rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Który sektor nieruchomości inwestycyjnych rozkwitnie w 2022?

austin-li-201808-unsplash
Rynek nieruchomości w Polsce rozwija się dość dynamicznie. Jednak tylko poszczególne sektory nieruchomości inwestycyjnych notują prawdziwy rozkwit. Można się spodziewać, że te, które przodowały w poprzednim roku, również w 2022 roku będą odznaczały się dużą aktywnością na rynku.

Spis treści:
Sektor magazynowy z korzystnym finałem
Sektor mieszkaniowy też ma się dobrze
Sektor biurowy ma się coraz lepiej
Hotele mają się coraz lepiej
Sektor handlowy wciąż odzyskuje pozycję

Od 2020 roku rynek nieruchomości w Polsce przechodzi prawdziwą próbę wytrzymałości i elastyczności na zmiany. Pandemia i wprowadzony przez nią całkowity lockdown mocno zachwiały poszczególnymi sektorami rynku. Niektóre jednak wyszły z ciężkiej sytuacji obronną ręką, jeszcze inne rozkwitły. Z całym przekonaniem można powiedzieć, że niezależnie od tego, jak pandemia odbiła się na poszczególnych sektorach, wszystkie one starają się dopasować do nowej rynkowej rzeczywistości.

Sektor magazynowy z korzystnym finałem
Sektorem, który najlepiej poradził sobie już w początkowym okresie pandemii, był bez wątpienia sektor magazynowy. Co więcej, dobra passa nie opuszcza sektora magazynowego nawet teraz. Na terenie całej Polski cały czas przybywa nowych inwestycji o charakterze magazynowym. Zapotrzebowanie na obiekty tego typu jest na tyle duże, że część nieruchomości dopina proces komercjalizacji jeszcze przed oddaniem obiektu do użytku.
Dzięki rozwojowi sektora e-commerce w okresie pandemii i lockdownu, zwiększyło się zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i hale produkcyjne. Polacy polubili zakupy przez Internet i obecnie dobra passa nie opuszcza sektora e-commerce, a co za tym idzie – także sektora magazynowego.
Deweloperzy
i inwestorzy dostrzegają wzmożony popyt, co skłania ich do podejmowania się realizacji kolejnych inwestycji magazynowych. Nieruchomości komercyjnych z tego sektora przybywa na mapie całego kraju. Jedni przedsiębiorcy poszukują kompaktowych magazynów miejskich, innym zależy na szybkim dostępie do autostrad i dróg krajowych, a także możliwości wynajęcia dużej powierzchni komercyjnej, zarówno magazynowej, jak i biurowej oraz socjalnej.

Sektor magazynowy również w tym roku notuje dalszy rozwój. Nic nie zapowiada, aby inwestorzy mieli przestać inwestować w magazyny na wynajem, czy nieruchomości w formule BTS, szyte na miarę. Można się spodziewać, że sektor magazynowy będzie tym, który podobnie jak w ubiegłym roku, również w 2022 roku odnotuje największy rozkwit.

Sektor mieszkaniowy też ma się dobrze
Podobnie jak sektor magazynowy, również mieszkaniówka może pochwalić się wyjściem obronną ręką z pandemicznej sytuacji. Pomimo trudnej sytuacji w kraju, deweloperzy nawet w okresie lockdownu starali się zapewnić kupującym dostęp do nieruchomości. Robili to oczywiście online, za pomocą Internetu. Osoby zainteresowane nabyciem mieszkania mogły znaleźć na stronach Internetowych poszczególnych inwestycji szczegółowe informacje na ich temat. Strony zawierały rzuty mieszkań, pełną informację o wielkości pomieszczeń itp. Wielu deweloperów pokusiło się o skorzystanie z innowacyjnego rozwiązania, jakim są wirtualne spacery po nieruchomości.

Dzięki takiej usłudze potencjalni kupujący mogli z zacisza własnego domu obejrzeć nie tylko mieszkania oferowane na sprzedaż, ale również cały teren inwestycji.
Co zaskakujące, już od zeszłego roku widoczne były znaczące wzrosty cen za metr kwadratowy lokali mieszkalnych. Mimo wszystko kupujący nie zrażali się i często nie odkładali decyzji o zakupie lokum na później, z nadzieją na obniżkę cen. W efekcie deweloperzy z chęcią podejmują się kolejnych projektów inwestycyjnych, które niebawem dostarczą na rynek kolejne mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym. Można więc uznać, że sektor mieszkaniowy, podobnie jak sektor magazynowy, dobrze zniósł negatywne skutki pandemii i dostosował się do nowych realiów panujących na rynku nieruchomości. Eksperci zakładają, że inwestycji mieszkaniowych będzie stale przybywać także w 2022 roku.

leslie-holder-555818-unsplash

Sektor biurowy ma się coraz lepiej

Sektor biurowy nie miał się tak dobrze w okresie lockdownu. Pandemia niemal zamroziła ten sektor rynku i całkiem sporo czasu zajęło inwestorom znalezienie wyjścia z sytuacji. Sektor odżył, kiedy lockdown został zniesiony i pracownicy etatowi mogli powrócić do swoich biur. Jednak zainteresowanie wśród nowych najemców spadło. Przedsiębiorstwa, które decydowały się na wynajęcie powierzchni biurowej, często zachowywały ostrożność, wynajmując mniejsze powierzchnie biurowe.
Właściciele obiektów biurowych zaczęli więc przekształcać swoje obiekty, aby umożliwiały im one czerpanie przychodów z innych źródeł. W efekcie część biur parterowych przekształcono na lokale handlowe. Starsze biurowce przechodzą proces modernizacji, aby zapewnić najemcom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Zamiast dużych open-spaców, coraz bardziej uznaniem cieszą się biura gabinetowe.
Sektor biurowy już pod koniec ubiegłego roku wyraźnie podnosił się z kolan. Można się spodziewać, że 2022 rok będzie dla tego se
ktora rynku bardziej przychylny. Przedsiębiorcy coraz częściej wracają do biur, rozwijają swoje biznesy, w efekcie czego renegocjują umowy najmu na większe powierzchnie.

Hotele mają się coraz lepiej
Także sektor hotelowy został mocno dotknięty skutkami pandemii. Okres wakacyjny w ubiegłym roku pozwolił jednak hotelarzom na odbicie się od dna. Co więcej, obecnie Polacy coraz chętniej decydują się na spędzenie wakacji w kraju, co przekłada się na większe obłożenie w obiektach hotelowych. Z pewnością również w bieżącym roku sektor hotelarski liczy na duży ruch, zwłaszcza w kolejnym okresie wakacyjnym.

Sektor handlowy wciąż odzyskuje pozycję
Galerie handlowe i lokale handlowe również przeżywały trudny okres w okresie lockdownu. Po jego zniesieniu musiały walczyć o klientów. Część Polaków w dalszym ciągu obawia się zarażenia koronawirusem, przez co wolą robić zakupy online, niż korzystać ze stacjonarnych sklepów. Handlarze nie poddają się jednak, chociaż ich sytuacja, w zależności od rodzaju towaru jakim handlują, jest odmienna. W galeriach handlowych można zauważyć, że niektóre lokale handlowe zostały zamknięte. Zauważalne są jednak również rozwoje przedsiębiorstw, które zmieniają lokalizację, aby przenieść się na większą przestrzeń. Wiele firm dalej utrzymuje dobrą sprzedaż, ponieważ o ile część klientów nie chce odwiedzać sklepów stacjonarnych, to jednak chętnie korzysta ze sklepów internetowych znanych, galeriowych marek. W efekcie przedsiębiorcy utrzymują dobre przychody, które pozwalają im na utrzymanie biznesów, w tym sklepów stacjonarnych.

Ubiegły rok był dla rynku nieruchomości dalszym czasem próby. Pandemia koronawirusa mocno namieszała na całym rynku, a każdy z sektorów musiał poradzić sobie na swój sposób z nowymi realiami. Z pewnością najlepiej w nowej sytuacji odnalazł się sektor magazynowy, który notował dynamiczny rozkwit od 2020 roku i obecnie dalej go utrzymuje. Można się spodziewać, że także sektor hotelarski i magazynowy będą budować lepszą pozycję na rynku. Podobnie w przypadku sektora handlowego, który stara się powrócić do poziomu sprzed pandemii. Sektor mieszkaniowy, podobnie jak magazynowy, także notuje stały, dynamiczny rozwój. Osób chętnych na zakup lokali mieszkalnych nie brakuje, więc deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora