rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Mieszkanie Plus – jak postępuje realizacja rządowego programu?

dan-gold-220226-unsplash
Jeszcze w tym roku mają ruszyć kolejne inwestycje mieszkaniowe realizowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Część inwestycji jest na półmetku budowy, trwają także przetargi, mające na celu wyłonienie generalnych wykonawców dla kolejnych projektów mieszkaniowych.

Spis treści:
Narodowy Program Mieszkaniowy
Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Plus?
Etapy realizacji programu Mieszkanie Plus
Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus
– Mieszkanie Plus w Dębicy
– Mieszkanie Plus w w Świdniku
– Mieszkanie Plus w Nowym Targu
– Mieszkanie Plus w Zgorzelcu

Narodowy Program Mieszkaniowy

Narodowy Program Mieszkaniowy ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób, których dochody uniemożliwiają zakup lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Jak szacuje rząd, do 2030 roku liczba lokali mieszkalnych przypadająca na 1 tysiąc mieszkańców powinna osiągnąć poziom 435 mieszkań na 1000 osób.

Czym jest program Mieszkanie Plus?

Rządowy program Mieszkanie Plus stanowi podstawowy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego. W ramach programu powstały dwa filary.
Pierwszym z nich jest filar rynkowy, który skierowany jest do osób o umiarkowanych dochodach. Chodzi o osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej ani nie mają możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne albo mieszkanie komunalne, jednak posiadają zdolność do regularnego opłacania czynszu. Filar rynkowy daje możliwość najmu lub też najmu mieszkania z możliwością dojścia do własności.
Drugim rozwiązaniem jest filar społeczny, który skierowany jest do osób o średnich i niskich dochodach. Mieszkania powstają z udziałem środków budżetu państwa. Osoby, które skorzystają z tego pakietu, mają możliwość najmu takiego mieszkania. Czynsz w tym przypadku jest  limitowany ustawowo lub jego wysokość ustalają władze samorządowe.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Plus?

Rządowy program Mieszkanie Plus jest programem powszechnych. Skorzystać może z niego każdy obywatel Polski, o ile spełnia dwa niezbędne kryteria. Pierwszym jest nie posiadanie własnościowego mieszkania lub innej nieruchomości. Drugim – posiadanie wystarczającej płynności finansowej, by opłacać comiesięczny czynsz.

Etapy realizacji programu Mieszkanie Plus

Realizacja rządowego programu przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności zakupiona musi zostać odpowiednia działka inwestycyjna. Eksperci analizują grunt pod kątem prawnym, podatkowym, geotechnicznym, architektonicznym oraz sozologicznym, czyli sprawdzają poziom  zanieczyszczenia. W kolejnym etapie pozyskane musi zostać finansowanie budowy inwestycji. W kolejnym kroku następuje założenie spółki celowej – to ona będzie właścicielem nieruchomości. Każdej inwestycji powstającej w ramach programu Mieszkanie Plus dedykowana jest  konkretna spółka. Następnym punktem jest opracowanie niezbędnych projektów oraz uzyskanie zgód administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.
Gdy formalności są dopięte, następuje wybór generalnego wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za kompleksową realizację prac budowlanych. W kolejnym kroku inwestycja jest realizowana. Gdy proces budowy zostanie zakończony, inwestycja zostaje oddana do użytku i rozpoczyna się nabór oraz analiza wniosków, które wpływają do Urzędów Miasta oraz Urzędów Gmin.

rawpixel-1053187-unsplash

Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus na bieżąco realizowane są projekty inwestycyjne w różnych miastach na terenie kraju.
– Mieszkanie Plus w Dębicy:

W miejscowości Dębica przy ulicy Ratuszowej realizowana jest inwestycja, która dostarczy na rynek 201 mieszkań. W sierpniu br. budowa osiągnęła już stan surowy. Zakończone zostały prace budowlane związane wykonaniem konstrukcji żelbetowych na wszystkich trzech budynkach, które budowane są w ramach projektu.
W ramach inwestycji powstają trzy trzypiętrowe budynki mieszkalne, które zaoferują mieszkania od jedno- do czteropokojowych. Średnia powierzchnia mieszkania będzie wynosiła ok. 50 metrów kw. Co istotne, wszystkie mieszkania zostaną wykończone w standardzie „pod klucz”, co oznacza, że będą gotowe do zamieszkania od zaraz.
Dzięki dogodnej lokalizacji, mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do infrastruktury społecznej. W najbliższej okolicy znajdują się: przedszkole, szkoła, sklepy oraz restauracje, przychodnia, apteka, poczta, przystanek MPK oraz stacja kolejowa, a także park miejski oraz aquapark.
Za projekt inwestycji odpowiedzialna jest warszawska pracownia EMA Studio. Jest to inwestycja spod szyldu spółki PFR Nieruchomości.
Budowa inwestycji rozpoczęła się jesienią 2019 roku, natomiast jej zakończenie szacuje się na trzeci kwartał 2021 roku.

– Mieszkanie Plus w w Świdniku:
Inwestycja powstająca w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Świdniku realizowana jest przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”. W sierpniu br. inwestycja osiągnęła półmetek budowy.
Inwestycja realizowana jest w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, który realizowany jest przez PFR Nieruchomości S.A. Partnerem inwestycji jest lokalny samorząd.
W ramach inwestycji mieszkaniowej powstają dwa trzypiętrowe budynki, które dostarczą na lokalny rynek 108 mieszkań. Inwestycja osiągnęła już stan surowy otwarty. Obecnie trwają prace związane z montażem instalacji, stolarki okiennej i tynkowaniem ścian wewnętrznych.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma API sp. z o.o., natomiast za projekt osiedla odpowiada pracownia Stelmach i Partnerzy.
Zakończenie budowy zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku.

– Mieszkanie Plus w Nowym Targu:
Jeszcze w sierpniu br. rozpoczęło się postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy inwestycji, która realizowana jest spółkę PFR Nieruchomości w Nowym Targu. Termin składania ofert w ramach przetargu upływa 10 września br. Działka, na której powstać na osiedle, znajduje się przy ul. Gen. W. Sikorskiego.
W ramach inwestycji powstać ma sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który dostarczy na lokalny rynek 130 mieszkań. Średnia powierzchnia mieszkania szacowana jest na ok. 40 metrów kw. W budynku powstają mieszkania dwu- oraz trzypokojowe. Wszystkie mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym.
Budowa ma rozpocząć się jeszcze w 2020 roku, natomiast zakończenie budowy inwestycji szacuje się na końcówkę 2022 roku.

– Mieszkanie Plus w Zgorzelcu:
Niedawno wystartowało również podstępowanie mające na celu wyłonienie generalnego wykonawcy osiedla przy ul. Lubańskiej w Zgorzelcu. Inwestycja realizowana jest przez spółkę PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.
W ramach inwestycji ma powstać pięć cztero- i pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, które łącznie dostarczą na lokalny rynek 221 mieszkań. Wszystkie mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym. Termin składania ofert w ramach przetargu upływa 7 października 2020 roku.
Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię S.A.M.I. Architekci z Warszawy. Zgodnie z założeniami projektu, ma być to osiedle mieszkalne bez barier architektonicznych. Oznacza to, że będzie przyjazne zarówno dla rodzin z małymi dziećmi jak i osób starszych oraz niepełnosprawnych.
W pobliżu inwestycji mieści się  hala widowiskowo-sportowa PGE Turów Arena, szpital oraz Urząd Miasta. Mieszkańcy będą mieli także łatwy dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, żłobka, przedszkola, szkoły, sklepów spożywczych oraz punktów gastronomicznych.
Rozpoczęcie budowy zaplanowano jeszcze na 2020 rok.

Źródło danych: mieszkanieplus.gov.pl

Redakcja
Komercja24.pl