Informacje dnia

Budownictwo modułowe w Polsce alternatywą dla tradycyjnego wznoszenia nieruchomości

jeff-sheldon-3231-unsplash
Budownictwo modułowe w Polsce jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego wznoszenia nieruchomości. Tego rodzaju sposób budownictwa prezentuje nowoczesne rozwiązania techniczne oraz projektowe w branży budowlanej. Moduły mają liczne zalety, dzięki czemu coraz większa liczba osób, które posiadają działkę, decyduje się na postawienie na niej modułowego budynku.

Spis treści:
Czym jest budownictwo modułowe?
Nowoczesny rodzaju wznoszenia obiektów z innowacyjnych rozwiązaniami
Z czego wykonane są moduły?
Budynek gotowy w zaledwie kilka dni
Zalety budownictwa modułowego w Polsce
Budownictwo modułowe nie jest wolne od wad
Czy budownictwo modułowe ma szansę rozwoju?

Budownictwo modułowe w naszym kraju wpisuje się jako kolejny trend na rynku. Dzięki swoim licznym zaletom, ten rodzaj budownictwa cieszy się coraz większą popularnością. Czy ma szansę na to, aby zdominować rynek budowlany? Póki co nic nie wskazuje na to, aby budownictwo modułowe miało wyprzeć z rynku tradycyjny sposób budowania nieruchomości. Niemniej jednak zaznacza ono swoją wyraźną pozycję.

Czym jest budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe to nowoczesny i szybko rodzaj wznoszenia budynków, na przykład domów mieszkalnych lub komercyjnych obiektów. Budynki powstają przy zastosowaniu gotowych prefabrykatów. Same moduły powstają wcześniej, a następnie są transportowane oraz osadzane na terenie działki budowlanej. Początkowo budownictwo modułowe stawiało w Polsce małe kroki w segmencie komercyjnych. Niewielkie, modułowe obiekty były wznoszone na terenach budów i służyły pracownikom jako tymczasowe biura i pokoje socjalne. Na chwilę obecną ten rodzaj budownictwa rozwinął się już na tyle, że na terenie kraju powstają coraz liczniej duże budynki komercyjne oraz mieszkalne.

Nowoczesny rodzaju wznoszenia obiektów z innowacyjnych rozwiązaniami

Budownictwo modułowe w Polsce jest na tyle rozwinięte, że prezentuje ciekawe, nowoczesne rozwiązania projektowe i techniczne. Z gotowych, prefabrykowanych modułów chętnie korzystają deweloperzy i inwestorzy, którzy planują wznieść obiekt budowlany we względnie krótkim czasie. Jakiego rodzaju budynki mogą powstawać w ramach budownictwa modułowego? O ile początkowo były to głównie obiekty towarzyszące na terenach dużych inwestycji komercyjnych, o tyle obecnie sektor ten przeszedł sporą metamorfozę. Obecnie z prefabrykowanych modułów powstają obiekty techniczne, obiekty komercyjne jak na przykład stacje benzynowe, hale produkcyjne i magazyny. Nie należy zapominać o prywatnych nieruchomościach mieszkalnych. Możliwości zastosowania modułów jest naprawdę wiele.

Z czego wykonane są moduły?

Elementy modułowe, których używa się do wznoszenia budynków, są produkowane w fabrykach. Później transportuje się je na teren budowy i tam montowane są w całość przez doświadczoną ekipę budowlaną. Moduły sadowione są na fundamentach, które muszą zostać wcześniej wylane.
Elementy modułowe wykonane są z keramzytobetonu, który powstaje z tradycyjnej mieszanki betonowej. Dzięki temu, że do mieszanki tej dodawany jest keramzyt, powstały moduł zapewnia lekkość i utrzymuje ciepło. Po zamontowaniu na fundamentach, elementy modułowe są od wewnątrz ocieplane wełną mineralną, a od zewnątrz pokrywane tynkiem.
Na wyprodukowanie gotowych modułów potrzeba około miesiąca czasu, z kolei montaż przebiega w zaskakująco krótkim czasie. Aby powstał gotowy budynek, często wystarczy dosłownie kilka dni.

