Informacje dnia

Rekord lutego na rynku nieruchomości u deweloperów

tabela 1
Luty był rekordowy na rynku nieruchomości u deweloperów w Polsce. Tak dobrego lutego deweloperzy nie mieli od ponad dwóch dekad. Porównując dane GUS dotyczące mieszkań oddanych do użytku w miesiącu lutym na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, to tegoroczny miał najlepszy wynik w historii. Po słabszym styczniu, w zeszły miesiącu nastąpiło mocne przyspieszenie, oddano blisko 18,5 tys. nowych mieszkań, z czego rekordową liczbę 10,27 tys. oddali deweloperzy. Próg 10 tys. był już przez nich w historii wielokrotnie bity, ale nigdy nie w lutym.

Spis treści:
Najlepszy luty w historii dla deweloperów
Mieszkania na wagę złota

Branża budowlana osiągnęła rekordowe wyniki, jednak jest to efektem dobrej koniunktury. Natomiast cieszą inne dane – w lutym rozpoczęto budowę 17 855 mieszkań, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do lutego 2021. Z tego deweloperzy rozpoczęli budowę 11 320 mieszkań, co stanowi wzrost o 14,6% w stosunku do lutego 2021.

Początek roku na rynku pierwotnym nie zapowiadał się zbyt obiecująco, ale widać już, że było to chwilowe, bo deweloperzy nie próżnowali w drugim miesiącu tego roku i odrobili straty. Dotyczy to zarówno budowy inwestycji już rozpoczętych jak i zakończonych.

– Początek każdego roku jest z reguły słabszy, z tego względu, że deweloperzy chcą zakończyć swoje budowy, przed przyjściem Nowego Roku. Zawsze jestem ostrożna w porównywaniu danych miesiąc do miesiąca. Sytuację na rynku nieruchomości powinno się oceniać kwartał do kwartału, bo to dopiero daje podstawę do wyciągania wniosków. Cieszy jednak fakt, że pomimo wysokich stóp procentowych i wielu trudności z tym związanych rynek mieszkaniowy radzi sobie bardzo dobrze. Warto zauważyć, że w lutym liczba rozpoczętych budów była większa, niż liczba oddanych mieszkań – podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Najlepszy luty w historii dla deweloperów
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkań oddanych do użytku w lutym wyniosła 18 420, to o 13,2 proc. więcej niż roku temu i najwięcej w historii. Z czego deweloperzy przekazali aż 10 270 mieszkań, o 12,7 proc. więcej, niż w lutym 2021 r. W zeszłym miesiącu rozpoczęli oni także budowę 11 320 nowych mieszkań. To najwyższy lutowy wynik w historii – o prawie 15% wyższy niż przed rokiem i o ponad połowę wyższy niż przed miesiącem.

Mieszkania na wagę złota
Choć można zaobserwować spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi, to deweloperzy nie wstrzymują swoich inwestycji. Dziś każde mieszkanie jest niemalże na wagę złota. Zdają sobie dziś z tego sprawę inwestorzy i firmy zajmujące się najmem instytucjonalnym. Od początku wojny w Ukrainie, granicę z Polską przekroczyło blisko 2,2 mln uchodźców i każdego dnia jest ich więcej. Nie każdego z nich będzie stać na zakup mieszkania, ale każdy potrzebuje dachu nad głową. W całym kraju jest średnio o 60% mniej wolnych mieszkań niż jeszcze miesiąc temu, mimo wciąż rosnących cen.
– Największy spadek ofert notujemy na naszym portalu dla mieszkań dwu i trzy pokojowych, najmniejsze zainteresowanie jest kawalerkami. Już pod koniec zeszłego roku można było zauważyć tendencję wzrostową na rynku najmu. Teraz mieszkania znikają w tempie błyskawicznym mimo cen, które w tak krótkim czasie poszybowały w górę aż o 20% – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl
Źródło: REDNET 24, tabelaofert.pl.