rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Lokale usługowe i handlowe na wynajem – czy jest na nie popyt?


Czy popyt na lokale usługowe i handlowe na wynajem wciąż się utrzymuje? Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych? Można powiedzieć, że obiekty z tego segmentu rynku odgrywają bardzo ważną rolę w procesie funkcjonowania przedsiębiorców. Część z nich nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie posiadała lokalu handlowego albo lokalu usługowego. Jak jednak wiadomo, prowadzenie biznesu w Polsce staje się coraz trudniejsze i bardziej kosztowne. Wielu przedsiębiorców decyduje się na obniżenie wydatków, choćby poprzez redukcję wynajmowanej przestrzeni komercyjnej. Nie dotyczy to jednak wszystkich branż, ponieważ w niektórych mamy wręcz odwrotną sytuację.

Spis treści:
Segment nieruchomości usługowych i handlowych do wynajęcia
Branże, które dobrze sobie radzą
Nowe trendy rynkowe
Stabilny i rzetelny biznes – fundament dla przedsiębiorców
Przyszłość rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem w Polsce

Segment nieruchomości usługowych i handlowych do wynajęcia

Nieruchomości usługowe na wynajem stanowią ważny segment rynku w Polsce. Lokale, w których można świadczyć usługi, są często praktycznie niezbędne osobom, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub rozwinęły biznes usługowy na tyle, by zatrudniać kolejne osoby. Wielu przedsiębiorcom ciężko byłoby prowadzić działalność bez stacjonarnego lokalu. Można uznać, że część firm zwyczajnie nie utrzymałaby się na rynku, gdyby miała oferować swoje usługi w formie zdalnej, na przykład z dojazdem do klienta.
Podobnie sytuacja jest widoczna, jeśli pod lupę weźmiemy lokale handlowe do wynajęcia. Handel ma to do siebie, że często produkty z oferty danej firmy oferowane są w formie stacjonarnej. Można więc uznać, że bez lokali usługowych na wynajem, oraz bez lokali handlowych do wynajęcia, wielu przedsiębiorców nie mogłoby funkcjonować na polskim rynku nieruchomości.

Branże, które dobrze sobie radzą

Obecnie można zauważyć, że branżami, które dobrze radzą sobie w trudnych czasach gospodarczych, jest rynek e-commerce oraz IT. Po części zawdzięczają to temu, że spora część pracowników może wykonywać swoje obowiązki pracownicze w systemie zdalnym. Jednak firmy, które przeżyły w ostatnich latach prawdziwą ekspansję, niejednokrotnie decydują się na wynajem stacjonarnej przestrzeni biznesowej. Czasami jest ona potrzebna do prowadzenia biznesu w formie częściowo stacjonarnej, niekiedy przedsiębiorcy potrzebują z kolei biur, w których ich pracownicy mogliby wykonywać swoją pracę. Jak wiemy, w okresie pandemii koronawirusa pracownicy byli zmuszeni, aby przystosować się tymczasowo do zdalnego systemu pracy. Jednak nie dla wszystkich taka forma wykonywania obowiązków była komfortowa. W przypadku jednych pracowników okazało się, że z niecierpliwością oczekują oni powrotu do biur stacjonarnych. Niekiedy powodem był brak odpowiednich warunków do pracy zdalnej, niekiedy zaś indywidualne preferencje i chęć pracy w innym środowisku, wśród pozostałych pracowników. Jest to tym bardziej istotne, jeśli dana osoba pracuje w zespole i konieczne są spotkania pracownicze w celu ustalenia szczegółów projektów itp. Im bardziej branże IT i e-commerce się rozrastają, tym większe jest często zainteresowanie z ich strony stacjonarnymi powierzchniami komercyjnymi.

Nowe trendy rynkowe

Jakie lokale handlowe na wynajem, oraz lokale usługowe na wynajem cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem ze strony nabywców? Zdecydowanie najszybciej z rynku znikają niewielkich rozmiarów lokale komercyjne, które cechują się stosunkowo najniższą ceną na rynku. Nie da się bowiem ukryć, że obecnie cena nieruchomości gra bardzo istotną rolę w procesie wyboru nieruchomości inwestycyjnej do prowadzenia biznesu.
Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na to, czy do lokalu zapewnione jest dogodne wejście, które jest widoczne z ulicy. Ogromnym plusem jest usytuowanie lokalu handlowego lub lokalu usługowego na parterze budynku.
Dla części przedsiębiorców, zwłaszcza tych działających w branży gastronomicznej, dużą zaletą będą ogródki usługowe, z których będą mogli skorzystać klienci lokalu.
Jeśli lokal znajduje się na piętrze, to najemcy weryfikują, czy w budynku znajduje się winda. Jej brak może stanowić duże utrudnienie w dostępie dla klientów, zwłaszcza, jeśli są to osoby niepełnosprawne ruchowo.
Duże, przeszklone witryny także uznawane są za zaletę. Przedsiębiorcy mogą wyróżnić dzięki nim swoją ofertę i sprawić, aby była ona lepiej widoczna dla osób z zewnątrz.
Duże lokale handlowe i usługowe przyciągają głównie przedsiębiorców o ugruntowanej pozycji na rynku oraz firmy działające w systemie franczyzowym pod skrzydłami gigantów rynkowych. Tego rodzaju przedsiębiorstwa często chętnie wybierają lokale, które mieszczą się s ścisłym centrum miasta, lub w istotnych punktach chętnie odwiedzanych przez potencjalnych klientów, jak na przykład galerie handlowe.

Stabilny i rzetelny biznes – fundament dla przedsiębiorców

Czy najem jest lepszy od posiadania własnościowego lokalu handlowego lub lokalu usługowego? Wszystko zależy od sytuacji przedsiębiorcy. Jeżeli jego biznes prosperuje dobrze, a firma się rozwija i przynosi satysfakcjonujące przychody, to wybór własnej nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie wie, czy obecna lokalizacja będzie dla niego odpowiednia w kolejnych latach prowadzenia biznesu, lub czy uda mu się utrzymać na rynku, powinien wybrać lokal do wynajęcia. Takie rozwiązanie będzie w tej sytuacji zwyczajnie bezpieczniejszą opcją, ponieważ nie narazi go na konieczność utrzymania własnościowego lokalu w danym miejscu. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca chciałby zmienić lokalizację, może to zrobić bez większych problemów, kiedy minie okres wypowiedzenia w lokalu obecnie przez niego zajmowanym.
Oczywiście posiadanie własnościowej nieruchomości wiąże się także z licznymi plusami, to jednak mimo wszystko jej właściciel musi liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów za utrzymanie obiektu. Na zysk może liczyć wówczas, kiedy zdecyduje się sprzedać nieruchomość.

Przyszłość rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem w Polsce

Co czeka polski rynek nieruchomości komercyjnych na wynajem? Obecna sytuacja na rynku nie jest dla przedsiębiorców pomyślna. Inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, gospodarka nie jest stabilna a o zapewnienie sobie klientów na pełny miesiąc prawy bywa trudno. Do tego dochodzą składki ZUS, które od przyszłego roku będą jeszcze wyższe. To zniechęca do dalszego prowadzenia biznesu. Niemniej przedsiębiorcy starają się utrzymać swoje pozycje na rynku i walczą o sukces. Lokale handlowe i lokale usługowe przeznaczone do wynajęcia w dalszym ciągu cieszą się zainteresowaniem. Część branż radzi sobie w obecnych czasach nawet lepiej, niż przed wybuchem pandemii koronawirusa w Polsce. Wiele zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz indywidualnych cech przedsiębiorcy i jego starań wkładanych w firmę. Można się spodziewać, że zainteresowanie lokalami na wynajem nie zmieni się znacząco.
Przedsiębiorcy często muszą poświęcić sporo czasu na znalezienie idealnego lokalu po prowadzenie swojego biznesu. Stąd niejednokrotnie duża liczba zapytań nie kończy się złożeniem oferty. Analiza pełnej oferty rynkowej wydaje się kluczowa przy wyborze idealnej nieruchomości pod wynajem. Można się spodziewać, że w tym segmencie rynku z najbliższym czasie wiele się nie zmieni.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora