Z życia spółek

Udany debiut w czasie pandemii – podsumowanie 6 miesięcy działalności CIC Warsaw

biznesman
Cambridge Innovation Center (CIC) to dostawca jednej z najnowocześniejszych przestrzeni biurowych na świecie. Pod koniec czerwca 2020 roku pierwsi najemcy zaczęli korzystać z biur zlokalizowanych w Varso Place w sercu Warszawy, kompleksie z docelowo najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej.

Przygotowania do otwarcia i początek działalności Kampusu Innowacji przypadł na niełatwy czas szalejącej pandemii. Jak się okazało, przy dobrym planowaniu i elastyczności zarządzających, od samego startu udało się wdrożyć zasady bezpieczeństwa dopasowane do aktualnej sytuacji, dzięki czemu użytkownicy bez obaw korzystają z pełnej infrastruktury. Ważnym punktem, który nadaje kierunek i pozycjonuje CIC jako istotną organizację biznesową, było podpisanie listu intencyjnego z wiceprezydentem Warszawy, Michałem Olszewskim, o współpracy Fundacji Venture Café (siostrzanym podmiotem CIC) z miastem stołecznym Warszawa przy projekcie Warszawa 2030.

 

 

Jednym z elementów wyróżniających CIC na tle innych operatorów przestrzeni biurowych jest budowanie i aktywizowanie społeczności oraz tworzenie warunków wspierających ich rozwój. Służą temu przede wszystkich tematyczne huby: Proptech Hub zarządzany przez Proptech Foundation, IoE (Internet of Everything) Hub, którego operatorem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Cosmic Hub pod opieką Polskiej Agencji Kosmicznej. Ich celem jest skupianie przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów z różnych branż, by dzielić się wiedzą, nawiązywać kontakty i czerpać z synergii, która się tworzy wokół danego sektora. W pierwszym etapie działalności zostały otwarte dla wszystkich office hours, podczas których każdy może porozmawiać z ekspertami z danej dziedziny i edukować się w wybranym temacie.

W ramach Kampusu Innowacji wyodrębniony jest też Trend House – przestrzeń i klub dla liderów, innowatorów i twórców wysokiego szczebla. Misją, która przyświeca zorientowanej wokół niego społeczności jest inspirowanie do działania, kreowanie nowatorskich idei, budowanie atmosfery współpracy do tworzenia przełomowych inicjatyw i projektów.

 

 

Choć CIC funkcjonuje od pół roku, już widać w jaki sposób dobry pomysł można szybko przekuć w dobry biznes. Przykład firmy Forlogistic pokazuje, że w CIC można spotkać realnych partnerów biznesowych. Współzałożyciele projektu poznali się na hackathonie organizowanym w Kampusie Innowacji. W ramach nagrody freelancerzy otrzymali 3-miesięczne darmowe członkostwo w CIC Warsaw. Stworzyli platformę umożliwiającą wynajem powierzchni magazynowych na krótki termin w rozliczeniu dobowym. Tym innowacyjnym rozwiązaniem udało im się przekonać inwestorów i uzyskać pierwszą rundę inwestycji w wysokości 500 000 zł. To był krok, który pozwolił na zatrudnienie pierwszych pracowników i stworzenie produktu we wczesnej fazie rozwoju firmy. W międzyczasie Forlogistic stał się już komercyjnym klientem CIC Warsaw, który konsekwentnie rozwija biznes, dzięki czemu otrzymał 1 000 000 zł w drugiej rundzie inwestycyjnej.

mat.pras.