rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Victoria Dom: Polacy kupują nasze mieszkania w Niemczech

Mat.Victoria.Dom.Berlin
Victoria Dom nie zwalnia tempa – w I kwartale 2021 r. planuje oddanie do użytku blisko 600 nowych lokali. W ciągle rozbudowywanej ofercie są także mieszkania w Berlinie i Lipsku. W najbliższych miesiącach ruszą dwie kolejne inwestycje. Najnowszy trend to zainteresowanie polskich klientów lokalami dewelopera za naszą zachodnią granicą.

Spis treści:
Cena mieszkania razy cztery, metraż razy dwa
Kierunek: mieszkanie na własność

– Zauważyliśmy zainteresowanie polskich klientów naszymi zagranicznymi inwestycjami, pierwsze umowy zostały już podpisane w niemieckim biurze sprzedaży. Mieszkania kupowane są zarówno w celach inwestycyjnych jak i na własny użytek – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom. Deweloper na niemieckim rynku prowadzi w sumie 9 projektów. Dotychczas oddano dwie inwestycje w Berlinie. Kolejne dwie są w budowie. W tym roku zaplanowano rozpoczęcie prac nad kolejnymi nieruchomościami w Berlinie i Lipsku. – Nasze inwestycje w Niemczech nie są tak dużymi przedsięwzięciami jak te w Polsce, ale pod względem wartości są zbliżone do średnich projektów realizowanych przez nas w Warszawie. Planujemy nasz biznes na długie lata i rozwijamy się także na niemieckim rynku. Priorytetowy jest jednak ciągle rynek krajowy – dodaje wiceprezes Victorii Dom. Zapowiada też wprowadzenie do sprzedaży w I kw. 2021 r. 600 nowych mieszkań w kraju.

Cena mieszkania razy cztery, metraż razy dwa

Oczywiste są różnice między rynkiem polskim, a niemieckim. – Ceny wyglądają podobnie, choć w Polsce w złotówkach, a w Niemczech w euro. Koszty budowy w Niemczech są przy tym znacznie wyższe. Przede wszystkim wynika to z przepisów prawnych oraz faktu, że w Niemczech w sprzedaży są mieszkania pod klucz. Kolejna sprawa to preferencje nabywców. Funkcjonalne, dwupokojowe lokale o powierzchni nieco ponad 40 m2 to bardzo dobrze skrojony produkt w Polsce. Natomiast w Niemczech kompaktowe mieszkanie to cztery pokoje w lokalu o powierzchni co najmniej 80 m2.– wyjaśnia W. Wasiluk. Przewiduje też, że wraz z zasobnością portfela rodaków te oczekiwania będą się zmieniać i z czasem będziemy kupować w Polsce coraz większe mieszkania. Początek takiego trendu deweloperzy zaczęli obserwować pod koniec ubiegłego roku. Niewątpliwie przyczynił się do tego lockdown wywołany pandemią – konieczność spędzania dłuższego niż dotychczas czasu w domu spowodowała, że dostrzegliśmy potrzebę posiadania większej przestrzeni do swobodnego funkcjonowania.

Kierunek: mieszkanie na własność

– W Niemczech mocno rozwinięty jest rynek najmu, ale w obliczu rosnących kosztów czynszów posiadanie własnego mieszkania staje się coraz bardzo atrakcyjne. Popyt w takich miastach jak Berlin czy Lipsk systematycznie rośnie – wyjaśnia wiceprezes Victorii Dom. Według raportu DSGV (Deutscher Sparkassen- und Giroverband) ponad połowa (57 proc.) najemców chętnie mieszkałaby we własnych mieszkaniach. Powodem są rosnące czynsze, chęć poprawy jakości życia, ale także skorzystanie z bardzo tanich obecnie kredytów. Chęć kupna mieszkanie na własność deklaruje prawie jedna trzecia (31 proc.) osób w wieku 20-50 lat. W grupie 20-29 lat jest to już co drugi najemca. W Polsce potrzeba mieszkania „na swoim” jest zdecydowania bardziej widoczna. Z badań Eurostatu wynika, że 86 proc. polskich mieszkań zamieszkują ich właściciele.

Źródło: Victoria Dom.