Budynek gotowy w zaledwie kilka dni

Budynki wykonane z modułów oddawane są do użytku w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to, że są wyposażone w drzwi zewnętrzne, stolarkę okienną, dach z pokryciem a także wszelkie niezbędne instalacje. Obecnie, zwłaszcza w przypadku prywatnych domów mieszkalnych, które powstają z prefabrykowanych modułów, budynki wyposażane są w panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Zalety budownictwa modułowego w Polsce

Obiekty, które wznoszone są z prefabrykowanych modułów, posiadają liczne zalety. Przede wszystkim forma wznoszenia budynków pozwala na szybkie ukończenie całego procesu budowy. Wliczając czas potrzebny na wykonanie modułów, ich transport, wyładunek i połączenie na gruncie, gotowy dom mieszkalny może powstać w nieco ponad miesiąc czasu.
Kolejną zaletą modułów jest możliwość ich łączenia. Moduły mogą być montowane nie tylko pionowo, ale również poziomo. Oznacza to, że wewnątrz prefabrykowanych budynków mogą powstawać piętra.
Firmy budowlane, które zajmują się wznoszeniem prefabrykowanych obiektów, oferują swoim klientom zazwyczaj kilka wariantów projektowych do wyboru. Do klienta należy wybór odpowiedniego modułu i dokonanie opłaty, a również tutaj można znaleźć plusy. Budownictwo modułowe jest tańsze od tradycyjnego.
To, czo wyróżnia budownictwo modułowe na rynku, jest elastyczność budowanych obiektów. Z racji tego, że powstają one z gotowych elementów, istnieje możliwość modyfikacji obiektu w przyszłości, poprzez dołączenie kolejnych modułów.
Dla wielu osób istotną zaletą budownictwa modułowego jest fakt, że jest ono uważane za proekologiczne.

Budownictwo modułowe nie jest wolne od wad

O ile moduły posiadają swoje liczne zalety, o tyle takiemu rodzajowi budownictwa ne brakuje również wad. Jedną z największych, jaką zarzuca się budownictwu modułowemu, jest brak elastyczności projektowej. Chodzi o to, że z uwagi na formę, z jakiej powstają budynki, pojawiają się ograniczenia architektoniczne. Budynki, które powstają z prefabrykowanych, gotowych modułów, to budynki o prostej formie. Dotyczy to zarówno wnętrz, jak i elewacji budynków. Ta wada sprawia, że nie każdemu taki rodzaj budownictwa odpowiada.
Decydując się na budowę obiektu z prefabrykowanych modułów, kupujący powinien przeanalizować koszty transportu. Te bowiem potrafią być bardzo wysokie. Oczywiście w końcowym rozrachunku inwestycja taka okazuje się często i tak bardziej opłacalna, niż tradycyjna forma wznoszenia budynków, jednak może się zdarzyć, że zbyt drogi transport i koszt usługi montażowej sprawia, że zaniknie wyraźna różnica pomiędzy budownictwem modułowym a tradycyjnym.

Czy budownictwo modułowe ma szansę rozwoju?

Budownictwo modułowe na polskim rynku nieruchomości stale się rozwija. Pomimo tego, że posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników, widać już, że wypełniło wolną lukę na rynku budowlanym. Budownictwo modułowe coraz mocniej rozwija się w segmencie mieszkaniowym. Wiele osób, które stoją przed decyzją o budowie domu, za dużą zaletę tej formy budownictwa bierze szybki czas powstania gotowego budynku. Po ich stronie leży w zasadzie wybranie projektu domu oraz zapewnienie noclegu ekipie remontowej na okres kilku dni.
Rzecz jasna kupujący zdają sobie w tym przypadku sprawę z prostych brył budynków mieszkalnych, jakie są oferowane. Niemniej jednak są to budynki bardzo estetyczne. Co więcej, niejednokrotnie są one wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, co stanowi bardzo duży atut.
Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko sektor ten stale się rozwija. Liczba firm, które zajmują się wznoszeniem budynków z gotowych prefabrykatów, rośnie. Dzięki temu można się spodziewać, że w wyniku podnoszenia swojej konkurencyjności, firmy te będą oferować coraz bardziej zaawansowane projekty budynków.
Z racji tego, że budownictwo modułowe zostało w Polsce dobrze przyjęte, można się spodziewać jego dalszego, sukcesywnego rozwoju.

Redakcja
Komercja24.pl