Inwestycje publiczne

Polskie galerie handlowe zmieniają się dla najemców i klientów

dieter-de-vroomen-452887-unsplash
Polskie galerie handlowe zmieniają się dla najemców i klientów. To już nie tylko centra zakupowe, ale miejsca do spędzania wolnego czasu. Na terenach tych handlowych nieruchomości komercyjnych tworzone są place zabaw, organizowane są różnego rodzaju eventy i koncerty. Dzięki takim działaniom, polskie galerie handlowe są bardzo chętnie odwiedzane przez młode pokolenie.

Spis treści:
Galerie handlowe w Polsce
Trudny czas już za galeriami
Rodzice z dziećmi mile widziani
Miejsce dla biznesu
Od ubrań po spożywkę
Spotkania z przyjaciółmi? Może być w galerii
Przestronne parkingi zachęcają
Eventy wabikiem na odwiedzających
Galerie handlowe trzymają mocną pozycję
Galerie handlowe w Polsce
W Polsce powstaje dużo galerii handlowych. Miastem, które może poszczycić się ich dużą ilością, jest na przykład Wrocław. Znajdują się one praktycznie w każdej dzielnicy miasta. Wrocławianie mogą odwiedzać Wroclavię, Arkady Wrocławskie, Tarasy Grabiszyńskie, Renomę, Sky Tower, Magnolię Park, Pasaż Grunwaldzki, Galerię Dominikańską, Centrum Korona, Astra czy Aleja Bielany.
Na mapie miasta rozsianych jest jeszcze dużo mniejszych obiektów handlowych. Dzięki temu mieszkańcy miasta mają szerokie pole wyboru.
Dla centrów handlowych tak duża liczba innych obiektów komercyjnych o tej samej funkcji stanowi konkurencję. Z tego względu właściciele galerii starają się przyciągnąć najemców do swoich centrów, wychodząc poza ofertę zakupową.

Trudny czas już za galeriami
Centrum handlowym w Polsce nie było łatwo w ostatnich latach. Pandemia koronawirusa sprawiła, że galerie handlowe praktycznie opustoszały. Sklepy były zamknięte i prowadziły sprzedaż swoich towarów wyłącznie online, strefy gastronomiczne także świeciły pustkami. Pandemia nie oszczędziła też kinowych multipleksów, które są zlokalizowane w większości dużych galerii handlowych.
Dopiero, kiedy rząd zniósł tymczasowy lockdown, właściciele i najemcy obiektów handlowych mogli odetchnąć z ulgą. Niemniej na ponowne zaludnienie galeryjnych alejek musieli jeszcze poczekać. Wielu Polaków w dalszym ciągu wolało robić zakupy online, niż udawać się do stacjonarnych sklepów.
Obecnie sytuacja wydaje się być unormowana. Kupujący ponownie powrócili do galerii, korzystając z oferty sklepowej i gastronomicznej. Po części za przyciągnięciem najemców do centrów handlowych stoją eventy, jakie organizowane są na ich terenach, zarówno wewnątrz, jak i przed budynkami.

Rodzice z dziećmi mile widziani
Nowoczesne galerie handlowe udowadniają coraz częściej, że są miejscami otwartymi dla rodzin z dziećmi. W wielu obiektach tego typu swoją działalność prowadzą sale zabaw. Dodatkową, nieodpłatną atrakcją są również niewielkie strefy zabaw, często zlokalizowane w obrębie stref gastronomicznych. Obok toalet pojawiają się pokoje dla matki z dzieckiem, gdzie znajduje się nie tylko przewijak, ale również fotel do karmienia a nawet mikrofalówka do podgrzania mleka czy posiłku.
W galeriach handlowych organizowane są ponadto liczne wydarzenia, których odbiorcami są dzieci. Wydarzenia te są nieodpłatne i przyciągają licznie rodziny, które poszukują weekendowej rozrywki dla swoich pociech.

Miejsce dla biznesu
Właściciele centrów handlowych nie zapominają o biznesie. W wielu obiektach handlowych powstają strefy co-workingowe, z których mogą korzystać freelancerzy i osoby pracujące zdalnie lub hybrydowe. Na poszczególnych poziomach galerii handlowych można też spotkać strefy chillout, które wyposażone są w gniazda do ładowania telefonów i laptopów. Dostępny jest tu także bezprzewodowy Internet. Ładowarki do telefonów często zlokalizowane są też w strefie gastronomicznej, gdzie wbudowane są w siedziska. Dzięki temu osoby pracujące mogą przyjść do centrum handlowego by wykonać swoje obowiązki służbowe, a przy okazji zjeść posiłek.

Od ubrań po spożywkę
Zaletą dużych galerii handlowych jest fakt, że ich najemcy działają w różnych branżach. Odwiedzający mogą w nich kupić ubrania, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, księgarnie, buty, wyroby galanteryjne, rękodzieło itp. Poza strefą gastronomiczną, na kupujących czekają również sklepy spożywcze, w których mogą zrobić codzienne zakupy. Wszystko to pod dachem jednego budynku. Takie rozwiązanie jest idealne w deszczowe, jak i upalne dni. Kupujący nie muszą dojeżdżać w kilka miejsc, tylko mają wszystko na miejscu, w klimatyzowanym budynku.

Spotkania z przyjaciółmi? Może być w galerii
Wiele młodych osób chętnie umawia się w centrach handlowych. Mają tutaj dostępne sklepy, do których często udają się na wspólne zakupy. Ponadto mają dostęp do strefy gastronomicznej, z której chętnie korzystają nie tylko aby zjeść posiłek, lecz również wypić kawę przy przyjacielskich rozmowach. Dodatkowym atutem centrów handlowych jest obecność dużych multipleksów kinowych, gdzie na gości czekają liczne seanse filmowe.
Dodatkowo a galeriach często najemcami są giganci spożywczy, dzięki czemu po udanym dniu można zrobić codzienne zakupy.

Przestronne parkingi zachęcają
Galerie handlowe nie zapominają o tym, że wielu odwiedzających jest mobilnych i oferują liczne miejsca parkingowe. W zależności od galerii, mogą być one zlokalizowane w podziemnych parkingach, na najwyższych kondygnacjach lub w formie parkingów naziemnych przy obiekcie handlowym.

Eventy wabikiem na odwiedzających
Zarządcy galerii handlowych często starają się znaleźć dodatkowe sposoby na przyciągnięcie odwiedzających. Z racji tego chętnie organizują liczne eventy, które przyciągają osoby poszukujące sposobu na spędzenie wolnego czasu. Wiele z tych osób przy okazji pobytu w galerii zrobi zakupy, więc organizacja wszelkiego rodzaju wydarzeń jest korzystna dla obu stron.
W galeriach handlowych coraz częściej odbywają się zabawy dla dzieci z konkursami, koncerty, eventy tematyczne, pokazy rękodzieła i mody, wystawy. Dzięki tak zróżnicowanym wydarzeniom, centra handlowe przyciągają do siebie coraz więcej osób odwiedzających. Obecnie można śmiało uznać, że centra handlowe stały się miejscami spotkań lokalnych społeczności.

Galerie handlowe trzymają mocną pozycję
Rywalem do codziennych zakupów stały się dla galerii handlowych mniejsze pasaże zakupowe. Oferują dostęp do różnych usług, jednak ich powierzchnia jest dużo mniejsza. To stanowi plus dla wielu kupujących, którzy nie chcą spędzić zbyt dużo czasu na zakupach. Czy jednak pasaże stanowią konkurenta na tyle poważnego, że zdominują duże galerie? Raczej się na to nie zanosi. Galerie handlowe zawdzięczają swoją popularność po części właśnie dodatkowym atrakcjom, jakie oferują, więc mimo wszystko są bardzo chętnie odwiedzane. Nie zanosi się, aby w najbliższych latach sytuacja ta miała ulec zmianie.
Czy zatem liczba galerii handlowych w Polsce będzie się zwiększać? Z pewnością dużych obiektów zakupowych będzie wciąż przybywać. Z uwagi na koszt tego rodzaju inwestycji, są to jednak projekty bardzo przemyślane. Nie zapowiada się, aby w najbliższych latach obiekty komercyjne tego rodzaju miały zalać rynek. W poszczególnych miastach, nie tylko tych największych, stale powstają jednak galerie handlowe. Dzięki temu mieszkańcy tych miast zyskują nie tylko miejsce do robienia zakupów, ale również miejsce spotkań towarzyskich, czy to w ramach rodzinnego obiadu, czy wzięcia udziału w wydarzeniu organizowanym przez zarządcę centrum handlowego.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora