Informacje dnia

Reprezentacyjna kamienica w Bielsku-Białej zachwyca wyglądem sprzed wieku

ZDJ_2Do odnowionych zabytkowych budynków w centrum Bielska-Białej dołącza kamienica u zbiegu ulic Barlickiego i 11 Listopada. Trudnej misji zaprojektowania jej przebudowy i przewrócenia do stanu świetności sprzed stu lat podjęła się pracownia Archas Design.

Pod koniec XIX wieku Bielsko i Biała były ważnymi ośrodkami przemysłowymi. Obok fabryk wznoszono w nich bogato zdobione wille, kamienice i reprezentacyjne gmachy inspirowane w dużej mierze architekturą wiedeńską, do czego nawiązuje popularne do dziś określanie Bielska-Białej „Małym Wiedniem”. Największy wpływ na architekturę kształtującą wizerunek miasta mieli w tamtym okresie miejscowi architekci, m.in. Karol Korn, któremu niektórzy przypisują również autorstwo projektu remontowanej właśnie kamienicy mieszczańskiej w narożu ulicy 11 Listopada 2 i Barlickiego 4. Ten okazały, sześciokondygnacyjny budynek, wzniesiony został pod koniec XIX wieku. Łączy w sobie różne style architektoniczne z cechami neobarokowymi i klasycystycznymi.

Już teraz podziwiać można odrestaurowane na zewnątrz wyższe kondygnacje kamienicy. Elewacje ozdabiają liczne ornamenty podkreślające eklektyczny charakter budowli. Na szczególną uwagę zasługują bogato zdobione pilastrami obramienia okienne oraz gzymsy. Wyróżniającym się charakterystycznym detalem kamienicy są przykuwające uwagę odnowione kariatydy (podpory w formie ludzkich postaci). Zaskakujące efekty wizualne uzyskano też na biało-szarych boniowanych ścianach, które w zależności od pory dnia tworzą różne kolorystycznie światłocienie.

Jeszcze w tym roku kamienica powinna ukazać się mieszkańcom w pełnej krasie. Tym samym ma szansę dołączyć do zaszczytnego grona wyremontowanych w ostatnim czasie zabytkowych budynków, które staraniem ich właścicieli i władz miasta mają na powrót przywrócić Bielsku-Białej zaszczytne miano „Małego Wiednia”.

mat.pras.