rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Mieszkania sprzedają się szybko pod warunkiem, że cena jest dobra

Kreator Dom Invest bliska_residence
Rekordową sprzedaż na rynku pierwotnym coraz trudniej jest tłumaczyć odreagowywaniem pandemii i realizacją odłożonego rok temu popytu. Obecnie mamy do czynienia z rosnącym napływem na rynek mieszkaniowy zarówno oszczędności, jak i środków pochodzących z kredytów.

Choć nie brakuje chętnych na mieszkania, to spada liczba dostępnych lokali. Jak informuje NBP w I kwartale 2021 r. prawie 70 proc. mieszkań na rynku pierwotnym w dużych miastach zostało zakupionych za gotówkę, a wartość tych transakcji wynosiła prawie 6 mld zł. Natomiast w II kw. b.r. ogólna liczba mieszkań sprzedanych w sześciu największych rynkach utrzymała się na rekordowym poziomie 19,5 tys. mieszkań. Pod względem cen nieruchomości najdroższym miastem w Polsce wciąż pozostaje Warszawa.

 

Globalny wzrost możliwości pracy zdalnej spowodował boom mieszkaniowy na przedmieściach. Analizy preferencji zakupowych wskazują na dalej rosnący popyt na zakup domów i mieszkań na obrzeżach miast. Warunkiem jest dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, handlowo-usługowa, a także dostęp do obiektów rekreacyjno-oświatowych. Również warszawiacy chętniej uciekają na zielone peryferie. Nie bez znaczenia pozostaje tu też wpływ inflacji i wzrost cen materiałów budowlanych oraz ograniczenia dostępności atrakcyjnych gruntów pod nowe inwestycje.

 

Łącznie w skali roku ceny mieszkań w stolicy są o 10 proc. wyższe, a 1 m kw. nowego mieszkania kosztuje obecnie średnio 12,3 tys. zł. Jednocześnie nie odnotowano spadku cen mieszkań w żadnej dzielnic. Kolejny rok dużego wzrostu sprzedaży wykazuje Kreator Dom Invest, który jest liderem budowlanym Warszawy Zachodniej. Deweloper wybudował już ponad 100 tys. m kw. mieszkań, w 10 zrealizowanych inwestycjach, oddając tym samym do użytku prawie tysiąc mieszkań i segmentów, a swoje dobre wyniki zawdzięcza ofercie dostosowanej do rynkowego popytu.

 

– W dalszym ciągu liczne grono klientów poszukuje większych metraży w zielonej okolicy z ogródkiem lub tarasem za cenę mniejszego mieszkania w centrum. Podsumowując nasze działania w tym roku, kończymy budowę trzech, a z kolejnymi trzema inwestycjami ruszamy w II kw. 2022 r. Już na początku przyszłego roku startujemy z osiedlem Garden Park Apartments – 20 min. od centrum Warszawy w Ożarowie Mazowieckim. Na obszarze 6,5 hektara zbudujemy tam nowy dom dla 300 rodzin. Nowoczesne technologie i prestiżowa architektura połączona z dobrą komunikacją to klucz do naszego sukcesu. Z powodzeniem działamy od 2006 r. i będziemy dalej rozwijać atrakcyjna ofertę, zapewniając pełen komfort i wysoką jakość nowym mieszkańcom – informuje Prezes Kreator Dom Invest Klaudia Siarkiewicz.

 

W całej Polsce w 2021 r. notujemy dużą aktywność firm deweloperskich. Dla przykładu w trzech pierwszych kwartałach br. rozpoczęli oni budowę 128 tys. nowych mieszkań. Jest to o 36 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. r. i więcej niż we wszystkich trzech kwartałach każdego roku, aż do rekordowego 2018 r. Biorąc pod uwagę liczbę uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę, która zwiększyła się o 37 proc. w porównaniu z trzema kwartałami ub.r. kolejny raz rekord z 2018 r. z pewnością zostanie pobity.

Źródło: Kreator Dom Invest.