rynek nieruchomości na wynajem

Nowoczesne centra logistyczne w Polsce – co obecnie tego rodzaju nieruchomości komercyjne oferują swoim najemcom?

samuel-zeller-14256-unsplash

Co obecnie tego rodzaju nieruchomości komercyjne, jakimi są nowoczesne centra logistyczne w Polsce, oferują swoim najemcom? Obiekty logistyczne cieszą się zainteresowaniem najemców w większym stopniu, niż miało to miejsce przed pandemią koronawirusa w Polsce. Rynek e-commerce intensywnie się rozwinął, co wpłynęło również na rozkwit sektora magazynowego i logistycznego.

Spis treści:
Pandemia a wzrost zainteresowania nieruchomościami logistycznymi
Magazyny i biura potrzebne przedsiębiorcom
Magazyny miejskie potrzebne
Oczekiwania najemców nieruchomości o charakterze magazynowo-biurowym
Nieruchomości komercyjne w ofercie biur WGN
Przyszłość sektora centrów logistycznych w Polsce
Pandemia a wzrost zainteresowania nieruchomościami logistycznymi

Sektor nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym miał się całkiem dobrze w okresie sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Niemniej to właśnie kiedy pandemia wybuchła, zapotrzebowanie na magazynowe nieruchomości komercyjne wzrosło. W tamtym okresie mocno rozwinęła się sprzedaż internetowa. Znalazło to bezpośrednie przełożenie na zwiększenie zapotrzebowania na obiekty magazynowe. Firmy, których sprzedaż wzrosła, potrzebowały zwyczajnie więcej miejsca na sprzedawane przez siebie towary.

Magazyny i biura potrzebne przedsiębiorcom

Firmy, które rozwijają się na polskim rynku, z czasem zgłaszają większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe do wynajęcia, połączone z powierzchniami biurowymi. Możliwość ulokowania pracowników w jednym miejscu jest wygodne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Dodatkowo takie rozwiązanie usprawnia pracę całego zespołu i wpływa korzystnie na poziom komunikacji pomiędzy pracownikami. Sprawniejsza jest też logistyka, co w przypadku wielu przedsiębiorstw stanowi kluczowy punkt. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy często poszukują nie osobnych biur i magazynów, lecz centrów logistycznych, które zapewnią im dostęp do zróżnicowanych pomieszczeń o różnym charakterze użytkowym.

Magazyny miejskie potrzebne

Tym, co na polskim rynku jest potrzebne, są magazyny miejskie. Stosunkowo niewielkie nieruchomości komercyjne, które zapewniają przedsiębiorcom łatwy i szybki dostęp do towarów w obrębie miasta, to często ogromna wartość dodana dla firmy. Magazyny zlokalizowane w miastach są zazwyczaj niewielkich rozmiarów (w porównaniu do dużych obiektów magazynowych, które są zlokalizowane poza granicami dużych aglomeracji miejskich). Ich główną zaletą jest bliskość do punktu, który potrzebuje regularnego zatowarowania. O ile koszt wynajęcia miejskiego magazynu jest niejednokrotnie wyraźnie wyższy, niż w przypadku nieruchomości położonych poza miastami, to i tak może stanowić opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorcy. Skrócony czas transportu i usprawniona logistyka ostatecznie przekładają się na lepsze osiągi finansowe firmy.

Oczekiwania najemców nieruchomości o charakterze magazynowo-biurowym

Przedsiębiorcy, którzy poszukują idealnego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej, zwracają uwagę na wiele różnych kwestii. Pierwszym kryterium poszukiwania jest niejednokrotnie lokalizacja. Ważne jest, aby usytuowanie obiektu odpowiadało ich potrzebom. Kolejną kwestią jest kubatura obiektu, wielkość planów manewrowych, ilość miejsc parkingowych dla pracowników, standard budynku, poziom energooszczędności itp. Oczywiście nie należy zapominać o cenie wynajmu, która także gra bardzo istotną rolę i często wpływa na ostateczny wybór przedsiębiorcy.

Nieruchomości komercyjne w ofercie biur WGN

Ile jest przedsiębiorców, tyle jest odmiennych oczekiwań w stosunku do nieruchomości komercyjnych, jakimi są centra logistyczne. Co obecnie czeka na najemców na rynku? Postanowiliśmy sprawdzić oferty biura WGN. Na ich podstawie prezentujemy przykłady, jakie nieruchomości magazynowe czekają obecnie na najemców, jaka jest ich cena najmu oraz co oferują swoim przyszłym najemcom.

WGN Inowrocław jest wyłącznym agentem wynajmu hali usługowo-warsztatowej, która może pełnić funkcję biurowo-magazynową. Nieruchomość wyróżnia się bardzo dobrą lokalizacją w przemysłowej części miasta, niedaleko centrum handlowego Vendo Park. Nieruchomości komercyjna składa się z sali warsztatowej, magazynu oraz zaplecza socjalnego o łącznej powierzchni 300 metrów kwadratowych. Nieruchomość posiada bramy wjazdowe o wysokości 2,7 m. Działka, na której stoi budynek, ma powierzchnię 400 metrów kwadratowych. Istnieje możliwość korzystania z placu, który bezpośrednio przylega przed budynkiem. Nieruchomość komercyjna została wystawiona na wynajem za 3900 złotych + opłaty miesięcznie.

Kolejnym przykładem jest oferta której wyłącznym agentem wynajmu jest WGN Bolesławiec. Przedmiotem najmu są hale magazynowe, które znajdują się w budynku o charakterze magazynowo-produkcyjnym z częścią biurową i techniczną. Inwestycja mieści się w Bolesławcu. Istnieje możliwość podzielenia powierzchni komercyjnej na mniejsze moduły. Inwestycja wyróżnia się doskonałą lokalizacją blisko autostrady A4, A3 oraz drogi krajowej DK94. Okoliczna infrastruktura usługowo-przemysłowa jest dobrze rozbudowana. Miesięczny koszt najmu nieruchomości wynosi 10 752 złotych za magazyn o powierzchni 170 metrów kwadratowych, który usytuowany jest na działce o powierzchni 20214 metrów kwadratowych. Jest to nieruchomość z rynku pierwotnego.

Na najemcę czeka również nieruchomość inwestycyjna położona w Gorzowie Wielkopolskim. Wyłącznym agentem wynajmu jest WGN Gorzów Wielkopolski. Przedmiotem najmu jest hala komercyjna o charakterze magazynowo-usługowym. Na terenie obiektu istnieje możliwość prowadzenia różnego typu działalności. Nieruchomość zlokalizowana jest w przemysłowej okolicy, z bliskim dostępem do drogi S3. Na terenie nieruchomości znajduje się parking, który pomieści około 15 samochodów. Działka, na której posadowiony jest obiekt komercyjny, ma powierzchnię 2467 metrów kwadratowych. Z kolei budynek ma powierzchnię 757 metrów kwadratowych i dzieli się na część biurową, halę, część ekspozycyjną, biuro oraz część sanitarną. Miesięczny koszt najmu wynosi 14 000 złotych.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, ceny nieruchomości komercyjnych w segmencie magazynowo-biurowym potrafią być bardzo zróżnicowane. Na cenę nieruchomości wpływ ma lokalizacja, standard budynku, kubatura obiektu, bliskość istotnych pod kątem logistycznym dróg krajowych i autostrad, wielkość działki itp.

Przyszłość sektora centrów logistycznych w Polsce

Na ten moment sektor centrów logistycznych rozwija się w zadowalającym tempie. Nieruchomości komercyjnych, które oferują dostęp do powierzchni magazynowych oraz biurowych, stale przybywa na mapie kraju. Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród obiektów, które zostały już oddane do użytku. Ponadto mogą także zdecydować się na wybór obiektu build-to-suite. Wówczas, jako przyszły, długoletni najemca nieruchomości komercyjnej, mogą brać udział w jej projektowaniu, aby ostatecznie oddany do użytku obiekt odpowiadał ich potrzebom. Czy sektor centrów logistycznych w dalszym ciągu będzie się stabilnie rozwijał? Póki co nie ma przesłanek, aby sytuacja na rynku miała się wyraźnie odmienić. Popyt na rynku wciąż jest zauważalny, a deweloperzy starają się odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców odpowiednio wysoką podażą.

Redakcja
Komercja24


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora