komentarze, opinie, gospodarka

Mijający rok ze zmianami dla branży budowlanej – co przyniósł, co przed nami

 

Jacek Korwin-Małaszyński_APP-Projekt
Kończy się 2021 r., który przyniósł wiele ważnych zwrotów w całej gospodarce, wciąż naznaczonej pandemią COVID-19, jak również zmian w samej branży budowlanej i nieruchomościowej. Rosnąca inflacja, utrzymujące się wysokie ceny materiałów budowlanych, a także wejście w życie kolejnej nowelizacji Prawa Budowlanego. Ta ostatnia przyniosła ważne modyfikacje w funkcjonowaniu sektora, mając przełożenie na codzienne działanie takiej firmy jak nasza.

Spis treści:
Technologicznie do przodu
Branża automatyzuje się

Technologicznie do przodu

We wrześniu br. skończył się okres przejściowy nowelizacji ustawy Prawo Budowlane z 2020 r., który to wymógł konieczność dostarczania przez inwestora do organu administracji projektu budowlanego w nowej formie. Kolejna nowelizacja przepisów wprowadziła od lipca br. możliwość złożenia online nie tylko e-wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę, ale również realizacji przez Internet zgłoszenia wraz z projektem zagospodarowania terenu lub działki, czy projektem architektoniczno-budowlanym. Można już też, do wniosków online, dołączyć kopie dokumentów takich jak decyzja o warunkach zabudowy, umowa urbanistyczna czy oświadczenie projektanta o możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej. Co więcej zawiadomienie o zakończeniu budowy inwestor może złożyć także w formie dokumentu elektronicznego. Wszystko to postrzegamy jako znaczące ułatwienie dla samych inwestorów i firm takich jak nasza, które działają często w imieniu inwestora, biorąc na siebie odpowiedzialność za powodzenie całego projektu.

W dalszych planach ustawodawca ma rozwój kolejnych narzędzi cyfrowych, w tym m.in. Elektronicznego Dziennika Budowy czy konta inwestora w serwisie e-budownictwo, co ma zapewnić przejrzystość i wprowadzić kolejne uproszczenia w działaniu na rynku. Jako firma stopniowo przygotowujemy się także do tych zmian, które będą mieć dalszy wpływ na wszystkie obszary budownictwa, w których działamy – zarówno na projekty mieszkaniowe, komercyjne, biurowe czy magazynowe – przyczynią się do usprawnienia przepływu dokumentacji związanej z daną budową, a w konsekwencji przyspieszenia realizacji projektów inwestycyjnych.

Nowe przepisy wpłynęły niewątpliwie na konieczność szkolenia pracowników nie tylko w zakresie wprowadzonych regulacjami zmian, ale także w pewnym stopniu wymogły doszkalania z obszarów, które nowelizacja dotyka lub dotknie w przyszłości. W APP-Projekt mocno stawiamy na szkolenia i dalszy rozwój kompetencji – jest to jeden z ważniejszych benefitów w naszej firmie. Zależy nam bowiem na zdobywaniu przez nasz Zespół nowych umiejętności i poszerzaniu wiedzy, a następnie przełożenie ich w codziennej pracy dla naszych Klientów, którzy cenią w nas innowacyjne podejście i elastyczność.

Branża automatyzuje się

Prognozy wskazują, że zmiany w bliższej czy dalszej perspektywie obejmą bardziej zauważalny rozwój technologii w branży – dotychczas często postrzeganej jako mocno skostniała – w tym automatyzację procesów. Kluczowe będzie posiadanie odpowiedniego oprogramowania i umiejętność jego sprawnej obsługi przez pracowników, w tym systemu BIM tj. Building Information Modelling. Znaczenie będzie mieć też posiadanie dodatkowych kompetencji z obszaru grafiki czy wizualizacji, branża musi stać się też z uwagi na automatyzację bardziej ekologiczna. W APP-Projekt, wychodząc naprzeciw tym trendom i oczekiwaniom wobec sektora, pracujemy również nad własnymi rozwiązaniami technologicznymi, które ułatwią codzienne wypełnianie obowiązków przez nasz Zespół, a także ulepszą jeszcze bardziej współpracę z naszymi Partnerami biznesowymi.

Na pewno dużą przewagą, przy kolejnych zmianach w przepisach czy wymogach branży, będzie stanowił nasz doświadczony, stabilny Zespół – budowany od ponad 16 lat. Znacząca większość pracowników Grupy APP zgodnie ze swoimi preferencjami, zatrudniona jest u nas na stałe. Mamy specjalistów z różnych obszarów – współpracujemy z inżynierami, urbanistami, architektami, kierownikami budowy czy managerami – nie ma praktycznie obszaru, którym nie moglibyśmy się zaopiekować czy w których nie chcielibyśmy poszerzać horyzontów – dlatego też łatwiej dostosować się nam do różnych zmian. Mamy nadzieję, że w perspektywie czasu te i kolejne zmiany przyniosą dalsze ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym.

 

Autor komentarza: Jacek Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt.