komentarze, opinie, gospodarka

Optymizm wśród kredytodawców w Europie

mira_kantor_pikusZ danych Cushman and Wakefield wynika, że ponad 90% kredytodawców planuje w tym roku utrzymać lub zwiększyć dotychczasową skalę kredytowania nieruchomości komercyjnych.

Raport dotyczący trendów na europejskim rynku finansowania dłużnego nieruchomości (European Lending Trends) przedstawia odpowiedzi udzielone przez ponad 60 kredytodawców działających na Starym Kontynencie, którzy w 2015 r. udzielili finansowania na kwotę ponad 80 mld euro. Wynika z niego, że utrzymują się stabilne warunki refinansowania, ale pomimo szybkiego tempa wzrostu liczby udzielanych kredytów ich wartość w pierwszej połowie 2016 r. będzie niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Największymi rynkami z punktu widzenia finansowania są nadal Wielka Brytania, Francja i Niemcy,.

Większość instytucji finansujących (57%) udziela kredytów uprzywilejowanych, co wykazywały również wcześniejsze badania przeprowadzone przez firmę Cushman & Wakefield. Jednak wzrósł odsetek podmiotów udzielających finansowania całościowego (20%). Ten rodzaj finansowania jest obecnie drugą najczęściej wybieraną opcją przez klientów, przed finansowaniem typu mezzanine i kredytami uprzywilejowanymi o wydłużonym terminie spłaty. Wiele podmiotów oferuje finansowanie dłużne na całą wymaganą kwotę, z tym że później syndykuje albo część finansowania mającą pierwszeństwo, albo część finansowania mezzanine.

Dane  wskazują na większe zróżnicowanie średnich marż kredytowych w Europie: od ok. 130 pb w Sztokholmie i 140 pb we Frankfurcie i w Paryżu do ponad 250 pb w Lizbonie (zob. poniższa mapka). Wśród innych miast uwzględnionych w badaniu marże przekraczają poziom 200 pb jeszcze tylko w Mediolanie. Zdaniem kredytodawców presja zniżkowa na marże utrzyma się w Europie, z wyjątkiem Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Mira Kantor-Pikus, Dyrektor ds. Doradztwa Strategicznego zajmująca się finansowaniem dłużnym w dziale Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Polsce, powiedziała: „W Polsce marże mogą się nieznacznie zwiększyć ze względu na wprowadzony ostatnio przez Parlament podatek od aktywów finansowych w wysokości 44bps rocznie. Część banków może się starać przenieść ten podatek na klientów. Stabilna sytuacja na polskim rynku inwestycyjnym zwiększa jednak zainteresowanie banków udzielających finansowania spoza Polski, co stwarza konkurencyjną sytuację i wyzwania dla banków mających swoje siedziby w Polsce”.