rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Polskie drapacze chmur – gdzie znajdują się najwyższe biurowe nieruchomości komercyjne w kraju?

alexey-topolyanskiy-DJO2L1RQZZc-unsplash
Polskie drapacze chmur – gdzie znajdują się najwyższe biurowe nieruchomości komercyjne w kraju? W Polsce obiektów tego rodzaju jest całkiem sporo i wciąż przybywa. Obecnie najbardziej reprezentatywną ofertę wśród biurowców prezentuje Warszawa. Niemniej pozostałe duże miasta regionalne depczą stolicy po piętach.

Spis treści:
Sektor biurowy w obliczu trudności
Praca zdalna szkodzi sektorowi biurowemu
Drapacze chmur przyciągają najemców
Elastyczne powierzchnie biurowe przyciągają najemców
Biurowce wieżowce w Polsce
Czy drapaczy chmur w Polsce będzie więcej?

Sektor biurowy w obliczu trudności
Sektor biurowy na polskim rynku nieruchomości przeżywa w ostatnich czasach trudne chwile. Najpierw pozycją sektora zachwiała pandemia koronawirusa. Później na Ukrainie wybuchła wojna, która wstrząsnęła krajową gospodarką. Dodatkowo zmienia się system pracy w Polsce, która coraz częściej wykonywana jest zdalnie lub hybrydowo. Sektor biurowy zdaje się jednak nie poddawać. Deweloperzy w dalszym ciągu realizują kolejne projekty inwestycyjne. Najemcy są kuszeni nowoczesnymi powierzchniami komercyjnymi do wynajęcia. Budowa kilku nowych inwestycji jest w toku. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że sytuacja na rynku jest trudna, dlatego dokładają starań, aby nowe biurowce spełniały oczekiwania najemców.

Praca zdalna szkodzi sektorowi biurowemu
Z pewnością z niekorzyścią dla właścicieli biurowców zmianie ulega system pracy w Polsce. Wielu pracowników, po okresie koronawirusowego lockdownu, w dalszym ciągu wykonuje obowiązki służbowe na zasadzie home office. Wzrasta też popularność pracy w systemie hybrydowym. W efekcie maleje zapotrzebowanie na biura do wynajęcia. Niemniej właściciele obiektów biurowych zdają się nie poddawać. Na rynek nieruchomości w dalszym ciągu trafiają nowoczesne powierzchnie biurowe, a wiele obiektów z sukcesem przechodzi proces komercjalizacji.

Drapacze chmur przyciągają najemców
Przedsiębiorcy, którzy mimo panujących w systemie pracy nowych trendów, poszukują stacjonarnych biur, mają względem nich określone wymagania. Obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne biurowce, które poza reprezentatywną fasadą, oferują elastyczne powierzchnie biurowe do wynajęcia. Wielu przedsiębiorcom zależy na tym, aby budynek sam w sobie był reprezentatywny, ponieważ – wynajmując w nim powierzchnię biurową – czynią tę lokalizację również wizytówką swojej firmy. Z tego względu najemcy chętnie wybierają biurowe wysokościowce, które prezentują się okazale na tle panoramy miasta.

Elastyczne powierzchnie biurowe przyciągają najemców
Obecnie dużą popularnością wśród najemców cieszą się elastyczne powierzchnie biurowe na wynajem. Dają one najemcom większą swobodę i możliwość zmiany warunków umowy w trakcie jej trwania. Zazwyczaj najemca może liczyć na krótszy okres wypowiedzenia lub możliwość renegocjacji ilości zajmowanej powierzchni w trakcie okresu obowiązywania umowy.
Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorców chętnych na wynajem biura jest więcej, a to z kolei jest korzystne dla właścicieli biurowców.

Biurowce wieżowce w Polsce
W Polsce stale przybywa nowoczesnej powierzchni biurowej ulokowanej w wysokościowcach. Najwięcej drapaczy chmur zlokalizowanych jest w Warszawie.
Do najwyższych biurowców można zaliczyć warszawską inwestycję Varso. Wysokość inwestycji do dachu to 230 metrów. Właścicielem nieruchomości komercyjnej w segmencie biurowym jest HB Reavis. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro Foster and Partners, HRA Architekci.
Kompleks składa się z trzech budynków: Varso 1, Varso 2 oraz Varso Tower.

Budynek Varso 1 oferuje wysokie biura (wysokość biura wynosi 2,8 metra) z uchylnymi oknami. Budynek posiada certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie Outstanding.
Budynek Varso 2 zachwyca zielonymi tarasami, z których mogą skorzystać pracownicy najemców.
Z kolei budynek Varso Tower oferuje możliwość łączenia pięter dzięki technologii „knock out panels”, posiada lobby windowe wykończone według preferencji najemcy i posiada prywatny taras widokowy na wysokości 177 metrów oraz publiczny taras widokowy usytuowany na dachu budynku.
Ten nowoczesny kompleks biurowy zlokalizowany jest w warszawskiej dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Inwestycja powstaje na działce o powierzchni 1,72 ha.
Budynek Warso Tower to 53.piętrowy wieżowiec o powierzchni najmu wynoszącej 70 tys. metrów kwadratowych. Obiekt liczy 53 piętra, a jego wysokość wynosi 230 metrów do dachu oraz 310 metrów z iglicą.
Budynek Varso 1 ma wysokość 81 metrów, natomiast budynek Varso 2 mierzy 90 metrów wysokości. Biurowiec Varso 1 liczy 18 pięter i oferuje 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. z Kolei biurowiec Varso 2 posiada 20 pięter o oferuje 44 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej na wynajem.

Kolejną inwestycją biurową, jaką należy zaliczyć do najwyższych nie tylko w Warszawie, ale ogólnie w Polsce, jest wrocławski Sky Tower. Wysokość budynku do dachu wynosi niecałe 206 metrów, z kolei wysokość całkowita to 212 metrów. Inwestorem jest LC Corp SA, a z projekt architektoniczny odpowiada Studio Architektoniczne; Fold s.c. Nowym właścicielem Sky Towera zostaje Olimp Investment, spółka kontrolowana przez fundusz Adventum Group z siedzibą na Malcie. Kupiła ona od Develii 79,55% udziału w prawie własności nieruchomości. Wrocławski wieżowiec oferuje biura open space w kategorii A+. Sky Tower jest kompleksem biurowo-handlowo-apartamentowym. Jest to najwyższy budynek w stolicy Dolnego Śląska. Obiekt oferuje nowoczesne powierzchnie biurowe na wynajem z widokiem na panoramę miasta.

Nieruchomością biurową plasującą się w czołówce najwyższych obiektów komercyjnych w Polsce jest również warszawski Warsaw Spire. Wieżowiec liczy 220 metrów wysokości całkowitej, przy czym wysokość do dachu wynosi 180 metrów. Inwestorem tego liczącego 49 pięter budynku biurowego jest Ghelamco. W 2019 biurowiec został przejęty przez austriacką spółkę Immofinanz. Transakcja opiewała na kwotę 386 mln euro. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada firma Jaspers & Eyers Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury. Wieżowiec Warsaw Spire może poszczycić się certyfikatem BREEAM na poziomie Excelent. Inwestycja biurowa Warsaw Spire oferuje swoim najemcom 60 000 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia. Obiekt zlokalizowany jest przy Planu Europejskim w stolicy kraju.

Czy drapaczy chmur w Polsce będzie więcej?
Wiele osób spekuluje, czy w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej w kraju, nowoczesnych wysokościowców będzie przybywać. Na tę chwilę inwestorzy, którzy dostarczają na rynek inwestycje biurowe, zdają się pozostawać w pozytywnych nastrojach. Niemniej widoczna jest wzmożona ostrożność deweloperów przy podejmowaniu się realizacji kolejnych projektów.
Póki co sektor biurowy stara się zachować stabilizację. Właściciele biurowców walczą o pozyskiwanie nowych najemców. Nowe inwestycje biurowe, które oddawane są do użytku, trzymają naprawdę wysoki poziom. Dzięki temu cieszą się one uznaniem wśród przedsiębiorców, którzy poszukują reprezentatywnej siedziby lub lokalizacji na swój oddział. Wielu inwestorów stara się o uzyskanie dla swoich obiektów certyfikatów BREEAM, które stanowią poświadczenie ekologiczności inwestycji komercyjnej.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora