Informacje dnia

Wykańczanie nieruchomości nie będzie tańsze. Ceny materiałów budowlanych stanęły, ale wzrosły koszty usług

tierra-mallorca-NpTbVOkkom8-unsplashWykańczanie nieruchomości nie będzie tańsze. Ceny materiałów budowlanych stanęły, ale wzrosły koszty usług, przez co osoby wykańczające swoje nieruchomości nie mają co liczyć na niższe ceny materiałów i usług. Jak długo potrwa bieżąca sytuacja? Nie należy mieć złudzeń, że cokolwiek szybko się zmieni.

Spis treści:
Właściciele nieruchomości wystawieni na próbę czasu
Tańsze wykończenie mieszkania? Bez szans
Co stoi za wysokimi cenami materiałów wykończeniowych?
Meble na wymiar także stoją wysoko, ale wiele osób się na nie decyduje
Mniejsze mieszkanie = niższy koszt wykończenia
Gdzie śledzić ceny robót budowlano-montażowych?

Właściciele nieruchomości wystawieni na próbę czasu

W obecnych czasach, kiedy gospodarka krajowa jest zachwiana a kredyty hipoteczne w bankach stały się trudno dostępne, osoby kupujące zostały wystawione na ciężką próbę. Wyzwaniem jest obecnie nie wykańczanie mieszkania, a sam jego zakup. Ceny nieruchomości zaczęły wyraźnie rosnąć krótko po wybuchu pandemii koronawirusa, i w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie. To sprawia, że wiele osób musiało odłożyć decyzję o zakupie własnego M. na później. Ciężko jednak określić, kiedy ceny za metr kwadratowy mieszkań zaczną spadać i czy w ogóle do tego dojdzie. Mając to na względzie, w dalszym ciągu wielu kupujących, którzy mają taką możliwość, stara się nabyć lokal mieszkalny. Osoby te są przygotowane nie tylko na wydatki związane z kupieniem mieszkania. Zdają sobie również sprawę z kosztów, jakie przyjdzie im ponosić krótko po zakupie. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego będą to koszty wykończenia i umeblowana. Z kolei w przypadku mieszkań z rynku wtórnego niejednokrotnie dochodzą do tego koszty remontu i napraw.

Tańsze wykończenie mieszkania? Bez szans

Jeszcze do niedawna część kupujących wstrzymywało się z decyzją o podjęciu prac wykończeniowych w nabytym mieszkaniu. Mieli oni bowiem nadzieję, że ceny za materiały wykończeniowe zaczną spadać, dzięki czemu będą mogli taniej wykończyć swoje mieszkanie. Wprawdzie wzrosty cenowe rzeczywiście wyhamowały, jednak mimo wszystko ceny za materiały wykończeniowe nie zaczęły spadać. Wprawiło to w konsternację nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorców, którzy działają w branży wykończeniowej. Jak się jednak okazało, o ile ceny samych materiałów stanęły w miejscu, o tyle wzrosły koszty usług. Tym samym ceny końcowe na fakturach w dalszym ciągu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Co stoi za wysokimi cenami materiałów wykończeniowych?

Dlaczego wciąż jest drogo? Powód tego jest prosty. Wprawdzie ceny samych materiałów wykończeniowych rzeczywiście wyhamowały, to wzrosły koszty usług. Przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją oraz dystrybucją materiałów wykończeniowych, mierzą się obecnie z wysokimi rachunkami. Rekordowo wysokie koszty energii sprawiają, że producenci materiałów wykończeniowych muszą podnosić ceny usług. Maszyny, których używają do produkcji materiałów, zużywają dużo prądu, w związku z czym przedsiębiorcy przenoszą ponoszone przez siebie koszty na klientów.

Meble na wymiar także stoją wysoko, ale wiele osób się na nie decyduje

Wysokie ceny na fakturach od producentów odbijają się negatywnie również na fakturach od wykonawców, które Ci wystawiają swoim klientom. Popularne jest obecnie wybieranie przez właścicieli nieruchomości mebli na wymiar, które idealnie wpasowują się we wnętrza i wykorzystują całą dostępną powierzchnię. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, niejednokrotnie są zaskoczone otrzymywanymi wycenami realizacji mebli na wymiar. Niemniej za wysokimi kwotami nie stoją wyższe stawki wykonawców, a jedynie wyższe opłaty, jakimi są obarczani. Hurtownie, w których nabywane są przez nich materiały meblowe, wystawiają przedsiębiorcom dużo wyższe kwoty na fakturach. Dodatkowo firmy meblarskie posiadają koszty własne, takie jak utrzymanie biura, koszty paliwa, telefonów itp., które po zsumowaniu również wyraźnie wzrosły. W konsekwencji ceny mebli na wymiar wzrosły.
Początkowo przedsiębiorcy skarżyli się na spadek ilości zleceń, jednak osoby, które chcą wykończyć nabyte przez siebie mieszkanie, nie mają już dłużej złudzeń. O ile do niedawna wielu właścicieli mieszkań liczyło na to, że ceny za meble na wymiar zaczną niebawem spadać, o tyle teraz wielu z nich pogodziło się z wyższymi kosztami. Meble na wymiar stanowią dla nich na tyle istotną inwestycję w mieszkanie, że właściciele nieruchomości na powrót zwracają się do przedsiębiorców wykonujących meble na wymiar z prośbami o wyceny. Podobnie jest w segmencie komercyjnym, gdzie konieczne jest wyposażenie biur i lokali handlowych dedykowanymi meblami na wymiar.

Mniejsze mieszkanie = niższy koszt wykończenia

Z uwagi na niekorzystną obecnie sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, część kupujących, którzy są zdecydowani na zakup mieszkania w tych niesprzyjających czasach, poszukuje alternatywnych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest zakup mniejszego lokalu mieszkalnego. Osoba kupująca nie tylko zapłaci mniej za sam lokal mieszkalny, ale również zaoszczędzi na jego wykończeniu pod klucz. Z pewnością tańsze będzie również wyposażenie mieszkania w pełne umeblowanie. Część osób kupujących mieszkania decyduje się na alternatywne rozwiązanie, którym jest częściowe wykańczanie powierzchni mieszkalnej. Wyposażając po jednym pokoju, wedle aktualnych możliwości budżetowych, właściciel mieszkania może rozłożyć koszty pełnego wyposażenia na kilka transz. Dzięki temu nie odczuje aż tak dotkliwie całkowitego kosztu wykończenia mieszkania.

Gdzie śledzić ceny robót budowlano-montażowych?

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował w dniu 22.09.2022 comiesięczny raport na temat wskaźników cen wybranych obiektów budowlanych. Jest to opracowanie Departamentu Handlu i Usług GUS (autorzy: Dariusz Dudek, Bożena Kudelska, Irena Małmyszko, Elżbieta Matusiak, kierujący: Dorota Turek) o tytule „Ceny robót budowlano-montażowych i obiektów budowlanych – lipiec 2022 r.” (źródło: stat.gov.pl). W niniejszej publikacji autorzy zaprezentowali dane o zmianach cen w budownictwie, które zostały zebrane w badaniu przeprowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny w lipcu 2022 r. w wybranych podmiotach prowadzących działalność z zakresu budownictwa. Jak podkreśla Dyrektor Departamentu Handlu i Usług, Ewa Adach – Stankiewicz, dane dotyczące obiektów budowlanych są prezentowane zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB), wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.). Z syntezy raportu, z którego pełną treścią warto zapoznać się na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego, wynika, że „Wszystkie ceny obserwowanych robót budowlano-montażowych były wyższe niż w czerwcu br. Najbardziej wzrosły ceny związane z wykonaniem izolacji i instalacji gazowych. Podniesiono również m.in. ceny związane z wykonaniem ścianek działowych z cegieł budowlanych, betonu komórkowego oraz kształtek szklanych; pokryć dachowych, tynków i okładzin zewnętrznych.” (źródło: stat.gov.pl, raport „Ceny robót budowlano-montażowych i obiektów budowlanych – lipiec 2022 r.”). Warto śledzić raporty publikowane przez analityków Głównego Urzędu Statystycznego, gdyż zapewniają one dostęp do najbardziej aktualnych danych statystycznych.

Redakcja
Komercja24.pl