercyjnej pierwsze zyski.

Co więcej, jeśli inwestor dobrze przemyśli projekt, to inwestycja taka może zaprocentować dla niego w przyszłości, stając się wizytówkę regionu. Wówczas inwestor może liczyć na wsparcie promocji od np. władz gminy.

Zabytkowe nieruchomości czekają na właścicieli

Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych dostępnych jest całkiem sporo historycznych obiektów. Wiele z nich wymaga gruntownych remontów, jednak można znaleźć też prawdziwe perełki, które nie wymagają wielkiego wkładu finansowego. Inwestorzy mają w czym wybierać, jeśli chodzi o różnorodność lokalizacji, kubatury obiektu, wielkości działki, ceny, stanu technicznego itd. Dzięki temu mogą oni wybrać nieruchomość, która będzie najbardziej dopasowana do planowanej przez nich inwestycji. Istotne jest jednak, aby przed dokonaniem zakupu inwestor zapoznał się z pełną dokumentacją techniczną obiektu, a także jego historią. Należy też pamiętać o wzięciu pod uwagę, czy nieruchomość znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Redakcja
Komercja24.pl